folio music

Live + Local Music

Concert listings

Posted

LIVE MUSIC VENUES

AMELIA ISLAND, FERNANDINA

SJ Brewing Co., 463646 S.R. 200, Ste. 13, Yulee,
849-1654
Kevin Ski Nov. 10. Colored Sound Nov. 17

SLIDERS Seaside Grill, 1998 S. Fletcher Ave., 277-6652 Pili Pili Nov. 7. Tad Jennings Nov. 8. Hupp Nov. 9. JCnMike Nov. 11. Mark O’Quinn Nov. 13

The SURF, 3199 S. Fletcher, 261-5711 Larry & the Backtracks Nov. 8. Mike Johnson Nov. 10

 

AVONDALE, ORTEGA

CASBAH Café, 3628 St. Johns Ave., 981-9966 Goliath Flores every Wed. Jazz every Sun. Live music every Mon.

Eclipse Nightclub, 4219 St. Johns Ave., 387-3582 KJ Free every Tue. & Thur. Indie dance every Wed. ’80s & ’90s dance music every Fri.

 

THE BEACHES

(All venues in Jax Beach unless otherwise noted)

ATLANTIC BEACH Brewing Co., 725 Atlantic Blvd.,
372-4116
Intercontinental Blues Machine Nov. 9

Blue Jay Listening Room, 412 N. Second St., 834-1315 Roy Schneider & Kim Mayfield Nov. 7. Dustan Louque Nov. 9. Melody & Vaylor Trucks Nov. 10. Rhythm & Boots Benefit: Stephen Pigman, Chelsey Michelle, Brady Clampitt Nov. 11. Bay Kings Band Nov. 12. Junco Royals Nov. 14

COOP 303, 303 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 372-4507
DiCarlo Thompson Nov. 17

Culhane’s Irish Pub, 967 Atlantic Blvd., AB, 249-9595 Sephira Irish violinists Nov. 13. Michael Funge every Sun.

Flying Iguana, 207 Atlantic Blvd., Neptune Beach, 853-5680 Chuck Nash Band Nov. 9 & 10. Samuel Sanders Nov. 11

Gusto, 1266 Beach Blvd., 372-9925 Groov every Wed. Michael Smith every Thur. Milton Clapp every Fri.

HARBOR Tavern, 160 Mayport Rd., AB, 246-2555 Billy Galen Nov. 10

LYNCH’S Irish Pub, 514 N. First St., 249-5181 Chillula Nov. 11. The B Sides Nov. 12. Honey Hounds Nov. 13. Split Tone Nov. 15

Mezza Restaurant, 110 First St., NB, 249-5573 Gypsies Ginger every Wed. Mike Shackelford, Steve Shanholtzer every Thur. Mezza House Band every Mon. Trevor Tanner every Tue.

MOJO Kitchen, 1500 Beach Blvd., 247-6636 Mike Zito Nov. 17

Ragtime Tavern, 207 Atlantic Blvd., AB, 241-7877 Neil Dixon Nov. 7. Raisin Cake Orchestra Nov. 8. Boogie Freaks Nov. 9 & 10. Billy Bowers Nov. 14. Rough Mix Nov. 15

Seachasers, 831 First St. N., 372-0444 John Parker Urban Band Nov. 16. The Snacks Blues Band Nov. 17

Surfer the Bar, 200 First St. N., 372-9756 Levitation Jones, Mystic Grizzly, Serious Jorge Nov. 11. Whiskey Beach Nov. 14. Uncommon Legends Nov. 16

Whiskey Jax, 950 Marsh Landing Pkwy., 853-5973 Hindsite Nov. 8. Back Alley Cadillac Nov. 9. The Last Stand Band Nov. 10. Glass Camels Nov. 11

 

DOWNTOWN

1904 Music Hall, 19 Ocean St. N., 345-5760 The Ataris, Adversaries, Kid You Not Nov. 8. Cannibal Kids, Miles from London, Aster & Ivy, The Forum, Arrows in Action Nov. 9. November Reign, Young Ghosts, 187, Mindfield, Side Hustle EP Release Show, Custard Pie, Wild Root Music Nov. 10. The Happy Fits, Flipturn, Folk Is People Nov. 11. The Big Time After-Party: Higher Learning, Matthew Connor, Big G Nov. 14

DOS GATOS, 123 E. Forsyth St., 354-0666 DJ Brandon every Thur. DJ NickFresh every Sat. DJ Randall every Mon. DJ Hollywood every Tue.

FIONN MacCOOL’S, The Jax Landing, 374-1247 Ace Winn Nov. 10

The Florida Theatre, 128 E. Forsyth St., 355-2787 Jason Bonham’s Led Zeppelin Evening Nov. 7. Chris D’Elia Nov. 9. Ira Glass Nov. 10. Kathleen Madigan Nov. 15

JACKSONVILLE Fairgrounds, 510 Fairgrounds Place,
353-0535
Greater Jacksonville Agricultural Fair: Exile, Rodney Atkins, Blue Öyster Cult, Mama Blue, DJ El Nov. 7-11

The JAX Landing, 353-1188 Making Sum Noise, VibeRW Nov. 7. Spanky the Band, Groove Coalition Nov. 8. Josh Card CD release, The Trey Tucker Band, Brother Jukebox Nov. 9. Mystic Vibes Nov. 11

Mavericks Live, Jax Landing, 356-1110 Big Gigantic, Flamingosis Nov. 14. Trina Nov. 21

MYTH Nightclub, 333 E. Bay St., 707-0474 Worthy, Valhalla Nov. 9. Ancient Deep, Tatum Neill, Jilly Nov. 10

VETERANS Memorial Arena, 300 Randolph, 630-3900 RBRM: Ronnie Devoe, Bobby Brown, Ricky Bell, Michael Blivins Nov. 9

VOLSTEAD, 115 W. Adams, 414-3171 Fun Sick Pony Nov. 7. Cyrus Quaranta Nov. 9. The Snacks Blues Band Nov. 10. Blackjack Nov. 12

 

FLEMING ISLAND, GREEN COVE

BOONDOCKS, 2808 Henley Rd., Green Cove Springs,
406-9497
Paul Ivey Nov. 7. Mark Johns Nov. 8. Random Tandem, Doc Moccasin Band Nov. 9. BDW Band Nov. 10. Paul Wane Nov. 14

WHITEY’S Fish Camp, 2032 C.R. 220, 269-4198 Roger That Nov. 9. Highway Jones Nov. 10

 

INTRACOASTAL

CLIFF’S, 3033 Monument Rd., 645-5162 Triple Wild Nov. 7. Olympus Nov. 9 & 10. Back in Time Band Nov. 14

JERRY’S, 13170 Atlantic Blvd., 220-6766 Spectra Nov. 9

 

MANDARIN

ENZA’S Italian Restaurant, 10601 San Jose Blvd., Ste. 109, 268-4458 Brian Iannucci Nov. 7, 11 & 13

Iggy’s, 104 Bartram Oaks Walk, 209-5209 Hank Norsworth Nov. 7. Eric Alabiso Nov. 8. Double Down Nov. 9. Alex Affronti Nov. 10. Hell or High Water Nov. 11

Second Sunday at Stetson’s, Beluthahatchee Park, 1523 S.R. 13, Fruit Cove, 206-8304 Frank Thomas Nov. 11

 

ORANGE PARK, MIDDLEBURG

Cheers, 1138 Park Ave., 269-4855 DJ Capone Nov. 7. Bonnie Blue Nov. 9. Chillula Nov. 10

The Hilltop, 2030 Wells Rd., 272-5959 John Michael every Tue.-Sat.

Thrasher-Horne Center, 283 College Dr., 276-6750 Molly Hatchet 40th Anniversary Concert/Benefit for St. Michael’s Soldiers Nov. 10

PONTE VEDRA

Ponte Vedra Concert Hall, 209-0399 Amy Ray & Her Band, Danielle Howle Band Nov. 8. Sister Hazel, Joe Bachman Band Nov. 9. Shemekia Copeland Nov. 10. Ottmar Liebert & Luna Negra Nov. 11

Restaurant MEDURE, 818 A1A N., 543-3797 Rachel Warfield Nov. 9. Color of Soul Nov. 10

Taps Bar & Grill, 2220 C.R. 210, 819-1554 Dennis Miller Nov. 7. Bluesdog66 Nov. 9

 

RIVERSIDE, WESTSIDE

MURRAY HILL Theatre, 932 Edgewood Ave., 388-7807 Jason Crabb Nov. 9. Sam Childers Nov. 14

Nighthawks, 2952 Roosevelt Blvd., 619-9978 Koffin Kats, Mudtown, The Hated 3 Nov. 7. Street Sects, Mono The Ghost, Soundaltar, Syn Nine Nov. 8. Vctms, Tree of Woe Nov. 10. Jynx & Rvnt Nov. 14

RAIN DOGS, 1045 Park St., 379-4969 DigDog album release, Borromakat, Master Radical, Billy Daely Nov. 10

RIVER & POST, 1000 Riverside Ave., 575-2366 Live music most weekends

Riverside Arts Market, 715 Riverside Ave., 389-2449 Buddy Sherwood Dance, Brent Byrd, UNF Jazz Ensemble II Nov. 10

 

ST. AUGUSTINE

ARNOLD’S Lounge, 3912 N. Ponce de Leon, 824-8738 The Remains Nov. 10

CAFÉ ELEVEN, 501 A1A Beach Blvd., 460-9311 Dead Winter Carpenters Nov. 9. Josh Hoyer & Soul Colossal Nov. 11. Jennifer Knapp Nov. 14

Planet Sarbez, 115 Anastasia Blvd., 342-0632 C2 & The Brothers Reed Nov. 7. Shiloh Hill, Heavy Books, Subdivision Nov. 9. Landt Nov. 10. Satyr, Europa, A Place Beyond Giants, The Ned Nov. 12

Prohibition Kitchen, 119 St. George St., 209-5704 Salt & Pine, Brian Ernst Nov. 8. G.W. Souther, Chelsey Michelle, Chris Underal Nov. 9. Miranda Madison Nov. 10. Aslyn & The Naysayers Nov. 13. The Burgh Brothers Band, Beauregard & The Downright Nov. 15

St. Augustine Amphitheatre, 1340 A1A S., 209-0367 Vince Gill, Caroline Jones Nov. 11. Noah Guthrie Nov. 13

TRADEWINDS Lounge, 124 Charlotte St., 829-9336 Those Guys Nov. 9 & 10

 

SAN MARCO, NORTHBANK

GRAPE & GRAIN Exchange, 2000 San Marco, 396-4455 John Lumpkin Jazz Jam Nov. 8 & 9. Rachael Warfield Nov. 10. Kyra Livingston Nov. 15

Jack Rabbits, 15280 Hendricks Ave., 398-7496 Wanyama, The Head Cheese Nov. 7. Aqueous, The Heavypets Nov. 9. Prof, Mac Irv, Dwynell Roland, Willie Wonka Nov. 10. The Dog Apollo, First Case Scenario, Origin Story Nov. 11. Magic City Hippies, Bay Ledges Nov. 15

MUDVILLE Music Room, 3104 Atlantic Blvd., 352-7008
Jakob’s Ferry Stragglers Nov. 8. Amy Lavere, Will Sexton Nov. 11. River City Rhythm Kings Nov. 12

 

SOUTHSIDE, BAYMEADOWS

ALHAMBRA Theatre & Dining, 12000 Beach Blvd.,
641-1212
Ambrosia Nov. 12

MELLOW MUSHROOM, 9734 Deer Lake Ct., 997-1955 Ken & Kelli Maroney Nov. 10

VETERANS United Craft Brewery, 8999 Western Way,
253-3326
Jason Taylor Nov. 9

WHISKEY JAX, 10915 Baymeadows Rd., 634-7208 Neon Whiskey Nov. 7. Sun Jammer Nov. 9. Melissa Smith, Ivan Pulley open mic every Thur.

 

SPRINGFIELD, NORTHSIDE

CONGAREE & PENN, 11830 Old Kings Rd., 527-1945 Lonesome Bert & the Skinny Lizards Nov. 9

Copper Top Bar, 12405 N. Main St., Ste. 7, 551-4088 Lifeline Nov. 9

Crooked Rooster Brewery, 148 S. Sixth St., Macclenny, 653-2337 DJ Toy every Wed.

Palms Fish Camp, 6359 Heckscher Dr., 240-1672 Billy Bowers Nov. 9. Lisa & the Mad Hatters Nov. 10. Bill Ricci Nov. 11

SHANTYTOWN Pub, 22 W. Sixth, 798-8222 Frostfang, Unearthly Child, Swamp Ghosts Nov. 14

 

ELSEWHERE

11th Annual Fall Palatka Bluegrass Festival, Rodeheaver Boys Ranch, 380 Boys Ranch Rd., Palatka, adamsbluegrass.com Rhonda Vincent & The Rage, The Little Roy & Lizzie Show, The Malpass Brothers, Dave Adkins Band, Valerie Smith & Liberty Pike, Penny Creek Band, Po’ Ramblin’ Boys, Gary Brewer & The Kentucky Ramblers, The Gibson Brothers, The Inspirations, Breaking Grass, Kody Norris Show, Primitive Quartet, Carson Peters & Iron Mountain Nov. 8-10

Riverhawk Music Festival, Sertoma Youth Ranch,
863-984-8445, lindentertainment.com
Brett Bass & Melted Plectrum, Eastman String Band, Belle & The Band, The Meadows Brothers, 8 Ball Aitken, Elizabeth Cook, Robbin the Bank, Holt McAdam, Fireside Collective, Reckless Kelly, Ryan Shupe & Rubber Band, Frank Vignola Trio, Shiny Ribs, Trongone Band, Paul Cebar & Tomorrow’s Sound, Mitch Woods & The Rocket 88s, Frank Solivan & Dirty Kitchen, Dead Winter Carpenters, The Band Kelley, Callie Chappell & The Whole BandNov. 8-11

 

 

UPCOMING CONCERTS

Independent Grind Tour: TECH N9NE, DIZZY WRIGHT, FUTURISTIC, DENVER HALL Nov. 16, Mavericks

MICHALE GRAVES Nov. 16, Nighthawks

SKYVIEW, GOV CLUB, DANCING with GHOSTS, JESSE MONTOYA Nov. 16, 1904 Music Hall

EVAN MICHAEL & the WELL WISHERS Nov. 16 & 17, Flying Iguana

JOHNNY BULFORD, HEIDI RAYE, LESLIE SATCHER Nov. 16, Blue Jay Listening Room

JOHN PARKER URBAN BAND Nov. 16, Seachasers Lounge

SNIPFEST 2018 Nov. 16, Sarbez

the UNDERHILL FAMILY ORCHESTRA, the WHITE SPADES, JACKIE STRANGER Nov. 17, Rain Dogs

MIKE ZITO LIVE Nov. 17, Mojo Kitchen

PJ MORTON, GRACE WEBER Nov. 17, 1904 Music Hall

SHOVEL to the MOON Nov. 17, Jack Rabbits

the PAUL LUNDGREN BAND Nov. 17, Ragtime

the SNACKS BLUES BAND Nov. 17, Seachasers

SYZGY, OBSERVATORY, VELOCIRAPTURE Nov. 17, Sarbez

STRAIGHT NO CHASER Nov. 18, Florida Theatre

CKY, NEKROGOBLIKON Nov. 18, 1904 Music Hall

NEW POLITICS, the SCORE, BIKINI THRILL Nov. 19, Jack Rabbits

STEPHEN STILLS, JUDY COLLINS Nov. 19, Florida Theatre

MAYDAY PARADE, THIS WILD LIFE, WILLIAM RYAN KEY, OH WEATHERLY Nov. 20, Mavericks

CITIZEN COPE Nov. 20, Surfer the Bar

MANNHEIM STEAMROLLER CHRISTMAS Nov. 20, Times-Union Center

TRINA, DAYTONA STICKS Nov. 21, Mavericks

BREAD & BUTTER Nov. 21, Ragtime Tavern

BENJI BROWN Nov. 23, Florida Theatre

ADAM LATIFF Nov. 23, Coop 303

SELWYN BIRCHWOOD Nov. 23, Blue Jay Listening Room

ZANDER, HIT PARADE BAND Nov. 23, Prohibition Kitchen

CLOUD 9 Nov. 23 & 24, Ragtime Tavern

PROPHET Nov. 23, 1904 Music Hall

SISTER IVY Nov. 23, Sarbez

Moon Stalker, Blue Muse Jazz, RickoLus Nov. 24, Riverside Arts Market

ASTER & IVY, SIDECREEK Nov. 24, Murray Hill Theatre

MARTINA McBRIDE Nov. 24, The Florida Theatre

14 NORTH Nov. 24, Jack Rabbits

ATMOSPHERE, deM ATLAS, the LIONESS, DJ KEEZY Nov. 25, Ponte Vedra Concert Hall

PIANO GUYS Nov. 26, Florida Theatre

JOE SANTANA BAND Nov. 28, Cliff’s

BORN RUFFIANS Nov. 29, Intuition Ale Works

ROOSEVELT COLLIER plays GRATEFUL DEAD, UNLIMITED DEVOTION Nov. 29, 1904 Music Hall

DAVE KOZ, MINDI ABAIR, JONATHAN BUTLER, KEIKO MATSU Nov. 29, Florida Theatre

MARC BRUSSARD Nov. 29, Ponte Vedra Concert Hall

CHEIF KEEF Nov. 30, Mavericks

VAN GO Nov. 30, Whitey’s Fish Camp

SMILE EMPTY SOUL Nov. 30, Nighthawks

OLD DOMINION, MICHAEL RAY, HIGH VALLEY Nov. 30, St. Augustine Amphitheatre

FUTUREBIRDS, T. HARDY MORRIS, REAL ESTATE, HISS GOLDEN MESSENGER, BANQUET, BRETT BASS & MELTED PLECTRUM Dec. 1, Intuition Ale Works

MADE by FRIENDS, YARDIJ, RIP JUNIOR, TRADED YOUTH Dec. 1, Jack Rabbits

The Big Ticket: WEEZER, FOSTER the PEOPLE, AJR, GRANDSON, MEG MYERS Dec. 1, Daily’s

GHOST Dec. 1, Florida Theatre

MOE. Dec. 2, Ponte Vedra Concert Hall

LAUREN DAIGLE Dec. 6, Times-Union Center

SONGS from the ROAD BAND Dec. 7, Blue Jay Listening Room

SWAMP CABBAGE Dec. 7, Mudville Music Room

VOCTAVE Dec. 7, Thrasher-Horne Center

ZACH DEPUTY Dec. 7, 1904 Music Hall

IRIS DEMENT Dec. 8, Ponte Vedra Concert Hall

HOME FREE Dec. 9, Florida Theatre

MICHAEL W. SMITH Dec. 11, Florida Theatre

PETER WHITE, EUGE GROOVE, RICK BRAUN Dec. 11, Ponte Vedra Concert Hall

the HIP ABDUCTION Dec. 12, Surfer the Bar

STEVEN WILSON Dec. 13, Ponte Vedra Concert Hall

A Not So Silent Night: BLEEPING in STEREO, BREAKING THROUGH, SOULSWITCH, COPPER BONES, SUNSHINE & BULLETS, NEAR EMPTY, LOWRCASE G, MINDSLIP Dec. 15, Mavericks

CHRIS ISAAK Dec. 16, The Florida Theatre

ROGER McGUINN, CHRIS HILLMAN, MARTY STUART & the FABULOUS SUPERLATIVES Dec. 17, Ponte Vedra Concert Hall

H.R. Dec. 19, Surfer the Bar

HORTON’S HOLIDAY HAYRIDE Dec. 21, Florida Theatre

the ROOSEVELT COLLIER TRIO Dec. 23, Blue Jay Listening Room

PASSAFIRE, EL DUB Dec. 28, Surfer the Bar

the DONNA SUMMER & BARRY WHITE EXPERIENCE Dec. 28 & 29, Alhambra Theatre

COLE SWINDELL Dec. 31, Gator Bowl (Vets Memorial Arena)

DAVID CURLEY & ANDREW FINN MAGILL Jan. 29, Mudville Music Room

NEKO CASE Jan. 31, Ponte Vedra Concert Hall

the ZOMBIES Feb. 20, Ponte Vedra Concert Hall

 

_________________________________________

To list your band’s gig, send show time, date, location (street address, city or neighborhood), admission price and a contact number to Marlene Dryden, email mdryden@folioweekly.com or by mail at 45 W. Bay St., Ste. 103, Jacksonville FL 32202. Events run on space-available basis. Deadline noon Wed. for next Wed. publication.

No comments on this story | Add your comment
Please log in or register to add your comment