folio music

Live + Local Music

Concert listings

Posted

Live Music Venues

AMELIA ISLAND, FERNANDINA

SALTY PELICAN, 12 N. Front St. Bryan Ernst Sept. 11. Davis Turner Sept. 12. Kevin Ski Sept. 13 & 15. Amy Vickery Sept. 14. Justin Spivey Sept. 17

SJ Brewing Co., 463646 S.R. 200, Yulee Shawn Layne Sept. 14

SLIDERS, 1998 S. Fletcher Ave. Brian Ernst Sept. 12. Hupp Sept. 13. Joe King Sept. 16. King Eddie & Pili Pili Wed. Mark O’Quinn Tue.

The SURF, 3199 S. Fletcher The Macys Sept. 11. Savannah Leigh Bassett Sept. 13. Davis Turner Sept. 14

 

THE BEACHES

(All venues in Jax Beach unless otherwise noted)

BLUE JAY Listening Room, 412 N. Second St. Parker Millsap Sept. 12. Melodime Sept. 13. Tennessee Redemption Sept. 14. Three the Band Sept. 16

COOP 303, 303 Atlantic Blvd., Atlantic Beach Sam Sanders Sept. 13

CULHANE’S Irish Pub, 967 Atlantic Blvd., AB The Dublin City Ramblers Sept. 16. Michael Funge every Sun.

FLYING IGUANA, 207 Atlantic Blvd., Neptune Beach Lunar Coast Sept. 13 & 14. Samuel Sanders Sept. 15

GUSTO, 1266 Beach Blvd. The Groov every Wed. Akia every Thur. Murray Goff every Fri. Latin Night: The Pinedas, Caribe Groove, Mandalla every Sat.

LYNCH’S, 514 N. First St. Dirty Pete Sept. 11. Split Tones Sept. 12. Chillula Sept. 15

MAVI Bar & Grill, 2309 Beach Blvd. The Break Evn Band Sept. 20

MEZZA, 110 First St., NB Gypsies Ginger Wed. Mike Shackelford, Steve Shanholtzer Thur. Mezza Shuffle Boxband Mon.

MUSIC in the Courtyard, 200 First St., NB Rick & Darren Sept. 13

RAGTIME Tavern, 207 Atlantic Blvd., AB Mark Dennison Sept. 11. The Bald Eagles Sept. 12. Love Monkey Sept. 13 & 14. Billy Bowers Sept. 18

SLIDERS, 218 First St., NB Billy Bowers Sept. 16

SURFER The Bar, 200 First St. N. Agent Orange Sept. 16

WHISKEY JAX, 950 Marsh Landing Pkwy. Hindsite Sept. 11. Top Shelf Sept. 12. Sidewalk 65 Sept. 13. Glass Camels Sept. 15. The Groov Sept. 17. Never Too Late Sept. 18

 

DOWNTOWN

1904 Music Hall, 19 Ocean St. N. The Midnight Hour, Ali Shaheed Muhammad, Adrian Younge Sept. 12. OnyxFest II: Auditory Armory, Catcher & the Rye, Amnesis, Satyr, Dead Reckoning, City of Stages, Defy the Tyrant, Gold, Frankincense & Myrrh, Breathing Theory Sept. 14

DAILY’S Place, Sports Complex Chris Young, Chris Janson, Locash Sept. 12. UB40, Ali Campbell, Astro Sept. 14. Games of Thrones Concert Experience Sept. 20

The FLORIDA Theatre, 128 E. Forsyth St. Amy Grant Sept. 12

HEMMING Park, 135 Monroe St. The Rip Currents Sept. 13

The JUSTICE Pub, 315 E. Bay St. Stellar Circuits & Hawking Sept. 18

MYTH Nightclub, 333 E. Bay St. Kompany, Odysee, Valhalla Sept. 13. Alberto Diaz, Jaicee, Jon Kinesis Sept. 14

Ritz Theatre, 829 Davis St. Beatles Vs Stones Sept. 16

VOLSTEAD, 115 W. Adams Cyrus Quaranta Sept. 13

 

FLEMING ISLAND, GREEN COVE

BOONDOCKS, 2808 Henley Rd. Scott Perham Sept. 11. Clint McFarland Sept. 12. The Mad Hatters, Dixie Highway Sept. 13. Jason Evans Band Sept. 14

WHITEY’S Fish Camp, 2032 C.R. 220 Charli Mayne Sept. 12. Yowsah Sept. 13. Boogie Freaks Sept. 14. Roger That Sept. 15

 

INTRACOASTAL, ARLINGTON

CLIFF’S, 3033 Monument Rd. Hard 2 Handle Sept. 13. Lifeline Sept. 14

JERRY’S, 13170 Atlantic Blvd. Party Cartel Sept. 13

 

MANDARIN

ENZA’S, 10601 San Jose Blvd. Brian Iannucci Wed., Sun. & Tue.

Iggy’s, 104 Bartram Oaks Eric Alabiso Sept. 12. Vegas Grey Sept. 13. The Groove Coalition Sept. 14

 

ORANGE PARK

CHEERS, 1138 Park Ave. Julia Gulia Sept. 28

The ROADHOUSE, 231 Blanding Blvd. Luna Cruise Sept. 13. Ashes to Omens Sept. 14. DJ Rafiki Sept. 17

 

PONTE VEDRA

Ponte Vedra Concert Hall, 1050 A1A N. Don Felder Sept. 16

Taps, 2220 C.R. 210 Jay DeCosta Sept. 11. Robbie Litt Family Sept. 13

 

RIVERSIDE, WESTSIDE

DALTON’S, 2620 Blanding Blvd. John Taylor Band Sept. 13. Zeb Padgett Sept. 14

NIGHTHAWKS, 2952 Roosevelt Blvd. Them Vagabonds Sept. 11. Tomatoband, Custard Pie, The Snacks Blues Band Sept. 12. Agent Orange Sept. 16. The Overflow, The Drip, Wub Tub, Variant, Drewlface, Stupid Thick Sept. 14 & 16

RAIN DOGS, 1045 Park St. Geexella Sept. 13. Prideless, River City Sound System, On Holiday Sept. 14

RIVER & POST, 1000 Riverside HelloCelia Sept. 13

RIVERSIDE ARTS Market, 715 Riverside William Goin & Swing Bone, Collapsible B, Bear & the Lady Sept. 14

 

ST. AUGUSTINE

The Amp, 1340C A1A Propagandhi & the Coathangers Sept. 13 (Backyard). Hot Water Music, The Menzingers, Subhuman Sept. 14 (Backyard Stage). St. Paul & The Broken Bones, Dirty Dozen Brass Band, Aaron Lee Tasjan Sept. 15

ARNOLD’S, 3912 N. Ponce de Leon Cottonmouth Sept. 14

COLONIAL QUARTER, 33 St. George St. Aslyn & the Naysayers, Bad Dog Mama, Chemtrails Sept. 13

DOG ROSE Brewing, 77 Bridge St. Andrew Bosscher, Peyton Lescher Sept. 13

GAMBLE ROGERS Showcase, Aviles St. Starlight, Crucial Eddy & the Uncanny Valley Boys, Lonesome Bert & Skinny Lizards, Gunga Din Sept. 14

NOBBY’S, 10 Anastasia Blvd. Danny Attack, The Longest Hall, Gris Gris Boys, AC Deathstrike, Minimum Rage Sept. 13

PROHIBITION Kitchen, 119 St. George St. WillowWacks, DJ Papa Disco Sept. 12. Miranda Madison Music, Ramona Sept. 13. GW Souther Sept. 14. Jeff White Sept. 16. Aslyn & the Naysayers Sept. 17

Sarbez, 115 Anastasia Blvd. Glass Body, Arrows in Action, Hello Joyce, Bedsweater, The Firewater Tent Revival Sept. 13. Early Disclaimers Sept. 14

St. Augustine DISTILLERY, 112 Riberia Amy Hendrickson Sept. 13

TONEVENDOR Record Shop, 81 King St. Julee Bruise, Quarter Roy, Che, Palomino Blond Sept. 13

TRADEWINDS, 124 Charlotte St. Livestream Sept. 13 & 14

 

SAN MARCO, NORTHBANK

Jack Rabbits, 15280 Hendricks Dr. Fëëldirty (Mötley Crüe tribute), Highway to Hells Bells (Acdc tribute) Sept. 13. Swingers, Cherry Springer Sept. 14. Snow Tha Product Sept. 15. Illuminati Hotties, Teen Divorce Sept. 16. Finish Ticket Sept. 17

MUDVILLE Music Room, 3104 Atlantic Blvd. River City Rhythm Kings Sept. 16. Walter Parks Sept. 20

 

SOUTHSIDE, BAYMEADOWS

VETERANS UNITED, 8999 Western Way Brenna Ericson Sept. 13

WHISKEY JAX, 10915 Baymeadows Rd. Chris Tyler Band Sept. 11. Sunjammer Sept. 13. 7 Street Band Sept. 14. Mojo Roux Sept. 15

 

SPRINGFIELD, NORTHSIDE

Coppertop Bar, 12405-7 Main St. Pink Paisleys Sept. 20

PALMS Fish Camp, 6359 Heckscher Dr. The Last Resort Sept. 11. Taylor Shami Sept. 12. Billy Bowers Sept. 13. Kelli & Ken Sept. 14

SHANTYTOWN, 22 W. Sixth St. The Bashment Sept. 14

 

 

Upcoming Concerts

COLM KEEGAN History of Ireland through Music Sept. 17 & 18, Culhane’s Southside

SHAWN JAMES Sept. 18, 1904 Music Hall

ALL GET OUT, AS CITIES BURN, MANY ROOMS Sept. 18, Jack Rabbits

STELLAR CIRCUITS, HAWKING Sept. 18, The Justice Pub

GEORGE PORTER & RUNNIN PARDNERS Sept. 19, 1904 Music Hall

LOCAL NATIVES, DEVON GILFILLIAN Sept. 20, PVedra Concert Hall

ODDEVEN, BROKEN SILENCE, SILENT/RUNNING Sept. 20, Jack Rabbits

LOS STELLARIANS, S.A. MARTINEZ Sept. 20, Surfer the Bar

KASEY MUSGRAVES, WEYES BLOOD Benefit Sept. 21, The Amp

Muddfest: PUDDLE of MUDD, SALIVA, TRAPT, SAVING ABEL, TANTRIC Sept. 21, Thrasher-Horne Center

Third Annual R.A.W. Music Fest: BIG ENGINE, THEM VAGABONDS, MTR, SIDESHOW, JOSH & SAM, The VINYL SUNS, The CAT McWILLIAMS BAND Sept. 21, Flamingo Lake Resort

STRUNG OUT, CASUALTIES, INSPECTION 12 Sept. 21, 1904 Music Hall

TO ARETHA WITH LOVE Sept. 21, Ritz Theatre

ALAN JACKSON, WILLIAM MICHAEL MORGAN Sept. 21, Veterans Memorial Arena

BRAND of JULEZ Sept. 22, Jack Rabbits

VIRGIL DONATI Sept. 22, Surfer the Bar

STAND ATLANTIC, FAIM, WSTR, HOLD CLOSE Sept. 22, 1904 Music Hall

The GROWLERS, PHOSPHORESCENT Sept. 22, The Amp Backyard

YOUTH FOUNTAIN, FREE THROW, CHRIS FARREN, MACSEAL Sept. 23, Nighthawks

KENNY YARBROUGH, SOUTHERN TIDE, JEREMY MORRISON Sept. 24, The Amp Night Market

DIG DOG, WSA, PULSES, GIRAFFRICA Sept. 25, Shantytown

SACRED REICH, TOXIC HOLIDAY Sept. 26, Nighthawks

LUCID FURS, DOOMSTRESS, LUNA CRUISE Sept. 26, Jack Rabbits

BRANTLEY GILBERT, MICHAEL RAY, LINDSAY ELL Sept. 27, Daily’s

GOUGE AWAY, JEROMES DREAM, HORSEWHIP Sept. 27, The Justice Pub

SCOTT BRADLEE’S Postmodern Jukebox Sept. 27, Florida Theatre

WHITNEY MORGAN & the 78S, ALEX WILLIAMS Sept. 27, 1904 Music

SHOVELS & ROPE, LILLY HIATT Sept. 27, Amp Backyard Stage

HARD DRIVE Sept. 27, Orioles Nest

grandson, nothing, nowhere Sept. 28, Ponte Vedra Concert Hall

BRETT BASS & the MELTED PLECTRUM Sept. 28, Townies Pizzeria

KC & the SUNSHINE BAND tribute Sept. 28, Suwannee Music Park

NONPOINT, HYRO the HERO, MADAME MAYHEM, ZERO THEOREM Sept. 29, Surfer the Bar

SON VOLT Sept. 29, The Amp Backyard Stage

The CHRIS THOMAS BAND Sept. 29, Bistro Aix 20th anniversary

GATLIN BROTHERS Sept. 29, The Florida Theatre

BAD SUNS, LIILY, ULTRAQ Sept. 30, Ponte Vedra Concert Hall

GUNS N’ ROSES Oct. 1, Veterans Memorial Arena

SCOTT STAPP Oct. 3, The Florida Theatre

THOMAS RHETT, DUSTIN LYNCH, RUSSELL DICKERSON, RHETT AKINS Oct. 4, Veterans Memorial Arena

GUIDA, MERCY MERCY Oct. 4, Jack Rabbits

PAPADOSIO, S.P.O.R.E. Oct. 4, The Amp Backyard Stage

JOHN MEDESKI’S MAD SKILLET: WILL BERNARD, KIRK JOSEPH, TERENCE HIGGINS Oct. 5, Ponte Vedra Concert Hall

The SLOCAN RAMBLERS Oct. 6, Café Eleven

BUILT to SPILL, PRISM BITCH, The PAUSES Oct. 9, Jack Rabbits

MARTY STUART The Pilgrim Oct. 10, Ponte Vedra Concert Hall

CATFISH & the BOTTLEMEN, JULY TALK Oct. 10, Amp Backyard Stage

The TOASTERS, The SCOTCH BONNETS Oct. 10, Surfer the Bar

CHRIS STAPLETON, BROTHERS OSBORNE, KENDELL MARVEL, DAVE COBB, MORGANE STAPLETON Oct. 10, Vets Mem Arena

Suwannee Roots Revival: SAM BUSH, DEL McCOURY BAND, KELLER & the KEELS, SAMANTHA FISH, The TRAVELIN’ McCOURYS, VERLON THOMPSON, DAVID GANS, PETER ROWAN, OTEIL & FRIENDS, LEFTOVER SALMON, DONNA the BUFFALO, KELLER WILLIAMS’ PETTYGRASS, WE BANJO 3, JOE CRAVEN & the SOMETIMERS, JONATHAN SCALES FOURCHESTRA, The HILLBENDERS, JIM LAUDERDALE, REV. JEFF MOSIER, BRETT BASS & MELTED PLECTRUM, CORBITT BROS., JON STICKLEY, The LEE BOYS, SAUCE BOSS, BELLE & the Band, The DUNEHOPPERS, The GRASS IS DEAD, BRUCE COCKBURN, The SELDOM SCENE, HORSESHOES & HAND GRENADES, LONELY HEARTSTRING BAND, DUSTBOWL REVIVAL, LIL SMOKIES, BALKUN BROTHERS, SHINY RIBS, KATIE SKENE & the COSMIC BAND, NIKKI TALLEY, JASON SHARP, QUARTERMOON, WHETHERMAN, TORNADO RIDER, The ADVENTURES of ANNABELLE LYNN, LEE HUNTER, JEFF BRADLEY Oct. 11-14, Spirit of the Suwannee Music Park

BERT KREISCHER Oct. 11, The Florida Theatre

MAGGIE ROGERS, JACOB BANKS Oct. 11, The Amp

STEVEN PAGE Oct. 11, Ponte Vedra Concert Hall

Florida Indie fest: BRENT BYRD Oct. 12, Dog Rose Brewing

CAIN’T NEVER COULD Oct. 12, Hemming Park

Beaches Oktoberfest Oct. 12 & 13, SeaWalk Pavilion

NAHKO & MEDICINE for the PEOPLE, NATTALI RIZE Oct. 12, The Amp Backyard Stage

DEPRESSOR DEADBLO, TEAM DEATHMATCH Oct. 14, Jack Rabbits

CHEAP TRICK, ZZ TOP Oct. 16, The Amp

BAY FACTION, MONS VI Oct. 16, Jack Rabbits

WILLIE, REBA & the BOYS Tribute Oct. 16, Alhambra Theatre

IYA TERRA, The RIES BROTHERS, FOR PEACE BAND Oct. 16, Surfer

ZAC BROWN Band Oct. 17, Daily’s

TOMATOBAND, CUSTARD PIE, STEPHEN PIGMAN Oct. 17, Jack Rabbits

The WOOD BROTHERS Oct. 17, Ponte Vedra Concert Hall

TRAVERS BROTHERSHIP Oct. 18, Jack Rabbits

CHICAGO Oct. 18, Daily’s Place

BILLY CURRINGTON Oct. 18, The Amp

YOUNG THUG, MACHINE GUN KELLY, KILLY, POLO G, YBN NAHMIR, STRICK Oct. 19, Daily’s

FACE to FACE, LAGWAGON, H20 Oct. 19, The Amp Backyard Stage

MAKING MOVIES Oct. 19, Jack Rabbits

St. Augustine RECORD FAIR Oct. 20, The Amp

CARRIE UNDERWOOD, Maddie & Tae, Runaway June Oct. 20, Veterans Memorial Arena

RUMOURS of FLEETWOOD MAC Tribute Oct. 21, Florida Theatre

KYLE COX, ROCKO WHEELER Oct. 21, Jack Rabbits

ROBERT RANDOLPH & the FAMILY BAND Oct. 22, Florida Theatre

SKIN & BONZ Oct. 22, The Amp Night Market

ROTTING OUT, CANDY, KNOCKED LOOSE, SEEYOUSPACECOWBOY Oct. 22, 1904 Music Hall

The MOVEMENT, The LATE ONES, ELOVATERS Oct. 23, Surfer the Bar

The ALLMAN BETTS BAND, JOANNE SHAW TAYLOR, JD SIMO Oct. 24, Ponte Vedra Concert Hall

Suwannee Hulaween: The STRING CHEESE INCIDENT, BASSNECTAR, GREENSKY BLUEGRASS, ANDERSON.PAAK & the FREE NATIONALS, JASON ISBELL & the 400 UNIT, UMPHREY’S McGEE, G. LOVE & SPECIAL SAUCE, LETTUCE, MAGIC CITY HIPPIES Oct. 24-27, Spirit of the Suwannee Music Park

SWITCHFOOT Oct. 24, The Florida Theatre

CLINT BLACK Oct. 25, Thrasher-Horne Center

post malone, tyla yaweh, SWAE LEE Oct. 25, VetsMemArena

SQUIRREL NUT ZIPPERS Oct. 26, Prohibition Kitchen

STEVE HOFSTETTER Oct. 27, Jack Rabbits

WYNONNA & the BIG NOISE Oct. 27, Ponte Vedra Concert Hall

ROOTS of a REBELLION, CLOUD9 VIBES, The HEAD CHEESE Oct. 30, Jack Rabbits

ACOUSTIC ALCHEMY Oct. 31, Ponte Vedra Concert Hall

SAMMY HAGAR & the CIRCLE, NIGHT RANGER Nov. 1, The Amp

SATSANG, JONNY WAYNE Nov. 2, Jack Rabbits

DREAMERS Nov. 2, 1904 Music Hall

BRETT BOLLINGER Nov. 2, Prohibition Kitchen

HERE COME the MUMMIES Nov. 2, Ponte Vedra Concert Hall

OLD DOMINION, SCOTTY McCREERY, RYAN HURD Nov. 2 & 3, The Amp

WE WILL ROCK YOU Queen Musical Nov. 3, The Florida Theatre

DEMONS Nov. 4, Jack Rabbits

ROY ORBISON & BUDDY HOLLY Tribute Nov. 6, Florida Theatre

The KRICKETS Nov. 7, Café Eleven

BIG BAD VOODOO DADDY Nov. 7, Ponte Vedra Concert Hall

The Simon & Garfunkel Story Nov. 8, Times-Union Center

STING Nov. 8, Daily’s Place

ELVIS COSTELLO & the IMPOSTERS Nov. 8, The Amp

The MIGHTY O’JAYS, GERALD ALSTON, The MANHATTANS Nov. 9, The Florida Theatre

Porchfest: MAGGIE KOERNER, ALANNA ROYALE, MAMA BLUE, SPADE McQUADE, KING EDDIE & PILI PILI, CHRIS THOMAS BAND, OUIJA BROS., TAD JENNINGS, LET’S RIDE BRASS BAND, BRENT BYRD BAND Nov. 9, Springfield porches

The RACONTEURS, MARGO PRICE Nov. 9, The Amp

RUNAWAY HOME Nov. 9, Story & Song Bookstore

.38 SPECIAL, BRETT MYERS, The CURT TOWNE Band, PINTO GRAHAM Nov. 9, Thrasher-Horne Center

The JAPANESE HOUSE Nov. 12, Jack Rabbits

AUTHORITY ZERO Nov. 12, 1904 Music Hall

Coast2Coast Live Artist Showcase Nov. 13, Jack Rabbits

The DOOBIE BROTHERS Nov. 13, The Amp

Led Zeppelin Tribute: ZOSO Nov. 14, Surfer the Bar

The SAUCE BOSS BILL WHARTON Nov. 15, Mudville Music Room

GREG GUTFIELD Nov. 16, The Florida Theatre

DWIGHT YOAKAM Nov. 17, The Florida Theatre

The Last Waltz Tour: JOHN MEDESKI, JAMEY JOHNSON, LUKAS NELSON, DON WAS, WARREN HAYNES, TERENCE HIGGINS, MARK MULLINS & the LEVEE HORNS, CYRIL NEVILLE, DAVE MALONE, BOB MARGOLIN Nov. 17, The Amp

JONAS BROTHERS, BEBE REXHA, JORDAN McGRAW Nov. 17, Veterans Memorial Arena

FIVE FINGER DEATH PUNCH, THREE DAYS GRACE, BAD WOLVES, FIRE from the GODS Nov. 18, Veterans Memorial Arena

MIRANDA LAMBERT, MAREN MORRIS, ELLE KING, PISTOL ANNIES, ASHLEY McBRYDE, TENILLE TOWNES, CAYLEE HAMMACK Nov. 21, Veterans Memorial Arena

The FAB FOUR Beatles Tribute Nov. 22, Ponte Vedra Concert Hall

SARA BAREILLES Nov. 22, Daily’s Place

CRYSTAL BOWERSOX Nov. 23, Café Eleven

JOE BONAMASSA, ANTON FIG, MICHAEL RHODES, REESE WYNANS, PAULIE CERRA, LEE THORNBURG Nov. 23, The Amp

MASON JENNINGS Nov. 23, Ponte Vedra Concert Hall

JOHN OATES, The GOOD ROAD BAND Nov. 24, PVedra Concert Hall

REHAB GALAGA TOUR Nov. 30, Jack Rabbits

ARIANA GRANDE Dec. 1, Veterans Memorial Arena

KEITH HARKIN Dec. 3, Culhane’s Southside

LEONID & FRIENDS (Chicago tribute) Dec. 6, Florida Theatre

TRISHA YEARWOOD Dec. 7, The Florida Theatre

TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA Dec. 12, Veterans Memorial Arena

LEANN RIMES Dec. 15, The Florida Theatre

ROCKAPELLA HOLIDAY Dec. 19, Ponte Vedra Concert Hall

HORTON’S HAYRIDE Dec. 20, Ponte Vedra Concert Hall

The ISLEY BROTHERS 60th Anniversary Dec. 22, T-U Center

No comments on this story | Add your comment
Please log in or register to add your comment