folio music

Live + Local Music

Concert listings

Posted

Live Music Venues

AMELIA ISLAND, FERNANDINA

SALTY PELICAN, 12 N. Front St. Davis Turner every Thur.

SJ Brewing Co., 463646 S.R. 200 Shawn Layne July 13

SLIDERS, 1998 S. Fletcher Ave. Midlife Chryslers July 12. Firewater Tent Revival July 13. Pili Pili Wed. Tad Jennings Thur.

STORY & SONG Bookstore, 1430 Park Ave. Tina & Her Pony July 13

The SURF, 3199 S. Fletcher Ave. JC Hornsby July 12. Davis Turner July 13. The Macys Wed. Kyle Freeman Tue.

 

AVONDALE, ORTEGA

CASBAH Café, 3628 St. Johns Ave. Goliath Flores every Wed. Jazz every Sun. Live music every Mon.

 

THE BEACHES

(All venues in Jax Beach unless otherwise noted)

BLUE JAY Listening Room, 412 N. Second St. The Volts July 12. Taylor Roberts Quartet July 13

COOP 303, 303 Atlantic Blvd., AB Barrett Thomas July 13

FLYING IGUANA, 207 Atlantic Blvd., AB Beach City July 12 & 13. Samuel Sanders July 14

GUSTO, 1266 Beach Blvd. The Groov every Wed. Murray Goff every Fri. Ventura Latin Band every Sat.

LEMON BAR, 120 Atlantic Blvd., NB Dara Sweatt July 11

MEZZA, 110 First St., Neptune Beach Gypsies Ginger every Wed. Mike Shackelford, Steve Shanholtzer every Thur. Mezza Shuffle Boxband every Mon. Trevor Tanner every Tue.

MOJO Kitchen, 1500 Beach Blvd. Damon Fowler July 12

MUSIC in the Courtyard, 200 First St., NB John Austill July 12. Jimmi Mitchell July 13

RAGTIME Tavern, 207 Atlantic Blvd., AB Rebecca Day July 10. Four Play July 11. Love Monkey July 12. Bay Street July 13. The Invasions July 14

SURFER the Bar 200 First St. N. Sidereal July 12. Long Beach Dub All Stars, The Aggrolites, Mike Pento July 14

WHISKEY JAX, 950 Marsh Landing Pkwy. Dalton Ammerman July 10. Blistur July 11. Top Shelf, Str8-Up July 12. Box 543 July 14. The Groov every Tue.

 

DOWNTOWN

1904 Music Hall, 19 Ocean St. N. Emarosa, Lizzy Farrall July 10. Josh Card, Jackie Stranger, Jordan Foley & the Wheelhouse July 12. Chris Webby, Jarren Benton, Locksmith, EKOH, Chez July 13

DAILY’S Place, Sports Complex RMary J. Blige July 14

DOS GATOS, 123 E. Forsyth DJ Hollywood every Thur. DJ NickFresh every Sat.

The FLORIDA Theatre, 128 E. Forsyth St. Dave Koz, Gerald Albright, Rick Braun, Kenny Lattimore, Aubrey Logan July 12. Eddie B. July 13. Kirk Franklin July 15

The JUSTICE Pub, 315 E. Bay St. Martin Atkins, DJ Oedon July 11. Flo.wav, L.O.V.E. Culture, Crynomas, Cap 6 July 12

MYTH Nightclub, 333 E. Bay St. Walshy Fire, Romeo, Sub-Lo July 12. DJ Loose Leaf, Romeo, Boogie Mane, Killoala, Valhalla July 13. DJs Bird, Q45 every Thur.

VETERANS Memorial Arena, 300 Randolph Blvd. New Kids on the Block, Salt-N-Pepa, Tiffany, Debbie Gibson, Naughty by Nature July 12

 

FLEMING ISLAND, GREEN COVE

BOONDOCKS, 2808 Henley Rd. Tiffany Sweet July 10. Clint McFarland July 11. Lisa & the Mad Hatters July 12. Whiskey Heart July 13

WHITEY’S Fish Camp, 2032 C.R. 220 Jimi Graves July 11. Area 51 July 12. Boogie Freaks July 13. Cliff Dorsey July 14

 

INTRACOASTAL

CLIFF’S, 3033 Monument Rd. Last Stand July 10. Blistur July 12 & 13. Andy Toomey Trio July 17. LifelIne July 19

JERRY’S, 13170 Atlantic Blvd. Spektra July 12. Yowsah July 13

 

MANDARIN

ENZA’S, 10601 San Jose Blvd. Brian Iannucci every Wed., Sun. & Tue. Carl Grant every Thur., Fri. & Sat.

Iggy’s, 104 Bartram Oaks Walk Robby & Felix July 11. The Groove Coalition July 12. Lisa & the Mad Hatters July 13. HoneyHounds July 14

 

ORANGE PARK

CHEERS, 1138 Park Ave. Little Green Men July 12. City of Bridges July 13

The ROADHOUSE, 231 Blanding Blvd. Apollo Electric, Tom Bennett July 13. DJ Jamie every Thur.

 

PONTE VEDRA

FIONN MacCOOL’S, 145 Hilden Rd. Boogie Freaks July 12. Trevor Tanner July 13

PONTE VEDRA Concert Hall, 1050 A1A Billy Bob Thornton & the Boxmasters July 15

Taps, 2220 C.R. 210 Chuck Nash July 10. The Litt Family Band July 12. Bush Doctors July 13

 

RIVERSIDE, WESTSIDE

The LOFT, 925 King St. Josh Kemp every Thur. & Fri. DJ Wes Reed every Thur. & Sat.

NIGHTHAWKS, 2952 Roosevelt Che Fest: Unearthly Child, Purely Red, The Chrome Fangs, Electric Water, Friendly Fire, SnOre July 12. Vale, Corrupted Saint, Carnal Ruin, Saturnine, The Noctambulant July 13. SideHustle, Leisure Chief, Stephen Pigman July 14. Vulvodynia, Cognitive, Scumfuck, Heirless, In Shackles, Strangled to Death July 15

RIVERSIDE Arts Market, 715 Riverside Ave. Swing Bone, SideTrack Duo, Sketchy Raccoon July 13

 

ST. AUGUSTINE

The Amp, 1340C A1A S. JoJo Siwa D.R.E.A.M. the Tour July 13

ARNOLD’S, 3912 N. Ponce de Leon Cottonmouth July 13. DJ Alex every Fri.

The CELLAR UPSTAIRS, 157 King St. Tony Scozzaro July 11. Jolie, Chillula July 12. Wes Register, Paper City Hustlers July 13. Vinny Jacobs July 14

MUSIC by the SEA, St. Aug. Beach Pier JW Gilmore July 10

Planet SARBEZ, 115 St. George St. Laurel Lee & the Escapees, Chemtrails, Davis & the Loose Cannons July 13

MEEHAN’S Irish Pub, 48 Spanish St. Walt (Those Guys) July 11. Mike Cook July 12. Donny Brazile, Kelp July 13. Spade McQuade July 14

PROHIBITION Kitchen, 119 St. George St. Southern Tide, Josh Gilbert July 11. Let’s Ride Brass Band, G.W. Souther July 12. The Raisin Cake Orchestra, Pressure July 13. Sam Pacetti, The Willow Wacks July 14. Lucio Rubino July 15. Colton McKenna July 16

SHANGHAI NOBBY’S, 10 Anastasia Blvd. The Crack Rock Opera, Chemtrails July 12. The Ned, Hopeless Otis, Half My Home, AC Deathstrike July 15

TRADEWINDS, 124 Charlotte St. Livestream July 12 & 13

 

SAN MARCO, NORTHBANK

GRAPE & GRAIN, 2000 San Marco The Band Be Easy July 12

Jack Rabbits, 15280 Hendricks Ave. Prideless, Audio Hive, Ruffians July 12. Iraqiana, Dre Rose, Rab G, Ticostory & Shae, Awkward Groove, Bain, Bood Davis July 13

MUDVILLE Music Room, 3104 Atlantic Blvd. NFFN 10th Anniversary Showcase: Larry Mangum, Ken & Cee Cee, Laura & Pat July 10. Ronnie Gainey, Mike Shackelford, John Shilby, Dean Spry, Brian Homan, Carole Senn, Jody Fabick July 12. TBA July 15

 

SOUTHSIDE, BAYMEADOWS

BAHAMA BREEZE, 10205 River Coast Dr. King Eddie & Pili Pili every Thur. Chillakaya every Fri. & Sat. Karibbean Flavor every Sat. & Tue.

VETERANS UNITED Craft Brewery, 8999 Western Way, Ste. 104 Brenna Erickson July 12

WHISKEY JAX, 10915 Baymeadows Rd. Casey Mitchell July 10. Mandalla Band July 12. Oversized Load July 13. Mojo Roux, Kim Wade July 14. Cassidy Lee July 16

XO Lounge, 3535 St. Johns Bluff Rd. S. Miles Jaye July 12

 

SPRINGFIELD, NORTHSIDE

PALMS Fish Camp, 6359 Heckscher Dr. The Last Resort July 10. Taylor Shami July 11. Billy Bowers July 12. Ciaran Sontag July 13. Michael Ward Duo, Lisa & the Mad Hatters July 14. Barrett Thomas every Mon.

 

Upcoming Concerts

YES, ASIA, JOHN LODGE, CARL PALMER’S ELP LEGACY, ARTHUR BROWN July 18, The Amp

LAUREL LEE & The ESCAPEES July 18, Mudville Music Room

DIERKS BENTLEY, JON PARDI, TENILLE TOWNES July 18, Daily’s Place

OH, SLEEPER July 18, 1904 Music Hall

The ROLLING STONES, The REVIVALISTS July 19, TIAA Bank Field

YOUNG the GIANT, FITZ & the TANTRUMS, COIN July 19, The Amp

HURRICANE PARTY CD release, The DOG APOLLO July 19, Jack Rabbits

BRETT BASS & MELTED PLECTRUM, RUSTY SHINE, SALT & PINE, REMEDY TREE July 20, Hemming Park

LAUREL LEE & the ESCAPEES July 20, Riverside Arts Market

The MOWGLIS, PETAL, ARMS AKIMBO July 20, Jack Rabbits

PIG FLOYD Tribute July 20, Thrasher-Horne Center

DON McLEAN & His Band July 20, Ponte Vedra Concert Hall

ANUEL AA July 20, Daily’s Place

PEACE & LOVE TOUR: PAISLEY CRAZE July 20, Florida Theatre

SUBLIME with ROME, MICHAEL FRANTI, SPEARHEAD, COMMON KINGS, SERANATION July 25 & 26, The Amp

CBDB, FIRST CASE SCENARIO, SELF-HELP BOOKS, JAY JR. July 25, Jack Rabbits

SACRED OWLS, DEATHWATCH ’97, WALK with WOLVES, 13 BLOODSHOT July 27, Rain Dogs

PRINCE DADDY & The Hyena, The OBSESSIVES, RETIREMENT PARTY July 27, 1904 Music Hall

IRATION, PEPPER, FORTUNATE YOUTH, KATASTRO July 27, The Amp

RUNNERS HIGH, PALOMINO BLOND, BOSTON MARRIAGE, BOBBY KID, GOODFIRES, BLURRY July 28, Jack Rabbits

DONAVON FRANKENREITER July 29 & 30, 1904 Music Hall

BLINK 182, LIL WAYNE, NECK DEEP July 29, Daily’s Place

LUKE BRYAN, COLE SWINDELL, JON LANGSTON Aug. 1, Veterans Memorial Arena

BLINK 281, HEART SHAPED BOX Tributes Aug. 1, Surfer the Bar

IYANLA VANZANT Aug. 2, The Florida Theatre

WHY DON’T WE Aug. 2, Daily’s Place

AL MANISCALCO QUARTET Aug. 2, Grape & Grain Exchange

WIDESPREAD PANIC Aug. 2, 3 & 4, The Amp

TRAIL DIVER Aug. 3, Lynch’s

DIRTY HEADS, 311 Aug. 4, Daily’s Place

MOE., BLUES TRAVELER, G. LOVE Aug. 7, Daily’s Place

STR8-UP Aug. 7, St. Augustine Beach Pier

STICK to YOUR GUNS, COUNTERPARTS, YEAR of the KNIFE, TERROR, SANCTION Aug. 9, 1904 Music Hall

The DOLLYROTS BORROMAKAT Aug. 9, Jack Rabbits

LYLE LOVETT & His Large Band Aug. 9, Florida Theatre

TILIAN PEARSON, BRENT WALSH, LANDON TEWERS, RIVALS Aug. 11, 1904 Music Hall

The Nth POWER, SIDE HUSTLE, BEN STROK & the FULL ELECTRIC Aug. 12, 1904 Music Hall

NICK JORDAN, JAEHROSS Aug. 13, Jack Rabbits

REBELUTION, PROTOJE, COLLIE BUDDZ Aug. 14 & 15, The Amp

ELIZABETH & the GRAPES of ROTH Aug. 14, St. Augustine Beach Pier

JOSH WARD Aug. 15, Jack Rabbits

BRAD PAISLEY, CHRIS LANE, RILEY GREEN Aug. 16, Daily’s

UMPHREY’S McGEE, MAGIC CITY HIPPIES Aug. 17, The Amp

STEWART TUSSING Aug. 17, Mudville Music Room

ARCHWAYS album release, RICKOLUS Aug. 17, Jack Rabbits

BUSH, LIVE, OUR LADY PEACE Aug. 18, Daily’s Place

COLT FORD, BRETT MYERS, WADE B. Aug. 21, Surfer the Bar

TYLER CASSIDY Aug. 21, The Justice Pub

BREAK SCIENCE, MARVEL YEARS, VLAD the INHALER Aug. 22, 1904 Music Hall

TESSA VIOLET Aug. 23, Jack Rabbits

Tribute: A Celebration of The ALLMAN BROTHERS Aug. 23, 1904 Music Hall

PENTATONIX, RACHEL PLATTEN Aug. 24, Daily’s Place

The ADVENTURES of ANNABELLE LYN Aug. 24, Mudville Music Room

VAMPIRE WEEKEND, CHRISTONE “KINGFISH” INGRAM Aug. 25, The Amp

SOUTHERN CHAOS Aug. 28, St. Augustine Beach Pier

CHRIS BROWN, TORY LANEZ, TY DOLLA $IGN, JOYNER LUCAS, YELLA BEEZY Aug. 30, Veterans Memorial Arena

SAWYER BROWN Aug. 30, Thrasher-Horne Center

ORCHESTRAL MANOEUVRES in the DARK Aug. 30, PVC Hall

Bold City Beer Fest: The FRITZ, ZACH DEPUTY, TRAIL DIVER, BONNIE BLUE, BEN STROK & the FULL ELECTRIC, TALLER TREES Sept. 1, Riverside Arts Market

PETER FRAMPTON, JASON BONHAM Sept. 4, Daily’s

AL MANISCALCO QUARTET Sept. 6, Grape & Grain

HILLSONG UNITED Sept. 7, Veterans Memorial Arena

RHETT & LINK Sept. 7, The Florida Theatre

AMY GRANT Sept. 12, The Florida Theatre

CHRIS YOUNG, CHRIS JANSON, LOCASH Sept. 12, Daily’s

ONYX FEST II Sept. 14, 1904 Music Hall

UB40, ALI CAMPBELL, ASTRO Sept. 14, Daily’s Place

LOCAL NATIVES Sept. 20, Ponte Vedra Concert Hall

KASEY MUSGRAVES Benefit Sept. 21, The Amp

PUDDLE of MUDD, SALIVA, TRAPT, SAVING ABEL, TANTRIC Sept. 21, Thrasher-Horne Center

ALAN JACKSON, WILLIAM MICHAEL MORGAN Sept. 21, Veterans Memorial Arena

BRANTLEY GILBERT, MICHAEL RAY, LINDSAY ELL Sept. 27, Daily’s Place

GRANDSON, NOTHING, NOWHERE Sept. 28, PV Concert Hall

GATLIN BROTHERS Sept. 29, The Florida Theatre

BAD SUNS, LIILY, ULTRA Q Sept. 30, PV Concert Hall

GUNS N’ ROSES Oct. 1, Veterans Memorial Arena

SCOTT STAPP Oct. 3, The Florida Theatre

THOMAS RHETT, DUSTIN LYNCH, RUSSELL DICKERSON, RHETT AKINS Oct. 4, Veterans Memorial Arena

GUIDA Oct. 4, Jack Rabbits

JOHN MEDESKI’S MAD SKILLET Oct. 5, P.V. Concert Hall

BUILT to SPILL, PRISM BITCH, PAUSES Oct. 9, Jack Rabbits

OTEIL & FRIENDS, LEFTOVER SALMON, DONNA the BUFFALO, KELLER WILLIAMS’ PETTYGRASS, The HILLBENDERS, JIM LAUDERDALE, VERLON THOMPSON, REV. JEFF MOSIER, BRETT BASS & MELTED PLECTRUM, CORBITT BROS., JON STICKLEY, The LEE BOYS, SAUCE BOSS, BELLE & the Band, QUARTERMOON, BRUCE COCKBURN, The SELDOM SCENE, HORSESHOES & HAND GRENADES, DUSTBOWL REVIVAL Oct. 10-13, Spirit of the Suwannee Music Park

The TOASTERS, The SCOTCH BONNETS Oct. 10, Surfer

CHRIS STAPLETON, KENDELL MARVEL, DAVE COBB,

J.T. CURE, DEREK MIXON, MORGANE STAPLETON Oct. 10, Veterans Memorial Arena

BERT KREISCHER Oct. 11, The Florida Theatre

MAGGIE ROGERS, JACOB BANKS Oct. 11, The Amp

STEVEN PAGE Oct. 11, Ponte Vedra Concert Hall

NAHKO & MEDICINE for the PEOPLE Oct. 12, The Amp Backyard Stage

BENISE Oct. 13, The Florida Theatre

CHEAP TRICK, ZZ TOP Oct. 16, The Amp

ZAC BROWN Band Oct. 17, Daily’s Place

CARRIE UNDERWOOD Oct. 20, Veterans Memorial Arena

The ALLMAN BETTS BAND, JOANNE SHAW TAYLOR, JD SIMO Oct. 24, Ponte Vedra Concert Hall

CLINT BLACK Oct. 25, Thrasher-Horne Center

BASTILLE Oct. 26, Daily’s Place

ACOUSTIC ALCHEMY Oct. 31, Ponte Vedra Concert Hall

No comments on this story | Add your comment
Please log in or register to add your comment