folio music

Live + Local Music

Concert listings

Posted

Live Music Venues

AMELIA ISLAND, FERNANDINA

SALTY PELICAN, 12 N. Front St. Davis Turner Aug. 15

SJ Brewing Co., 463646 S.R. 200, Ste. 13 Jimmy Beats Aug. 17

SLIDERS, 1998 S. Fletcher Ave. Tad Jennings Aug. 15. Joe King Aug. 19. King Eddie & Pili Pili Wed. Mark O’Quinn Tue.

STORY & SONG, 1430 Park Ave. The Obscure Brothers Aug. 17

The SURF, 3199 S. Fletcher XHale Aug. 16. Davis Turner Aug. 17. Savanna Bassett Aug. 18. Kyle Freeman Aug. 20

 

THE BEACHES

(All venues in Jax Beach unless otherwise noted)

BLUE JAY Listening Room, 412 N. Second St. Time Sawyer Aug. 16. Matthew Fowler, Kyle Keller, Jordan Foley Aug. 17. 2nd anniversary: Vendors, vinyl spinning, Selwyn Birchwood Aug. 18

COOP 303, 303 Atlantic Blvd., Atlantic Beach Adam Latiff Aug. 16 & 17

FLYING IGUANA, 207 Atlantic Blvd., NB, 853-5680 5 O’Clock Shadow Aug. 16 & 17

GUSTO, 1266 Beach Blvd. The Groov Aug 14

LYNCH’S, 514 N. First St. Let’s Ride Brass Band Aug. 16. Jeff Jarrett, Blistur Aug. 17. Kristen Campbell Aug. 18

MEZZA, 110 First St., Neptune Beach Gypsies Ginger Wed. Mike Shackelford, Steve Shanholtzer Thur. Mezza Shuffle Boxband Mon.

MOJO Kitchen, 1500 Beach Blvd. Brett Bass & Melted Plectrum CD Release Aug. 16

MUSIC in the Courtyard, 200 First St., NB Brenna Erickson Aug. 16. Fish Out of Water Aug. 17

RAGTIME Tavern, 207 Atlantic Blvd., AB Random Tandem Aug. 14. Rough Mix Aug. 15. Vegas Gray Aug. 16 & 17. Smith & Banks Aug. 18

SURFER the Bar, 200 First St. N. The TJ Hookers (final show), Concrete Criminals, The Wastedist, Torcher Aug. 17. Jeff White Aug. 20

WHISKEY JAX, 950 Marsh Landing Pkwy. Dalton Ammerman Aug. 14. Pink Paisleys Aug. 15. The Faze Band Aug. 17. Pro Bono Aug. 18. The Groov Aug. 20

 

DOWNTOWN

1904 Music Hall, 19 Ocean St. N. Jackie Stranger, Jessica Pounds, Madison Grace, Alexander Miller & Mike Carter Aug. 15. Slum Village, Simple Complexity Aug. 16. Mac Sabbath, Okilly Dokilly, Playboy Manbaby, Black Stache Aug. 20

DAILY’S Place, Sports Complex Brad Paisley, Chris Lane, Riley Green Aug. 16. Bush, Live, Our Lady Peace Aug. 18

FLORIDA Theatre, 128 E. Forsyth Brews, Blues & BBQ 2019 Aug. 22

The JUSTICE Pub, 315 E. Bay St. Tyler Cassidy Aug. 21

MYTH Nightclub, 333 E. Bay St. Lil Yankee, Killoala, Vallhalla Aug. 14. DJs Q45, Bird Aug. 15. DJs Mike Shea, FatKat Aug. 17

SPLIFFS Gastropub, 15 Ocean St. DJ Mas Appeal Aug. 17

 

FLEMING ISLAND, GREEN COVE

BOONDOCKS, 2808 Henley Rd. Scott Elley Aug. 14. Paul Wane Aug. 15. Atlantic Alibi, Dixie Highway Aug. 16. City of Bridges Aug. 17

WHITEY’S Fish Camp, 2032 C.R. 220 Savanna Leigh Bassett Aug. 15. Highway Jones Aug. 16. John Taylor Aug. 17. Paul Ivey Aug. 18

 

INTRACOASTAL, ARLINGTON

CLIFF’S, 3033 Monument Rd. Andy Toomey Trio Aug. 14. Fratello Aug. 16. Ridestock for Lisa Taylor Aug. 17. Back in Time Aug. 21

JERRY’S, 13170 Atlantic Blvd. HindSite Aug. 16. Party Cartel Aug. 17

 

MANDARIN

ENZA’S, 10601 San Jose Blvd. Brian Iannucci Wed., Sun. & Tue.

Iggy’s, 104 Bartram Oaks Litt Family Band Aug. 15 & 18. Don’t Call Me Shirley Aug. 16. Fireball Aug. 17

 

ORANGE PARK

CHEERS, 1138 Park Ave. Fratello Aug. 17

The ROADHOUSE, 231 Blanding Blvd. Four Daze Dead, Pandora & Her Box Aug. 16

 

PONTE VEDRA

Taps, 2220 C.R. 210 Dennis Miller Aug. 14. Jay Garrett & the Pack Aug. 16. Paul Ivey Trio Aug. 17

 

RIVERSIDE, WESTSIDE

MURRAY HILL Theatre, 932 Edgewood Ave. Sidecreek, Wild Pines, EJ Hervey, Myles Brandon Aug. 17

NIGHTHAWKS, 2952 Roosevelt Blvd. Them Vagabonds Aug. 14. Rhythm of Fear, Cloak, Wørsen, Xaeus, Dead Scrolls, Plasma Aug. 15. The Aristocrats, Travis Larson Band Aug. 17

RAIN DOGS, 1045 Park St. Christina Wagner, Discordant Generation, Electric Water, DigDog, Single White Herpe & the Aids Aug. 16. Valley Ghouls, Friendly Fire, FFN, Swill Aug. 17

RIVER & POST, 1000 Riverside Ave. HelloCelia Aug. 16

RIVERSIDE ARTS MARKET, 715 Riverside Strangerwolf, Jessica Pounds Aug. 17

 

ST. AUGUSTINE

The Amp, 1340C A1A Rebelution, Protoje, Collie Buddz Aug. 14 & 15. Umphrey’s McGee, Magic City Hippies Aug. 17

ARNOLD’S, 3912 N. Ponce de Leon Neon Whiskey Aug. 17

CAFÉ ELEVEN, 501 A1A Beach Blvd., St. Aug. Beach Stephen Kellogg, Tyrone Wells, Emmanuelle Sasson Aug. 15. Perpetual Groove Aug. 17

MUSIC by the SEA, SABeach Pier Grapes of Roth Aug. 14

PROHIBITION Kitchen, 119 St. George St. Zach Chester, Love Chunk Aug. 15. Danny Knicely Trio, Jattara Aug. 16. Soulo Trio, Ramona Aug. 17. Sam Pacetti, Chelsea Saddler Aug. 18. Jeff White Aug. 19. Aslyn & the Naysayers Aug. 20

SHANGHAI NOBBY’S, 10 Anastasia Blvd. Pelican Johnny, The Bitters, Not Your Hero, Danny Attack Aug. 16

 

SAN MARCO, NORTHBANK

Jack Rabbits, 15280 Hendricks Josh Ward, J.R. Ward Aug. 15. Teen Divorce, King of Summer, First Case Scenario, Yellow Steve Aug. 16. Archways Album Release: RickoLus, Folk is People, Cory Driscoll, Palimony, Baer & the Lady Aug. 17

MUDVILLE Music Room, 3104 Atlantic Blvd. Kevin Stewart, Gary Tussing, Tom Nordin Aug. 17. TBA Big Band Aug. 19. The Troubadours Aug. 23

 

SOUTHSIDE, BAYMEADOWS

57 HEAVEN, 8136 Atlantic Blvd. Duval County Line Aug. 17

VETERANS UNITED, 8999 Western Way Derek Maines Aug. 16

WHISKEY JAX, 10915 Baymeadows Rd. Julia Gulia Aug. 16. Bay Street Aug. 17. Mojo Roux, Carol Bristow-Zur Aug. 18

 

SPRINGFIELD, NORTHSIDE

COPPERTOP BAR, 12405 Main St. Duval County Line Aug. 16

CROOKED ROOSTER, 148 S. Sixth St. Dead Electric Aug. 17

PALMS Fish Camp, 6359 Heckscher Dr. The Last Resort Aug. 14. Taylor Shami Aug. 15. Patrick Rose Aug. 16. Mr. Bill Show, Kent Kirby Aug. 17. Mike Ward, Lisa & the Madhatters Aug. 18

 

ELSEWHERE

Spirit of the Suwannee Music Park, 3076 95th Dr., Live Oak Fat Tractor Aug. 16. Fleetwood Mac tribute Aug. 17

 

Upcoming Concerts

CORROSION of CONFORMITY, CROWBAR, QUAKER CITY NIGHT HAWKS, LO-PAN Aug. 21, 1904 Music Hall

Tribute: A Celebration of The ALLMAN BROTHERS Aug. 23, 1904 Music Hall

SCUM, The BODY SNATCHERS, LIPZCUM Aug. 23, Nighthawks

PENTATONIX, RACHEL PLATTEN Aug. 24, Daily’s Place

The ADVENTURES of ANNABELLE LYN Aug. 24, Mudville

BREAKING THROUGH, BURDEN AFFINITY, 14 NORTH, The FALLEN SONS Aug. 24, 1904 Music Hall

VAMPIRE WEEKEND, CHRISTONE INGRAM Aug. 25, The Amp

PANDORA & HER BOX, BLACK MAGIC, FLOWER POWER, 9E Aug. 25, Jack Rabbits

JOHN DICKIE, COLLAPSIBLE B, BAD DOG MAMA Aug. 27, The Amp Night Market

68, LISTENER, GREYHAVEN Aug. 27, The Justice Pub

SOUTHERN CHAOS Aug. 28, St. Augustine Beach Pier

LANGDON McNAMARA Aug. 29, 1904 Music Hall

JOHNNYSWIM Aug. 29, Ponte Vedra Concert Hall

CHRIS BROWN, TORY LANEZ, TY DOLLA $IGN, JOYNER LUCAS, YELLA BEEZY Aug. 30, Veterans Memorial Arena

SAWYER BROWN Aug. 30, Thrasher-Horne Center

ORCHESTRAL MANOEUVRES in the DARK Aug. 30, Ponte Vedra Concert Hall

SUPERSUCKERS Aug. 30, Jack Rabbits

430 STEPS, FEVER STRIKE Aug. 31, The Justice Pub

BARNES & the HEART Aug. 31, Lynch’s Irish Pub

Bold City Beer Fest: The FRITZ, ZACH DEPUTY, TRAIL DIVER, BONNIE BLUE, BEN STROK & the FULL ELECTRIC, TALLER TREES Sept. 1, Riverside Arts Market

Duval Day Festival: WHOLE WHEAT BREAD, EVERGREEN TERRACE, ROB ROY, SWORDZ, UNIVERSAL GREEN Sept. 4, 1904 Music Hall

PETER FRAMPTON, JASON BONHAM Sept. 4, Daily’s Place

AL MANISCALCO QUARTET Sept. 6, Grape & Grain

SING OUT LOUD FESTIVAL Sept. 6-29, St. Augustine

MOON DUTY Sept. 6, Jack Rabbits

HILLSONG UNITED Sept. 7, Veterans Memorial Arena

KURT VILE & the VIOLATERS Sept. 7, The Amp Backyard Stage

POCO, PURE PRAIRIE LEAGUE, FIREFALL Sept. 7, Florida Theatre

BOOK of LOVE Sept. 7, Jack Rabbits

SENSI TRAILS, DANKA Sept. 7, Nighthawks

RHETT & LINK Sept. 7, The Florida Theatre

JENNY LEWIS, The WATSON TWINS, LUCIE SILVAS Sept. 8, The Amp Backyard Stage

COLTON McKENNA Sept. 9, The Amp Night Market

AMY GRANT Sept. 12, The Florida Theatre

The MIDNIGHT HOUR, ALI SHAHEED MUHAMMAD, ADRIAN YOUNGE Sept. 12, 1904 Music Hall

CHRIS YOUNG, CHRIS JANSON, LOCASH Sept. 12, Daily’s

PROPAGANDHI & the COATHANGERS Sept. 13, Amp Backyard

Onyx Fest II: AUDITORY ARMORY, CATCHER & the RYE, AMNESIS, SATYR, DEAD RECKONIONG, CITY of STAGES, DEFY the TYRANT, GOLD FRANKINCENSE & MYRRH, BREATHING THEORY Sept. 14, 1904 Music Hall

HOT WATER MUSIC, The MENZINGERS, SUBHUMAN Sept. 14, The Amp Backyard Stage

UB40, ALI CAMPBELL, ASTRO Sept. 14, Daily’s Place

ST. PAUL & the BROKEN BONES, DIRTY DOZEN BRASS BAND, AARON LEE TASJAN Sept. 15, The Amp Backyard Stage

DON FELDER Sept. 16, Ponte Vedra Concert Hall

AGENT ORANGE Sept. 16, Surfer the Bar

DUBLIN CITY RAMBLERS Sept. 16, Culhane’s AB

COLM KEEGAN Sept. 17 & 18, Culhane’s Southside

ALL GET OUT, CITIES BURN, MANY ROOMS Sept. 18, Jack Rabbits

GEORGE PORTER & RUNNIN PARDNERS Sept. 19, 1904 Music Hall

LOCAL NATIVES, DEVON GILFILLIAN Sept. 20, PV Concert Hall

LOS STELLARIANS, S.A. MARTINEZ Sept. 20, Surfer the Bar

WALTER PARKS Sept. 20, Mudville Music Room

KASEY MUSGRAVES Benefit Sept. 21, The Amp

Muddfest: PUDDLE of MUDD, SALIVA, TRAPT, SAVING ABEL, TANTRIC Sept. 21, Thrasher-Horne Center

STRUNG OUT, The CASUALITIES, INSPECTION 12 Sept. 21, 1904 Music Hall

ALAN JACKSON, WILLIAM MICHAEL MORGAN Sept. 21, Veterans Memorial Arena

VIRGIL DONATI Sept. 22, Surfer the Bar

The GROWLERS, PHOSPHORESCENT Sept. 22, Amp Backyard

JEREMY MORRISON Sept. 24, Amp Night Market

SACRED REICH, TOXIC HOLIDAY Sept. 26, Nighthawks

BRANTLEY GILBERT, MICHAEL RAY, LINDSAY ELL Sept. 27, Daily’s

SCOTT BRADLEE’S Postmodern Jukebox Sept. 27, Florida Theatre

WHITNEY MORGAN & the 78S, ALEX WILLIAMS Sept. 27, 1904 Music Hall

SHOVELS & ROPE Sept. 27, Amp Backyard Stage

grandson, nothing, nowhere Sept. 28, Ponte Vedra Concert Hall

TOUBAB KREWE Sept. 28, Jack Rabbits

NONPOINT, HYRO the HERO, MADAME MAYHEM, ZERO THEOREM Sept. 29, Surfer the Bar

SON VOLT Sept. 29, The Amp Backyard Stage

GATLIN BROTHERS Sept. 29, The Florida Theatre

BAD SUNS, LIILY, ULTRAQ Sept. 30, Ponte Vedra Concert Hall

GUNS N’ ROSES Oct. 1, Veterans Memorial Arena

SCOTT STAPP Oct. 3, The Florida Theatre

THOMAS RHETT, DUSTIN LYNCH, RUSSELL DICKERSON, RHETT AKINS Oct. 4, Veterans Memorial Arena

GUIDA, MERCY MERCY Oct. 4, Jack Rabbits

PAPADOSIO Oct. 4, The Amp Backyard Stage

JOHN MEDESKI’S MAD SKILLET Oct. 5, Ponte Vedra Concert Hall

The SLOCAN RAMBLERS Oct. 6, Cafe Eleven

MARTY STUART The Pilgrim Oct. 10, Ponte Vedra Concert Hall

Suwannee Roots Revival: SAM BUSH, DEL McCOURY BAND, KELLER & the KEELS, SAMANTHA FISH, The TRAVELIN’ McCOURYS, VERLON THOMPSON, DAVID GANS, PETER ROWAN, OTEIL & FRIENDS, LEFTOVER SALMON, DONNA the BUFFALO, KELLER WILLIAMS’ PETTYGRASS, WE BANJO 3, JOE CRAVEN & the SOMETIMERS, JONATHAN SCALES FOURCHESTRA, The HILLBENDERS, JIM LAUDERDALE, REV. JEFF MOSIER, BRETT BASS & MELTED PLECTRUM, CORBITT BROS., JON STICKLEY, The LEE BOYS, SAUCE BOSS, BELLE & the Band, The DUNEHOPPERS, The GRASS IS DEAD, BRUCE COCKBURN, The SELDOM SCENE, HORSESHOES & HAND GRENADES, LONELY HEARTSTRING BAND, DUSTBOWL REVIVAL, LIL SMOKIES, BALKUN BROTHERS, SHINY RIBS, KATIE SKENE & the COSMIC BAND, NIKKI TALLEY, JASON SHARP, QUARTERMOON, WHETHERMAN, TORNADO RIDER, The ADVENTURES of ANNABELLE LYNN, LEE HUNTER, JEFF BRADLEY Oct. 11-14, Spirit of the Suwannee Music Park

CATFISH & the BOTTLEMEN Oct. 10, The Amp Backyard Stage

The TOASTERS, The SCOTCH BONNETS Oct. 10, Surfer the Bar

CHRIS STAPLETON, BROTHERS OSBORNE, KENDELL MARVEL Oct. 10, Veterans Memorial Arena

BERT KREISCHER Oct. 11, The Florida Theatre

MAGGIE ROGERS, JACOB BANKS Oct. 11, The Amp

STEVEN PAGE Oct. 11, Ponte Vedra Concert Hall

NAHKO & MEDICINE for the PEOPLE, NATTALI RIZE Oct. 12, The Amp Backyard Stage

CHEAP TRICK, ZZ TOP Oct. 16, The Amp

ZAC BROWN Band Oct. 17, Daily’s Place

The WOOD BROTHERS Oct. 17, Ponte Vedra Concert Hall

CHICAGO Oct. 18, Daily’s Place

BILLY CURRINGTON Oct. 18, The Amp

YOUNG THUG, MACHINE GUN KELLY, KILLY, POLO G, YBN NAHMIR, STRICK Oct. 19, Daily’s Place

FACE to FACE, LAGWAGON, H20 Oct. 19, The Amp Backyard Stage

CARRIE UNDERWOOD, Maddie & Tae, Runaway June Oct. 20, Veterans Memorial Arena

RUMOURS of FLEETWOOD MAC Tribute Oct. 21, Florida Theatre

KYLE COX, ROCKO WHEELER Oct. 21, Jack Rabbits

ROTTING OUT, CANDY, SEEYOUSPACECOWBOY, KNOCKED LOOSE Oct. 22, 1904 Music Hall

The MOVEMENT, The LATE ONES, ELOVATERS Oct. 23, Surfer

The ALLMAN BETTS BAND, JOANNE SHAW TAYLOR, JD SIMO Oct. 24, Ponte Vedra Concert Hall

SWITCHFOOT Oct. 24, The Florida Theatre

CLINT BLACK Oct. 25, Thrasher-Horne Center

post malone, tyla yaweh, SWAE LEE Oct. 25, VetsMemArena

SQUIRREL NUT ZIPPERS Oct. 26, Prohibition Kitchen

WYNONNA & the BIG NOISE Oct. 27, Ponte Vedra Concert Hall

ACOUSTIC ALCHEMY Oct. 31, Ponte Vedra Concert Hall

SAMMY HAGAR & the CIRCLE, NIGHT RANGER Nov. 1, The Amp

HERE COME the MUMMIES Nov. 2, Ponte Vedra Concert Hall

OLD DOMINION, SCOTTY McCREERY, RYAN HURD Nov. 2 & 3, The Amp

WE WILL ROCK YOU Queen Musical Nov. 3, Florida Theatre

ROY ORBISON & BUDDY HOLLY Tribute Nov. 6, Florida Theatre

The Simon & Garfunkel Story Nov. 8, Times-Union Center

STING Nov. 8, Daily’s Place

ELVIS COSTELLO & the IMPOSTERS Nov. 8, The Amp

Porchfest: MAGGIE KOERNER, ALANNA ROYALE, MAMA BLUE, SPADE McQUADE, KING EDDIE & PILI PILI, CHRIS THOMAS BAND, OUIJA BROS., TAD JENNINGS, LET’S RIDE, BRENT BYRD BAND Nov. 9, Springfield porches

The RACONTEURS Nov. 9, The Amp

.38 SPECIAL, BRETT MYERS, The CURT TOWNE Band, PINTO GRAHAM Nov. 9, Thrasher-Horne Center

The DOOBIE BROTHERS Nov. 13, The Amp

LED ZEPPELIN TRIBUTE: ZOSO Nov. 14, Surfer the Bar

The SAUCE BOSS BILL WHARTON Nov. 15, Mudville

GREG GUTFIELD Nov. 16, The Florida Theatre

DWIGHT YOAKAM Nov. 17, The Florida Theatre

FIVE FINGER DEATH PUNCH, THREE DAYS GRACE, BAD WOLVES, FIRE from the GODS Nov. 18, Vets Memorial Arena

MIRANDA LAMBERT, MAREN MORRIS, ELLE KING, PISTOL ANNIES, ASHLEY McBRYDE, TENILLE TOWNES, CAYLEE HAMMACK Nov. 21, Veterans Memorial Arena

The FAB FOUR Beatles Tribute Nov. 22, Ponte Vedra Concert Hall

SARA BAREILLES Nov. 22, Daily’s Place

MASON JENNINGS Nov. 23, Ponte Vedra Concert Hall

JOHN OATES, The GOOD ROAD BAND Nov. 24, PV Concert Hall

No comments on this story | Add your comment
Please log in or register to add your comment