MUSIC

Oct. 2-8 Live Music Calendar

What's coming up at Northeast Florida clubs, bars and concert venues

Indie folk rockers Have Gun, Will Travel are loaded and ready to leave town, but first they take the stage Oct. 4 at Burro Bar in Downtown Jacksonville.
Wyoming hard rockers Righteous Vendetta (pictured) perform in support of four-piece band Taproot Oct. 5 at Jack Rabbits in San Marco.
Fresno Media
Photo
1
2
Posted

CONCERTS THIS WEEK

GREENSKY BLUEGRASS, FRUITION

Five-piece bluegrass band from Michigan, 8 p.m. Oct. 2 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $15, 246-2473.

THE MANTRAS

Progressive rock jam band plays 6 p.m. Oct. 2 at 1904 Music Hall, 19 N. Ocean St., Downtown, free, 1904musichall.com.

REHAB

Band blends Southern rock and hip hop, 10 p.m. Oct. 2 at The Original Café Eleven, 501 A1A Beach Blvd., St. Augustine Beach, $12, 460-9311.

SAVES THE DAY, INTO IT. OVER IT.

New Jersey power-pop rock band swoops in 7 p.m. Oct. 2 at Brewster’s Roc Bar, 845 University Blvd., Arlington, $15, 223-9850.

QUEEN BEEF, DJ DOTS, TRAILER PARK PRINCESS

St. Augustine punk rock, 9 p.m. Oct. 2 at Shanghai Nobby’s, 10 Anastasia Blvd., St. Augustine Beach, $5, 547-2188.

BRIAN WILSON, JEFF BECK, AL JARDINE, DAVID MARKS

Beach Boys musical genius and co-founder and Yardbirds master guitarist join forces 7 p.m. Oct. 3 at St. Augustine Amphitheatre, 1340 A1A S., St. Augustine, $40-$80, 209-0367.

BASTARD SONS

Atlanta band fuses genres 8 p.m. Oct. 3 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $8, 398-7496.

END OF SUMMER BEACH BASH: PARKER URBAN BAND

Local jam band takes the stage Oct. 3 at Hampton Inn Oceanfront, 1515 First St. N., Jax Beach, 241-2311.

WILLY PORTER

Folk-rock guitarist arrives 9 p.m. Oct. 3 at The Original Café Eleven, 501 A1A Beach Blvd., St. Augustine Beach, $12, 460-9311.

REBECCA DAY & JEN THOMPSON

Local singer-songwriters jam, 6 p.m. Oct. 3 at Pusser’s Bar & Grille, 816 A1A N., Ponte Vedra Beach, 280-7766.

YOUNGBLOOD BRASS BAND

Oregon jazz band has strong hip hop component, 9 p.m. Oct. 3 at 1904 Music Hall, 19 N. Ocean St., Downtown, $10, 1904musichall.com.

JULIE DURDEN

Acoustic singer-songwriter takes you on a spiritual journey, 8 p.m. Oct. 3 at Mudville Music Room, 3104 Atlantic Blvd., San Marco, 352-7008.

EILEN JEWELL

Indie folk artist strolls in 8 p.m. Oct. 4 at Underbelly, 113 E. Bay St., Downtown, $10, 353-6067.

TOOTS LORRAINE & THE TRAFFIC

Swinging blues band performs, 12 p.m. Oct. 4 at Mojo No. 4, 3572 St. Johns Ave., Avondale, 381-6670.

CHARLIE WALKER

Soulful Jax Beach singer-songwriter grooves, 10:30 p.m. Oct. 4 at The Pier, 412 N. First St., Jax Beach, 246-6454.

HAVE GUN, WILL TRAVEL

Bradenton indie-folk rock group performs 9 p.m. Oct. 4 at Burro Bar, 100 E. Adams St., Downtown, $5, 677-2977.

CITY & COLOUR

Singer-songwriter Dallas Green performs 8 p.m. Oct. 4 at Ponte Vedra Concert Hall, 1050 A1A N., Ponte Vedra Beach, $35, 209-0399.

CRAIG CAMPBELL

Country artist is a “family man,” 6 p.m. Oct. 4 at Mavericks at the Landing, 2 Independent Dr., Downtown, $15, 356-1110.

SIMPLE NATURAL, MR2THEP, KENYON, DRAZZAH HAZZERD, YOUNG LION & YOUNG PRINCE

Hip hop artists and DJs bring the beats, 8 p.m. Oct. 4 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $8, 246-2473.

CLAY BENJAMIN BAND

Inspirational pop singer sets the mood, 8 p.m. Oct. 4 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $8, 398-7496.

SOUNDS ON CENTRE: Ben Prestage

The “one-man band” goes under the lights 6 p.m. Oct. 4 at Centre Street, Fernandina Beach, free.

UP UNTIL NOW, S.P.O.R.E.

Funky bands be jammin’, 9 p.m. Oct. 4 at 1904 Music Hall, 19 N. Ocean St., Downtown, $10, 1904musichall.com.

LAUREN FINCHAM DUO

Local indie folksingers perform 7 p.m. Oct. 4 at 200 First Street Courtyard, Neptune Beach, free.

YELLOWMAN, SAGITTARIUS BAND

Jamaica’s King of Reggae headlines Reggae Festival, 8 p.m. Oct. 5 at The Standard, 200 Anastasia Blvd., St. Augustine, $12-$18, 274-2090.

THE BLACK CROWES

American Southern rockers have a remedy, 8 p.m. Oct. 5 at St. Augustine Amphitheatre, 1340 A1A S., St. Augustine, $33.50-$41, 209-0367.

ALOHA RADIO

Orange County band plays surf rock 9 p.m. Oct. 5 at Burro Bar, 100 E. Adams St., Downtown, $5, 677-2977.

THE LEE BOYS, PARKER URBAN BAND, SPRED THE DUB

Soulful jam band headlines, Oct. 5 at Buccaneer Field at Central Park, 20 S. 11th St., Fernandina Beach, $15, 277-8010.

CONNOR BLACKLEY, BLUE MUSE JAZZ, TEDDY WASHINGTON, TAMBOR, UNF JAZZ ENSEMBLE III

Jazz artists perform for jazz week, Oct. 5 at Riverside Arts Market River Stage, 715 Riverside Ave., free.

TAPROOT, RIGHTEOUS VENDETTA

Four-piece rock group sings a “Poem,” 8 p.m. Oct. 5 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $15, 398-7496.

KIM WATERS

Contemporary jazz artist performs, 10 p.m. Oct. 5 at Ritz Theatre, 829 N. Davis St., Downtown, $24, 632-5555.

ILL NINO

New Jersey’s Latin heavy metal band, Oct. 5 at Brewster’s Roc Bar, 845 University Blvd., Arlington, $10-$30, 223-9850.

PARKER URBAN BAND

Local favorites are ready to jam 9:30 p.m. Oct. 5 at Dog Star Tavern, 10 N. Second St., Fernandina Beach, $5, 277-8010.

JACKSONVILLE ORIGINAL MUSIC FESTIVAL

This event features more than 125 acts on 13 downtown stages featuring rock, country, hip hop, electronic, metal bands and more, 1 p.m. Oct. 5 at The Landing, 1904 Music Hall and Underbelly, Downtown, VIP tickets $15.

SPLIT TONE

Jax Beach reggae group is jammin’, 8 p.m. Oct. 6 at The Pier, 412 N. First St., Jax Beach, free, 246-6454.

JAAP BLONK, JEB BISHOP

The Experimental Arts Union of Florida presents the electronic artist and trombone player 7 p.m. Oct. 7 at Museum of Contemporary Art Jacksonville, 333 N. Laura St., Downtown, free, 366-6911.

WOLVES AT THE GATE

Hard rock worship band from Ohio performs 6 p.m. Oct. 9 at Brewster’s Roc Bar, 845 University Blvd., Arlington, $13-$30, 223-9850.

DAVID RUSSELL, JOHN PEYTON, ERIC BOWDEN

Folk and Americana singer-songwriters, 6:30 p.m. Oct. 9 at Mudville Music Room, 3104 Atlantic Blvd., San Marco, $10, 352-7008.

 

UPCOMING CONCERTS

FRIGHTENED RABBIT, AUGUSTINES

Oct. 10, Freebird Live

TWITCHING TONGUES, TURNSTILE, DOWNPRESSER

Oct. 10, Atticus Bar

LAUREN MANN & THE FAIRLY ODD FOLK

Oct. 10, Jack Rabbits

JOSHUA BOWLUS TRIO

Oct. 10, Mudville Music Room

A LOSS FOR WORDS, HANDGUNS

Oct. 10, Brewster’s Roc Bar

MAYDAY PARADE, MAN OVERBOARD, THE CARTEL, STAGES AND STEREOS

Oct. 11, Freebird Live

BRETT ELDREDGE

Oct. 11, Mavericks at the Landing

JONNY CRAIG, SECRETS, KYLE LUCAS, HEARTS & HANDS, BLEACH BLONDE

Oct. 11, Jack Rabbits

BONNIE BLUE

Oct. 11, Dog Star Tavern

MARK WILLIAMS

Oct. 11, 200 First Street Courtyard

MOUNT KIMBIE

Oct. 12, Jack Rabbits

BRYCE ALASTAIR BAND, RUSTY SHINE, DARYL HANCE

Oct. 12, Freebird Live

RUSKO, TONN PIPER, RONI SIZE, DYNAMITE MC

Oct. 12, Brewster’s Megaplex

REBECCA DAY

Oct. 12, The Surf

GASLIGHT STREET

Oct. 12, Dog Star Tavern

SUGAR BEAR

Oct. 12, Blue Fish/Elevated Avondale

GOLIATH FLORES

Oct. 12, Riverside Arts Market River Stage

MONARCH MOUNTAIN BAND

Oct. 12, Rain Dogs

THE SUPERVILLAINS, THE MOVEMENT

Oct. 12, Brewster’s Roc Bar

BATHS

Oct. 13, The Original Café Eleven

THE BROWNING, THIS OR THE APOCALYPSE, HONOUR CREST, TEAR OUT THE HEART, MYKA RELOCATE

Oct. 13, Jack Rabbits

AARON CARTER, THE RED HOOKS, BRIE GOLDSOBEL, BETHANY & THE TROUBADOURS

Oct. 14, Jack Rabbits

GIVING UP

Oct. 14, Burro Bar

BARRY GREENE, TAYLOR ROBERTS, JAMES HOGAN

Oct. 16, Mudville Music Room

LAKE STREET DIVE

Oct. 16, Underbelly

MUSHROOMHEAD, RAZORZ EDGE, ONE-EYED DOLL

Oct. 17, Brewster’s Roc Bar

INDIA.ARIE

Oct. 17, The Florida Theatre

BETH WOOD

Oct. 17, Mudville Music Room

MAGNOLIA FEST: Willie Nelson & Family, John Prine, Kris Kristofferson, Stephen “Ragga” Marley, Mavis Staples, Railroad Earth, Drive-By Truckers, Donna the Buffalo, Dawes, Keller Williams & The Travelin’ McCourys, The Duhks, Jim Lauderdale, Col. Bruce Hampton & Friends, Jeff Mosier, Rev. Peyton’s Old Time Gospel Hour: Jimbo Mathus & Alvin Youngblood Hart, Grayson Capps, Tornado Rider, Seth Walker, The Heavy Pets, Nikki Talley, Honey Island Swamp Band, The Stacks, Beebs & Her Money Makers, Jon Stickley Trio: Lyndsay Pruett, Billy Iuso & Restless Natives, Grandpa’s Cough Medicine, Sloppy Joe, Quartermoon, Big Cosmo, Habanero Honeys, Back from the Brink, kLoB, Corbitt Brothers, Stephen Kellogg, Flagship Romance, S.P.O.R.E, Canary in the Coalmine, Tropic of Cancer, Bonnie Blue, JacksonVegas, Sentropolis, Jason Lamar, Alien Carnival

Oct. 17-20, Spirit of the Suwannee Music Park

DIZZY WRIGHT, EMILIO ROJAS, MARCUS MOODY

Oct. 18, Jack Rabbits

THEY MIGHT BE GIANTS, MOON HOOCH

Oct. 18, Freebird Live

TOWER OF POWER

Oct. 18, The Florida Theatre

HINDER, CANDLEBOX, DEVOUR THE DAY, OPEN AIR STEREO

Oct. 18, Mavericks at the Landing

JOSH MILLER’S BLUES REVUE

Oct. 18, Dog Star Tavern

CHILLAKAYA CHILLA REGGAE

Oct. 18, Blue Fish/Elevated Avondale

DON MINIARD

Oct. 18, 200 First Street Courtyard

THE LUMINEERS, DR. DOG, NATHANIEL RATELIFF

Oct. 18, St. Augustine Amphitheatre

LARRY MANGUM, CHARLEY SIMMONS, JACK MENTZEL

Oct. 18, Mudville Music Room

SIR CHARLES

0ct. 18, 1904 Music Hall

ADAM SAMS, MOONRISE COLLECTIVE

Oct. 18, Murray Hill Theatre

ORANGE AIR, SUPER EXCITABLES, OPIATE EYES

Oct. 18, Underbelly

YANKEE SLICKERS

Oct. 19, Dog Star Tavern

SMILE EMPTY SOUL

Oct. 19, Brewster’s Roc Bar

PARKRIDGE, MYTH OF MYSELF

Oct. 19, Freebird Live

DALTON CYR, MARK WILLIAMS & BLUE HORSE

Oct. 19, Riverside Arts Market River Stage

PRIMITIVE HARD DRIVE

Oct. 19, Jack Rabbits

LITTLE COMETS

Oct. 20, Jack Rabbits

ACRASSICAUDA

Oct. 21, Jack Rabbits

GARY STARLING JAZZ GROUP

Oct. 22, Mudville Music Room

BILL KIRCHEN

Oct. 23, Jack Rabbits

THE DEER TRACKS

Oct. 23, 1904 Music Hall

REVERAND HORTON HEAT, WAYNE “THE TRAIN” HANCOCK

Oct. 24, Jack Rabbits

SWITCHFOOT

Oct. 24, The Florida Theatre

ALYCAT

Oct. 24, 1904 Music Hall

WE CAME AS ROMANS, SILVERSTEIN, CHUNK? NO! CAPTAIN CHUNK!, THE COLOR MORALE, DANGERKIDS

Oct. 24, Brewster’s Roc Bar

THE MAIN SQUEEZE

Oct. 25, 1904 Music Hall

NEKO CASE

Oct. 25, Ponte Vedra Concert Hall

PEACH KELLI POP, COLLEEN GREEN, THE MEMORIES, WHITE FANG, GUANTANAMO BAYWATCH, QUEEN BEEF, THE MOLD, THE PREMADONNASAURS

Oct. 25, Shanghai Nobby’s

BUILT TO SPILL, SLAM DUNK, GENDERS

Oct. 25, Freebird Live

SOUL GRAVY

Oct. 25, Dog Star Tavern

UNDERHILL ROSE, JOHN SHAIN

Oct. 25, Mudville Music Room

LINDA GRENVILLE & THE FOOT SERVANTS

Oct. 25, 200 First Street Courtyard

MIKE STUD

Oct. 26, 1904 Music Hall

JOHN FOGERTY

Oct. 26, St. Augustine Amphitheatre

ROBERT RANDOLPH & THE FAMILY BAND

Oct. 26, Freebird Live

LINDA GRENVILLE & THE FOOT SERVANTS, MIKE KING

Oct. 26, Riverside Arts Market River Stage

CROCODILES

Oct. 26, Jack Rabbits

FREEDY JOHNSTON

Oct. 26, Underbelly

TENT CITY

Oct. 26, Dog Star Tavern

SALIVA

Oct. 26, Brewster’s Roc Bar

MICHAEL RAY

Oct. 26, Mavericks at the Landing

OTEP, NEW YEAR’S DAY, STOLEN BABIES

Oct. 27, Brewster’s Roc Bar

WEEK OF WONDERS, ASCETIC, GLITTERPISS

Oct. 27, Burro Bar

MELISSA FERRICK

Oct. 27, The Original Café Eleven

THE WORLD IS A BEAUTIFUL PLACE, DAYLIGHT

Oct. 28, Burro Bar

LARRY AND HIS FLASK, ONWARD

Oct. 28, Jack Rabbits

MICHAEL BUBLE

Oct. 29, Veterans Memorial Arena

ASLEEP AT THE WHEEL

Oct. 29, Ponte Vedra Concert Hall

ALICE COOPER

Oct. 29, The Florida Theatre

THE JOINT CHIEFS OF MATH, 1994!

Oct. 30, Burro Bar

DANNY AVILA

Oct. 30, Pure

SLEIGH BELLS, DOLDRUMS

Oct. 30, Freebird Live

STEPDAD, MVSCLES, NORTHE

Oct. 30, 1904 Music Hall

LIONIZE

Oct. 30, Jack Rabbits

KURT VILE & THE VIOLATORS, BEACH FOSSILS

Oct. 31, Jack Rabbits

GIANT PANDA GUERILLA DUB SQUAD

Oct. 31, The Original Café Eleven

SENSES FAIL

Oct. 31, Brewster’s Roc Bar

THOMAS RHETT

Oct. 31, Mavericks at the Landing

GIANT PANDA GUERILLA DUB SQUAD

Oct. 31, The Original Café Eleven

STRONG CITY

Oct. 31, Burro Bar

SPACE CAPONE, HERD OF WATTS

Oct. 31, 1904 Music Hall

DE FUNK

Oct. 31, Dog Star Tavern

MIKE AND RUTHY

Oct. 31, Mudville Music Room

SUWANEE HULAWEEN: The String Cheese Incident, Emancipator, Conspirator, Steve Kimock & Friends, Suwannee Bluegrass Surprise, Future Rock, Brock Butler, Jennifer Hartswick, Van Ghost, Moon Taxi, Applebutter Express

Oct. 31-Nov. 1, Suwannee Music Park

AND SO I WATCH YOU FROM AFAR, THIS TOWN NEEDS GUNS, MYLETS

Nov. 1, Jack Rabbits

PARKER URBAN BAND

Nov. 1, Dog Star Tavern

ANNE McCUE BAND

Nov. 1, Mudville Music Room

I ANTHEM, A CALL FOR KYLIE, THEZSPEAKER

Nov. 1, Murray Hill Theatre

DARK SIDE OF THE DEAD

Nov. 1, Freebird Live

MAYSA

Nov. 2, Ritz Theatre

BARENAKED LADIES

Nov. 2, St. Augustine Amphitheatre

EIGHT STORIES HIGH

Nov. 2, Dog Star Tavern

HUGH LAURIE & THE COPPER BOTTOM BAND

Nov. 2, The Florida Theatre

THE GREEN, SHWAYZE, KIMIE

Nov. 2, Freebird Live

JAKE MILLER, ACTION ITEM, AIR DUBAI

Nov. 3, Murray Hill Theatre

REEL BIG FISH, BEAUTIFUL BODIES, BEEBS & HER MONEY MAKERS

Nov. 3, Freebird Live

CAUGHT A GHOST

Nov. 3, Underbelly

PAINT FUMES

Nov. 4, Burro Bar

THE OARSMEN

Nov. 5, Burro Bar

NIKKI TALLEY

Nov. 5, Mudville Music Room

IN THIS MOMENT, MOTIONLESS IN WHITE

Nov. 5, Brewster’s Roc Bar

WIDESPREAD PANIC

Nov. 6, Times-Union Center

CURSE

Nov. 6, Burro Bar

EOTO

Nov. 6, Freebird Live

THE DIGITAL AGE, BELLARIVE

Nov. 6, Murray Hill Theatre

LEA BERTUCCI

Nov. 6, Karpeles Manuscript Museum

FRANK TURNER & THE SLEEPING SOULS

Nov. 6, Jack Rabbits

COPE, THE APPLEBUTTER EXPRESS

Nov. 6, 1904 Music Hall

ANDY WARD KING

Nov. 6, Mudville Music Room

TATSUYA NAKATANI, EUGENE CHADBOURNE

Nov. 7, Sun-Ray Cinema

MICHAEL FRANTI, SPEARHEAD

Nov. 7, Freebird Live

JB SCOTT’S SWINGIN’ ALLSTARS

Nov. 7, Mudville Music Room

THE PIANO GUYS

Nov. 7, The Florida Theatre

CHRIS KNIGHT

Nov. 8, Jack Rabbits

CARAVAN OF THIEVES

Nov. 8, The Original Café Eleven

GRANDPA’S COUGH MEDICINE

Nov. 8, Dog Star Tavern

THREE DOG NIGHT

Nov. 8, The Florida Theatre

VANNA, ALPHA & OMEGA, BETRAYAL, THE GREENERY

Nov. 8, Brewster’s Roc Bar

PASSION PIT, THE TWO DOOR CINEMA CLUB, THE JOY FORMIDABLE, ST. LUCIA

Nov. 8, St. Augustine Amphitheatre

PASSAFIRE, BALLYHOO, SIDEREAL

Nov. 8, Freebird Live

NORTH FLORIDA ACOUSTIC MUSIC FESTIVAL

Nov. 8-9, Flaming Lake RV Resort

MANNHEIM STEAMROLLER, MARTINA McBRIDE

Nov. 9, Veterans Memorial Arena

BUFFALO RODEO

Nov. 9, Burro Bar

PETER ROWAN’S BLUEGRASS BAND, BACK FROM THE BRINK

Nov. 9, 1904 Music Hall

THE CULT REVOLUTION

Nov. 9, Freebird Live

OLD CITY MUSIC FEST: Kansas, Uncle Kracker, John Anderson, Morgan Frazier, Bush Hawg

Nov. 10, St. Augustine Flea Market

BADFISH

Nov. 10, Freebird Live

ATHEL, ALL THINGS DONE

Nov. 10, Jack Rabbits

ATILLA, UPON A BURNING BODY, THE PLOT IN YOU

Nov. 10, Brewster’s Roc Bar

KEVIN DEVINE & THE GODDAMN BAND, NOW NOW, HARRISON HUDSON

Nov. 11, Jack Rabbits

JOHN VANDERSLICE

Nov. 11, The Original Café Eleven

GUNGOR

Nov. 12, Murray Hill Theatre

GOITSE BAND

Nov. 12, Culhane's Irish Pub

BEAR CREEK MUSIC & ARTS FESTIVAL: Break Science, Cope, Jans Ingber, Space Capone, Lettuce, The Werks, Pee Wee Ellis, Natalie Cressman

Nov. 13, Suwannee Music Park

THE CHARIOT, GLASSCLOUD, BIRDS IN A ROW, TO THE WIND, REBUKER

Nov. 13, Jack Rabbits

AMERICAN AQUARIUM, HILLVALLEY, BEAU CRUM, BARSTOOL WISDOM

Nov. 14, Jack Rabbits

GREG TROOPER

Nov. 14, Mudville Music Room

CLASSIC ALBUMS LIVE: Fleetwood Mac's Rumours

Nov. 15, Thrasher-Horne Center for the Arts

SPYRO GYRA

Nov. 15, The Florida Theatre

PETE DONNELLY, JUSTON STENS

Nov. 15, Underbelly

THE STORY SO FAR, STICK TO YOUR GUNS, SUCH GOLD, ROTTING OUT

Nov. 15, Brewster’s Roc Bar

LIS & LON WILLIAMSON, JAMIE DEFRATES, SUSAN BROWN

Nov. 15, Mudville Music Room

THE AVETT BROTHERS

Nov. 15, St. Augustine Amphitheatre

ADVENTURE CLUB, DVBBS, DALLAS K, HUNTER SIEGEL

Nov. 16, Aqua Nightclub

O.A.R.

Nov. 16, St. Augustine Amphitheatre

BAAUER, ARAABMUZIK

Nov. 17, Freebird Live

TOBYMAC

Nov. 17, Veterans Memorial Arena

BAAUER

Nov. 17, Freebird Live

JOHN DENVER: A Rocky Mountain High Concert

Nov. 19, The Florida Theatre

TWENTY ONE PILOTS, ROBERT DELONG, SIRAH

Nov. 19, Freebird Live

STRAIGHT NO CHASER

Nov. 20, The Florida Theatre

JULIE DURDEN, LAURIE McCLAIN, KAREN MAL

Nov. 21, Mudville Music Room

RING OF FIRE: The Music of Johnny Cash

Nov. 22, The Florida Theatre

CONNOR CHRISTIAN & SOUTHERN GOTHIC

Nov. 22, Jack Rabbits

SHEBA “THE MISSISSIPPI QUEEN,” LITTLE MIKE & THE TORNADOES

Nov. 22, Mudville Music Room

HAVE GUN, WILL TRAVEL

Nov. 22, Underbelly

DEVILDRIVER, TRIVIUM, AFTER THE BURIAL, THY WILL BE DONE

Nov. 22, Freebird Live

HONKY SUCKLE

Nov. 22-23, Dog Star Tavern

MAN ON EARTH

Nov. 23, Jack Rabbits

JOHNNY MARR

Nov. 24, Freebird Live

LISA KELLY

Nov. 26, Mudville Music Room

SOUL GRAVY

Nov. 27, Dog Star Tavern

BONNIE RAITT

Nov. 29, The Florida Theatre

OF FORTUME & FAME, THE TRADITIONAL

Nov. 30, Burro Bar

PEYTON MANGUM BAND

Nov. 30, Mudville Music Room

ELISHA PARRIS

Nov. 30, The Parlour

THE IRISH TENORS: Finbar Wright, Anthony Kearns, Ronan Tynan

Dec. 1, The Florida Theatre

ANTHONY GREEN, DAVE DAVISON, PSYCHIC BABBLE

Dec. 1, Jack Rabbits

JB SCOTT’S SWINGING ALLSTARS

Dec. 3, Mudville Music Room

ZOOGMA, GHOST OWL, S.P.O.R.E., TRILLUCINATION, VLAD THE INHALER

Dec. 3, 1904 Music Hall

NATE WOOLEY, CHRIS CORSANO

Dec. 4, Karpeles Manuscript Museum

AUGUST BURNS RED, BLESS THE FALL, DEFEATER, BEARTOOTH

Dec. 5, Brewster’s Roc Bar

JULIE DURDEN

Dec. 5, Mudville Music Room

CHEAP TRICK

Dec. 6, The Florida Theatre

BELLARIVE

Dec. 6, Murray Hill Theatre

STEREOFIDELICS

Dec. 7, Dog Star Tavern

ALABAMA SHAKES

Dec. 7, St. Augustine Amphitheatre

BRIAN DAVIS

Dec. 7, Jack Rabbits

SHEMEKIA COPELAND

Dec. 8, Ponte Vedra Concert Hall

THE BIG TICKET: Stone Temple Pilots with Chester Bennington, Thirty Seconds to Mars, A Day to Remember, Jimmy Eat World, Dirty Heads, Pepper, Manchester Orchestra, Twenty One Pilots, Sleeping With Sirens, Frank Turner, The 1975, Saints of Valory, Breaking Through

Dec. 8, Metropolitan Park

JOHN MAYER

Dec. 10, Veterans Memorial Arena

PIERCE PETTIS

Dec. 12, Mudville Music Room

MERCY GIRL

Dec. 14, Murray Hill Theatre

NEW DAY, THE SENSES, JUG OR NOT, APPALACHIAN DEATH TRAP

Dec. 14, Jack Rabbits

PAPADISIO

Dec. 14, Freebird Live

JEFF MOSIER, MICHAEL JOHNATHON

Dec. 14, Mudville Music Room

JOHN McCUTCHEON

Dec. 14, Ponte Vedra Concert Hall

MISFITS

Dec. 15, Brewster’s Roc Bar

MICHAEL McDONALD: This Christmas

Dec. 17, The Florida Theatre

PETER WHITE CHRISTMAS with RICK BRAUN, MINDI ABAIR

Dec. 18, The Florida Theatre

JOHN THOMAS GROUP

Dec. 19, Mudville Music Room

ANDREW ALTMAN CHRISTMAS JAM

Dec. 21, Dog Star Tavern

GRANDPA’S COUGH MEDICINE, CORBITT BROTHERS BAND

Dec. 31, Freebird Live

PARKER URBAN BAND

Dec. 31, Dog Star Tavern

GREGG ALLMAN, JJ GREY & MOFRO

Dec. 31, The Florida Theatre

GRANT PEEPLES, REBECCA ZAPEN

Jan. 2, Mudville Music Room

JACK WILLIAMS

Jan. 4, Mudville Music Room

CLUTCH, THE SWORD, CROBOTS

Jan. 5, Jack Rabbits

JOHN WESLEY HARDING, JOE PERNICE

Jan. 5, Ponte Vedra Concert Hall

MALCOLM HOLCOMBE

Jan. 9, Mudville Music Room

NATALIE MERCHANT

Jan. 11, The Florida Theatre

ABBA THE CONCERT

Jan. 16, The Florida Theatre

JOSHUA BOWLUS TRIO

Jan. 16, Mudville Music Room

TAB BENOIT

Jan. 16, Ponte Vedra Concert Hall

GURF MORLIX

Jan. 18, Mudville Music Room

MARCIA BALL & HER BAND

Jan. 18, Ponte Vedra Concert Hall

RICHARD SMITH, JULIE ADAMS

Jan. 20, Mudville Music Room

ENGELBERT HUMPERDINCK

Jan. 21, The Florida Theatre

RONNY COX

Jan. 23, Mudville Music Room

SHAWN COLVIN

Jan. 24, Ponte Vedra Concert Hall

REBECCA LOEBE, ROBBY HECHT

Jan. 30, Mudville Music Room

MERLE HAGGARD

Feb. 1, The Florida Theatre

PAT MATHENY

Feb. 5, The Florida Theatre

TIM GRIMM

Feb. 6, Mudville Music Room

LADY ANTEBELLUM, DARIUS RUCKER, THOMSPON SQUARE, KIP MOORE, KACEY MUSGRAVES

Feb. 8, Veterans Memorial Arena

LARRY MANGUM, BARRY DRAKE, MICKEY CLARK

Feb. 8, Mudville Music Room

DARLENE LOVE

Feb. 13, The Florida Theatre

KENNY LOGGINS

Feb. 14, The Florida Theatre

THE IRISH ROVERS

Feb. 15, The Florida Theatre

TIM DAISY, MIKOAJ TRZASKA

Feb. 17, Karpeles Manuscript Museum

THE TEMPTATIONS, THE FOUR TOPS

Feb. 20, The Florida Theatre

THE KENNEDYS

March 6, Mudville Music Room

MICHAEL BOLTON

March 14, The Florida Theatre

MICHAEL RENO HARRELL

March 15, Mudville Music Room

THE BAND PERRY

March 21, St. Augustine Amphitheatre

LADYSMITH BLACK MAMBAZO

March 22, The Florida Theatre

MOORS & McCUMBER

March 22, Mudville Music Room

GET THE LED OUT

March 27, The Florida Theatre

THE BRONX WANDERERS

March 28, Thrasher-Horne Center for the Arts

STILL ON THE HILL

March 29, Mudville Music Room

CHER

May 14, Veterans Memorial Arena

 

CLUBS

AMELIA ISLAND, FERNANDINA BEACH

CAFE KARIBO, 27 N. Third St., 277-5269

 Live music in the courtyard 6 p.m. every Fri.-Sat., 5 p.m. every Sun.

DAVID’S RESTAURANT & LOUNGE, 802 Ash St., 310-6049

 John Springer every Tue.-Wed. Aaron Bing every Fri.-Sat.

DOG STAR TAVERN, 10 N. Second St., 277-8010

 Spade McQuade 9 p.m. Oct. 3. Ben Prestage 9:30 p.m. Oct. 4. Parker Urban Band 9:30 p.m. Oct. 5. Working Class Stiff with real vinyl 8 p.m. every Tue.

GREEN TURTLE TAVERN, 14 S. Third St., 321-2324

 Dan Voll 7-10 p.m. every Fri. Live music every weekend

HAMMERHEAD TAVERN, 2045 S. Fletcher Rd., 491-7783

 Buck Smith, Jim Barcaro every Thur. A DJ every Sun.

MERMAID BAR, Florida House Inn, 22 S. Third St., 491-3322

 Open mic, 7:30-10:30 p.m. every Thur.

O’KANE’S IRISH PUB, 318 Centre St., 261-1000

 Dan Voll 7:30 p.m. every Wed. Turner London Band every Thur.-Sat.

THE PALACE SALOON, 117 Centre St., 491-3332

 Wes Cobb 9:30 p.m. Oct. 2. Lance Neely 9:30 p.m. Oct. 3. Chuck & Ken 9:30 p.m. Oct. 4. Paul Ivey 3:30 p.m., Grandpa's Cough Medicine 9:30 p.m. Oct. 5. Schnockered 9:30 p.m. Oct. 6. Josh McGowan 9:30 p.m. Oct. 7. Buck Smith Project Band every Tue.

PLAE, 80 Amelia Circle, Amelia Island Plantation, 277-2132

 Gary Ross 7-11 p.m. every Thur.-Sat.

THE SURF, 3199 S. Fletcher Ave., 261-5711

 Live music 5-9 p.m. daily; 1-5 p.m. & 6-10 p.m. every weekend

 

ARLINGTON, REGENCY

BREWSTER’S MEGAPLEX/PIT/ROC BAR/THE EDGE, 845 University Blvd. N., 223-9850

 Saves The Day, Into It. Over It. 7 p.m. Oct. 2. Ill Nino, Agree to Hate 7 p.m. Oct. 5. Jacuzzi Boyz Oct. 8. Wolves at the Gate 6 p.m. Oct. 9. A Loss for Words, Handguns Oct. 10

MVP’S SPORTS GRILLE, 12777 Atlantic Blvd., 221-1090

 Live music 9 p.m. every Fri. & Sat.

 

AVONDALE, ORTEGA

BLUE FISH, 3551 St. Johns Ave., 387-0700

 Paul Haftel 8 p.m. every other Fri. upstairs in Elevated Avondale

BRICK RESTAURANT, 3585 St. Johns Ave., 387-0606

 Bush Doctors every first Fri. & Sat. Jazz every Fri. & Sat.

CASBAH CAFE, 3628 St. Johns Ave., 981-9966

 Goliath Flores every Wed. Live jazz every Sun. Live music every Mon.

ECLIPSE, 4219 St. Johns Ave., 387-3582

 DJ Keith Karaoke every Tue. DJ Free every Fri. DJ SuZi-Rok every Mon.

MOJO NO. 4, 3572 St. Johns Ave., 381-6670

 Toots Lorraine & the Traffic 10 p.m. Oct. 4. Firewater Tent Revival 10 p.m. Oct. 5

TOM & BETTY’S, 4409 Roosevelt Blvd., 387-3311

 Live music every Fri. Karaoke every Sat.

 

BAYMEADOWS

COFFEE GRINDER, 9834 Old Baymeadows Rd., 642-7600

 DJ Albert Adkins spins every Fri. DJs Adrian Sky, Alberto Diaz & Chris Zachrich every Tue. DJ Michael Stumbaugh every Sat.

 

BEACHES

(All venues in Jax Beach unless otherwise noted)

200 FIRST STREET, Courtyard, Neptune Beach, 249-2922

 Lauren Fincham Duo 7:30 p.m. Oct. 4. John Shaffer Band 7:30 p.m. Oct. 5

BILLY’S BOATHOUSE GRILL, 2321 Beach Blvd., 241-9771

 4Play 6 p.m. Oct. 4

BRIX TAPHOUSE, 300 N. Second St., 241-4668

 Live music, DJs every weekend.

CULHANE’S IRISH PUB, 967 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 249-9595

 John Thomas Jazz Group Oct. 6. DJ Vito every Thur. Karaoke with Hal 8 p.m. Sat. Irish music every Sun.

ENGINE 15 BREWING COMPANY, 1500 Beach Blvd., Ste. 217, 249-2337

 Live music 7 p.m. Oct. 3

FLY’S TIE IRISH PUB, 177 E. Sailfish Dr., Atlantic Beach, 246-4293

 Songwriters every Tue. Ryan Campbell every Wed. Wes Cobb every Thur. Charlie Walker 10:30 p.m. every Mon.

FREEBIRD LIVE, 200 N. First St., 246-2473

 Greensky Bluegrass, Fruition 8 p.m. Oct. 2. SimpleNatural EP release with Mr2theP, Kenyon, Drazzah Hazzerd, Young Lion & Young Prince 8 p.m. Oct. 4. King Kayous, Wheelhouse, Rude Boy DJs 8 p.m. Oct. 5. Frightened Rabbit, Augustines 8 p.m. Oct. 10

ISLAND GIRL CIGAR BAR, 108 First St., Neptune Beach, 372-0943

 Evan Michael Oct. 4. Paxton Stark Oct. 5. Live music every Thur.-Sat.

KC CRAVE, 1161 Beach Blvd., 595-5660

 DiCarlo Thompson 8 p.m. Oct. 4

LANDSHARK CAFE, 1728 Third St. N., 246-6024

 Open mic every Wed. Matt Still every Thur.

LILLIE’S COFFEE BAR, 200 First St., Neptune Beach, 249-2922

 Live music Fri. & Sat.

LYNCH’S IRISH PUB, 514 N. First St., 249-5181

 What Luck? Oct. 4-5. Dirty Pete Oct. 6. Uncommon Legends every Wed. Wits End every Sun. Little Green Men every Mon.

MELLOW MUSHROOM, 1018 N. Third St., 246-1500

 Mark O'Quinn Oct. 2. Barrett Jockers Oct. 3. Wes Cobb Oct. 4. Redneck Hummus Oct. 9

MEZZA LUNA, 110 First St., Neptune Beach, 249-5573

 Neil Dixon 6 p.m. every Tue. Gypsies Ginger 6 p.m. every Wed. Mike Shackelford & Rick Johnson 6 p.m. every Thur.

MOJO KITCHEN, 1500 Beach Blvd., 247-6636

 DieDra & the Ruff Pro Band 10 p.m. Oct. 10

MONKEY’S UNCLE TAVERN, 1850 S. Third St., 246-1070

 Wes Cobb 10 p.m. every Tue. DJ Austin Williams Karaoke 9 p.m. Wed., Sat. & Sun. DJ Papa Sugar every Mon., Thur. & Fri.

NIPPERS BEACH GRILLE, 2309 Beach Blvd., 247-3300

 Live music every Fri.-Sat.

NORTH BEACH BISTRO, 725 Atlantic Blvd., Ste. 6, Atlantic Beach, 372-4105

 Chelsea Saddler 7:30 p.m. Oct. 4. Live music every Thur.-Sat.

OCEAN 60, 60 Ocean Blvd., Atlantic Beach, 247-0060

 Javier Perez every Thur.

PIER CANTINA, 412 N. First St., 246-6454

 Charlie Walker 10:30 p.m. Oct. 4. Charlie Walker 3 p.m., Split Tone 8 p.m. Oct. 6

POE’S TAVERN, 363 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 241-7637

 Be Easy every Sat.

RAGTIME TAVERN, 207 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 241-7877

 Billy Bowers 7 p.m. Oct. 2. Lyons Oct. 3. Monkey Wrench Oct. 4-5. Live music Thur.-Sun.

THE TAVERN ON 1ST, 401 N. First St., 435-4124

 Live music 10 p.m. every Thur.

THE WINE BAR, 320 N. First St., 372-0211

 Live music every Sat.-Sun.

WIPEOUTS GRILL, 1585 Atlantic Blvd., Neptune Beach, 247-4508

 Live music every Thur.-Sat.

 

DOWNTOWN

1904 MUSIC HALL, 19 Ocean St. N., 1904jax.com

 The Mantras 6 p.m. Oct. 2. Youngblood Brass Band 9 p.m. Oct. 3. Up Until Now, S.P.O.R.E. 9 p.m. Oct. 4. Original Music Fest Oct. 5. Open mic every Tue.

ATTICUS BAR, 325 W. Forsyth St., 634-8813

 Queef Huffer, Rottenness 8 p.m. Oct. 3. Twitching Tongues, Turnstile, Downpresser 8 p.m. Oct. 10

BURRO BAR, 100 E. Adams St., 677-2977

 Have Gun, Will Travel 8 p.m. Oct. 4. Aloha Radio, The Crowkeepers 9 p.m. Oct. 5. Fresh daily, Bitches is Crazy, Willie Evans Jr. Oct. 6

DOS GATOS, 123 E. Forsyth, 354-0666

 DJ Synsonic spins Tue. & Fri. DJ NickFresh every Sat. DJ Randall Karaoke Mon.

FIONN MacCOOL’S, Jax Landing, 2 Independent Dr., Ste. 176, 374-1247

 Braxton Adamson 5-8 p.m. and live band 9 p.m. Oct. 4

THE JACKSONVILLE LANDING, 2 Independent Dr., 353-1188

 Edward Waters Marching Band 5 p.m. Oct. 4. Jasmine Rhey 8 p.m. Oct. 4. Palm Trees & Power Lines, Yankee Slickers, Original Music Fest Oct. 5.

MARK’S DOWNTOWN, 315 E. Bay St., 355-5099

 DJ Roy Luis spins 9:30 p.m.-1:30 a.m. every Wed. DJ Vinn spins Top 40 every Thur. DJ 007 spins every Fri. DJ Shotgun every Sat.

MAVERICKS, The Landing, 2 Independent Dr., 356-1110

 Craig Campbell 6 p.m. Oct. 4. Lauren Elise 2 p.m., The Matt Sams Band 5:15 p.m., Savanna Leigh Bassett 7 p.m. Oct. 5. Brett Eldredge Oct. 11. Joe Buck, Big Tasty spin every Thur.-Sat.

NORTHSTAR THE PIZZA BAR, 119 E. Bay St., 860-5451

 Open mic night every Wed. DJ SwitchGear every Thur.

UNDERBELLY, 113 E. Bay St., 353-6067

 Big Daddy Love, So So Glos Oct. 2. Eilen Jewell 8 p.m. Oct. 4. Original Music Fest Oct. 5. Fjord Explorer & Screamin’ Eagle every Thur. Old Time Jam every Tue.

 

FLEMING ISLAND

MELLOW MUSHROOM, 1800 Town Center Blvd., 541-1999

 Blues Lightning 10 p.m. Oct. 3. 7 Street Band 10 p.m. Oct. 4. Wes Cobb 10 p.m. Oct. 5Live music Wed.-Sat.

MERCURY MOON, 2015 C.R. 220, 215-8999

 DJ Ty every Thur. Buck Smith every Mon. Blistur every Wed.

WHITEY’S FISH CAMP, 2032 C.R. 220, 269-4198

 Open mic 9 p.m. Oct. 3. Lisa & the Madhatters 9:30 p.m. Oct. 4. Molly Hatchet, Jamie Davis xx p.m. Oct. 5. Deck music 5 p.m. Fri. & Sat., 4:30 p.m. every Sun.

 

INTRACOASTAL WEST

BRUCCI’S PIZZA, 13500 Beach Blvd., Ste. 36, 223-6913

 Mike Shackelford 6:30 p.m. every Sat. & Mon.

CLIFF’S BAR & GRILL, 3033 Monument Rd., 645-5162

 Skytrain 9 p.m. Oct. 5. Live music every Wed. Karaoke every Thur. & Sun.

JERRY’S SPORTS GRILLE, 13170 Atlantic Blvd., Ste. 22, 220-6766

 Karaoke Dude every Wed. Live music every Fri. & Sat.

SALSA’S MEXICAN RESTAURANT, 13500 Beach Blvd., Ste. 46, 992-8402

 Live guitar music 6-9 p.m. every Tue. & Sat.

 

MANDARIN, JULINGTON

HARMONIOUS MONKS, 10550 Old St. Augustine Rd., 880-3040

 Jazz 7 pm., Karaoke 9 p.m.-1 a.m. Mon.-Thur. Dennis Klee & the World’s Most Talented Waitstaff Fri. & Sat.

JOHNNY ANGELS, 3546 St. Johns Bluff Rd. S., 997-9850

 Karaoke 7 p.m. every Sat.

RACK EM UP, 4268 Oldfield Crossing Dr., Ste. 205, 262-4030

 DJ Randall Karaoke Sun., Wed. Live music every Sat.

 

ORANGE PARK, MIDDLEBURG

CHEERS BAR & GRILL, 1138 Park Ave., 269-4855

 Live music every Wed., Fri.-Sat. Karaoke with Ms. T 9:30 p.m. every Thur.

THE HILLTOP, 2030 Wells Rd., 272-5959

 John Michael every Wed.-Sat.

PREVATT’S SPORTS BAR & GRILL, 2620 Blanding Blvd., 282-1564

 Live music every Thur.-Sat.

  

PALATKA

DOWNTOWN BLUES BAR & GRILLE, 714 St. Johns Ave., 386-325-5454

 Little Mike & the Tornadoes, Queen Sheba, Tony O, 9 p.m. Oct. 5

  

PONTE VEDRA, PALM VALLEY

ALICE & PETE’S PUB, 1000 PGA Tour Blvd., 285-7777

 Live music 5 p.m. every Wed., 8 p.m. every Sat.

ISLAND GIRL CIGAR BAR, 820 A1A N., Ste. E-18, 834-2492

 John Austill Oct. 4. Lance Neely Oct. 5. Live music every Fri.-Sat.

PUSSER’S GRILLE, 816 A1A N., 280-7766

 Aaron Koerner 6-8 p.m. Oct. 2. Rebecca Day, Jen Thompson 6-10 p.m. Oct. 3. Mark O'Quinn 8 p.m.-mid. Oct. 4. Steve Carey 7-11 p.m. Oct. 5, 6-8 p.m. Oct. 9. Live music Fri.-Sat. SoundStage Sun.

SAUCY TACO, 450 S.R. 13, Ste. 113, 287-7226

 Live music Thur.-Sat.

TABLE 1, 330 A1A N., Ste. 208, 280-5515

 Paxton Stark 7:30 p.m. Oct. 2. Gary Starling Group 7:30 p.m. Oct. 3. Willow Wacks 7:30 p.m. Oct. 4. Brady 7:30 p.m. Oct. 5. Deron Baker 7:30 p.m. Oct. 9

 

RIVERSIDE, WESTSIDE

KICKBACKS, 910 King St., 388-9551

 Ray & Taylor 8:30 p.m. every Thur. Robby Shenk every Sun.

METRO/RAINBOW ROOM, 859 Willowbranch Ave., 388-8719

 Karaoke Rob spins 10 p.m. Sun.-Wed. DJ Zeke Smith spins Fri. DJ Michael Murphy spins 10 p.m. Sat.

MURRAY HILL THEATRE, 932 Edgewood Ave. S., 388-7807

 The First Week of August 8 p.m. Oct. 5. Seven J, Trevaris Tutt, Ill Day, Chalwel, Neek Smif 7:30 p.m. Oct. 11

RIVERSIDE ARTS MARKET, 715 Riverside Ave., 554-6865

 Connor Blackley, Blue Muse Jazz, Teddy Washington, Tambor, UNF Jazz Ensemble III Oct. 5

 

ST. AUGUSTINE

A1A ALE WORKS, 1 King St., 829-2977

 Billy Bowers 8 p.m. Oct. 3. Live music every Thur.-Sat.

ANN O’MALLEY’S, 23 Orange St., 825-4040

 Yancy Clegg 8:30 p.m. Oct. 4. Katie & Frankie Oct. 5. Smokin’ Joe open mic 7 p.m. Tue.

CELLAR UPSTAIRS, San Sebastian Winery, 826-1594

 The Committee 7-11 p.m. Oct. 4-5. Vinny Jacobs 2-5 p.m. Oct. 6

CRUISERS GRILL, 3 St. George St., 824-6993

 Live music every Fri. & Sat. Chelsea Saddler every Sun.

DOS COFFEE, 300 San Marco Ave., 342-2421

 Taylor Roberts & Co. every Fri. The Residents spin every Sat.

HARRY’S, 46 Avenida Menendez, 824-7765

 Billy Bowers 6 p.m. Oct. 9. Live music every Fri.

MI CASA CAFE, 69 St. George St., 824-9317

 Chelsea Saddler every Mon., Tue. & Thur. Elizabeth Roth 11 a.m. every Sun.

MILL TOP TAVERN & LISTENING ROOM, 19 1/2 St. George St., 829-2329

 Live music 9 p.m. Oct. 4-5, 1 p.m. Oct. 6. Todd & Molly Jones every Wed. Aaron Esposito every Thur. Donny Brazile Tue.

MOJO OLD CITY BBQ, 5 Cordova St., 342-5264

 Dewey Via, Chris McVie 10 p.m. Oct. 4. Oh No! 10 p.m. Oct. 5

THE ORIGINAL CAFÉ ELEVEN, 501 A1A Beach Blvd., 460-9311

 Rehab 10 p.m. Oct. 2. Willy Porter 9 p.m. Oct. 3. Baths 9 p.m. Oct. 13

PIZZALLEY’S CHIANTI ROOM, 60 Charlotte St., 825-4100

 Dennis Fermin Spanish Guitar 3-6 p.m. every Mon.

SHANGHAI NOBBY’S, 10 Anastasia Blvd., St. Augustine Beach, 825-4959

 Queen Beef, DJ Dots, Trailer Park Princess 9 p.m. Oct. 2

THE STANDARD, 200 Anastasia Blvd., 342-2187

 Yellowman, Sagittarius Band 8 p.m. Oct. 5

THE TASTING ROOM, 25 Cuna St., 810-2400

 Dennis Fermin Spanish Guitar Band every Sat.

TRADEWINDS, 124 Charlotte St., 829-9336

 Hooch 9 p.m. Oct. 4-5. Matanzas Sun.-Thur. Elizabeth Roth every Sat.

 

ST. JOHNS TOWN CENTER

BAHAMA BREEZE, 10205 River Coast Dr., 646-1031

 Live music every Tue.-Sun.

BLACKFINN AMERICAN GRILLE, 4840 Big Island Dr., 345-3466

 Live music 5 p.m. every Wed., 9 p.m. every Thur.-Sat.

WHISKY RIVER, 4850 Big Island Dr., 645-5571

 A DJ spins every Fri. & Sat.

 

SAN MARCO, SOUTHBANK

HURRICANE GRILL & WINGS, 1615 Hendricks Ave., 393-7933

 Open mic with Job Meiller 8-11 p.m. every Tue.

JACK RABBITS, 1528 Hendricks Ave., 398-7496

 Bastard Sons 8 p.m. Oct. 3. Clay Benjamin Band 8 p.m. Oct. 4. Taproot, Righteous Vendetta 8 p.m. Oct. 5. Lauren Mann & the Fairly Odd Folk Oct. 10

MUDVILLE MUSIC ROOM, 3104 Atlantic Blvd., 352-7008

 Julie Durden 8 p.m. Oct. 3. David Russell, John Peyton, Eric Bowden 6:30 p.m. Oct. 9. Joshua Bowlus Trio 8 p.m. Oct. 10.

RIVER CITY BREWING CO., 835 Museum Cir., 398-2299

 DJs spin every Thur. Live music every Fri.

 

SOUTHSIDE

AROMAS CIGARS & WINE BAR, 4372 Southside Blvd., Ste. 101, 928-0515

 Will Hurley every Fri. Bill Rice every Sat.

CORNER BISTRO, 9823 Tapestry Park Circle, 619-1931

 Matt Hall every Tue. & Sat. Bill Rice & Dave every Wed.

ISLAND GIRL, 7860 Gate Pkwy., Ste. 115, 854-6060

 Ledbedder Oct. 4. The Druids Oct. 5. Live music Fri.-Sat.

LATITUDE 30, 10370 Philips Highway, 365-5555

 VJ Didactic 9 p.m. Oct. 3. Live music 9 p.m. Oct. 4-5

MELLOW MUSHROOM, 9734 Deer Lake Ct., Ste. 1, 997-1955

 Charlie Walker Oct. 3. Jameyal Oct. 4 & 10. Paul Haftel Oct. 5

PURE NIGHTCLUB, 8206 Philips Highway, 800-694-1253

 Live music Fri.-Sat.

SEVEN BRIDGES, 9735 Gate Pkwy. N., 997-1999

 Pop Muzik 8 p.m. Oct. 4. Chuck Nash every Thur. Live music 10 p.m. every Fri.

TAVERNA YAMAS, 9753 Deer Lake Ct., 854-0426

 A DJ spins every Fri. & Sat.

WILD WING CAFE, 4555 Southside Blvd., 998-9464

 Dave Luthra, The Gootch Oct. 4. Live music every Fri.

 

SPRINGFIELD, NORTHSIDE

DAMES POINT MARINA, 4542 Irving Rd., 751-3043

 Mile Train Oct. 6

THREE LAYERS CAFE, 1602 Walnut St., 355-9791

 Live music every Fri.-Sat.

TUCKERS HIGHWAY 17 TAVERN, 850532 U.S. 17, Yulee, 225-9211

 Cupid's Alley 8 p.m. Oct. 4. Methuselah Bone 5 p.m. Oct. 6. Live music every Fri. & Sat. 

No comments on this story | Add your comment
Please log in or register to add your comment
 
Download our dojax app
What do you think? Browse
How do you feel about Angela Corey’s decision in the Nippers shooting?
Post your review here …