MUSIC

March 5-11 Live Music Calendar

What's coming up at Northeast Florida clubs, bars and concert venues

TERRIFIC TWO: Jax Beach’s Split Tone (pictured) drops a fusion of reggae, rock, hip-hop and soul in celebration of 1904 Music Hall’s second anniversary on March 7, with Tough Junkie and Dialectable Beats.
Posted

CONCERTS THIS WEEK

HOPSIN, DJ HOPPA, FUNK VOLUME, LEGIT, DENVER
7 p.m. March 5 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $20, 246-2473.

SPIRITUAL REZ & THE MESSENGERS
8 p.m. March 5 at Underbelly, 113 E. Bay St., Downtown, free, 353-6067.

FRANKIE VALLI & THE FOUR SEASONS
7:30 p.m. March 5 at the T-U Center for the Performing Arts, 300 Water St., Downtown, 633-6110.

HE IS LEGEND, ON GUARD
9 p.m. March 5 at 1904 Music Hall, 19 N. Ocean St., Downtown, $12-$15.

SURFER BLOOD, WAKE UP, NORTHE
8 p.m. March 5 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $10, 398-7496.

THE KENNEDYS
7:30 p.m. March 6 at Mudville Music Room, 3104 Atlantic Blvd., St. Nicholas, 352-7008.

CAROLINA CHOCOLATE DROPS
8 p.m. March 6 at Ponte Vedra Concert Hall, 1050 A1A N., Ponte Vedra Beach, $40-$50, 209-0399.

DROPKICK MURPHYS, LUCERO, SKINNY LISTER
6 p.m. March 6 at Mavericks at the Landing, 2 Independent Dr., Downtown, $25, 356-1110.

DARSOMBRA, ANCIENT RIVER, BLISS PLACE
8 p.m. March 6 at Burro Bar, 100 E. Adams St., Downtown, $5, 353-4686.

GENERAL TSO’S FURY, ASKULTURA, JAY TEA, SELF EMPLOYED, LITTLE JERKS
8 p.m. March 6 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $8, 398-7496.

RITTZ, JELLY ROLL, SIMPLE NATURAL
8 p.m. March 6 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $20, 246-2473.

KJ-52, JASON DUNN, DJ WILL, NEEK SMIF
7 p.m. March 6 at Murray Hill Theatre, 932 Edgewood Ave. S., Riverside, $7-$14, 388-7807.

BLOOD WATER BENEFIT: Jars of Clay, Samuel Sanders
8 p.m. March 7 at Murray Hill Theatre, 932 Edgewood Ave. S., Riverside, $15, 388-7807.

JOSH HOWELL & FRIENDS
8 p.m. March 7 at Murray Hill Theatre’s Fringe Café, 932 Edgewood Ave. S., Riverside, free, 388-7807. 

SPIRITS & THE MELCHIZEDEK CHILDREN, HEY MANDIBLE, BUFFALO BUFFALO, THE HIGHWAY
8 p.m. March 7 at Burro Bar, 100 E. Adams St., Downtown, $5, 353-4686.

FAT CACTUS
9:30 p.m. March 7 & 8 at Whitey’s Fish Camp, 2032 C.R. 220, Fleming Island, 269-4198.

J. RODDY WALTSON & THE BUSINESS, CLEAR PLASTIC MASKS, ON GUARD
8 p.m. March 7 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, free, 246-2473.

1904 MUSIC HALL 2nd ANNIVERSARY PROJECT: Split Tone, Tough Junkie, Dialectable Beats
8 p.m. March 7 at 1904 Music Hall, 19 Ocean St., Downtown, free.

DUSTIN LYNCH
6 p.m. March 7 at Mavericks at the Landing, 2 Independent Dr., Downtown, $15-$20, 356-1110.

MATRIMONY, SPEAKING CURSIVE, THE LITTLE BOOKS 
8 p.m. March 8 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $10, 398-7496.

COMEBACK KID, BACKTRACK, XIBALBA, DOWNPRESSER, TO THE WIND
March 8 at Atticus Bar, 325 W. Forsyth St., Downtown, 634-8813.

AMY SPEACE
7:30 p.m. March 8 at Mudville Music Room, 3104 Atlantic Blvd., St. Nicholas, 352-7008.

STEVE MILLER BAND
7:30 p.m. March 8 at St. Augustine Amphitheatre, 1340 A1A S., $39.50-$89.50, 209-0367.

THE REPUBLIK
9 p.m. March 8 at Underbelly, 113 E. Bay St., Downtown, 353-6067.

WARRIOR KING & THE ONE SOUND BAND, DE LIONS OF JAH, JAH ELECT & THE I QUALITY BAND, KANA KIEHM, 74 SOUNDSYSTEM
7 p.m. March 8 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $15, 246-2473.

LEVERAGE MODELS, WOVEN IN, WINTER WAVE
8 p.m. March 8 at Burro Bar, 100 E. Adams St., Downtown, $5, 353-4686.

ALESANA, GET SCARED, HEARTS & HANDS, FAREWELL MY LOVE, MEGOSH
4 p.m. March 9 at Brewster’s Megaplex, 845 University Blvd. N., Arlington, $12, 223-9850.

AGENT ORANGE, POWERBALL, POOR RICHARDS
8 p.m. March 9 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $12, 398-7496.

SCOTTY McCREERY
7 p.m. March 9 at The Florida Theatre, 128 E. Forsyth St., Downtown, $27.50-$50.50, 355-2787.

CURTIN
8 p.m. March 10 at Burro Bar, 100 E. Adams St., Downtown, $6, 353-4686.

DIAMOND PLATE, EAST OF THE WALL, DIRTY AUTOMATIC
8 p.m. March 10 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $8, 398-7496.

BOBAFLEX, HELIOS HAND, NOCTURNAL STATE OF MIND, ULTRA SUCK MEGA FUXXX
7 p.m. March 11 at Brewster’s Pit Live Megaplex, 845 University Blvd. N., Arlington, $10, 223-9850.

LES RACQUET, THE ACCOMPLICES, WORTH ROAD
8 p.m. March 12 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $8, 398-7496.

 

UPCOMING CONCERTS

TRIBAL SEEDS, STICK FIGURE, SEEDLESS
March 13, Freebird Live

PIERCE PETTIS
March 13, The Original Café Eleven

DANA COOPER
March 13, Mudville Music Room

JACK RUSSELL’S GREAT WHITE
March 13, Brewster’s

CHRISTOPER DEAN BAND
March 13-15, A1A Ale Works

HARPETH RISING, HONEY BOY, BOOTS March 14,
Mudville Music Room

MICHAEL BOLTON
March 14, The Florida Theatre

UNKNOWN LIQUID, OSCAR MIKE, BETHANY STOCKDALE
March 14, Jack Rabbits

PARKRIDGE, YOUR BEST FRIEND & MY FAVORITE BAND, ARTILECT, ALL THINGS DONE
March 14, Freebird Live

IRISH TO THE END
March 14, The Pioneer Barn

PHUK THE POLITICS, NO BLARNEY
March 14, 1904 Music Hall

RACHELLE FERRELL
March 14, Ritz Theatre

MARGO REY
March 14, Underbelly

MUSIC FOR MEOWS BENEFIT: Rock Hell Victory, Jenni Reid, Lauren Fincham, Andy King, The Jo Charles Project, Dixie Rodeo
March 15, Jack Rabbits

MORNING FATTY, SOWFLO, WEEKEND ATLAS, GARRETT ON ACOUSTIC
March 15, Freebird Live

TOOTS LORRAINE & the TRAFFIC
March 15, Mudville Music

GRAVITY A, SPORE
March 15, Underbelly

DOGS, PLAYGROUND HEROES, ANIMALIGHT
March 15, Burro Bar

WE THE KINGS, THIS CENTURY, CRASH THE PARTY
March 16, Freebird Live

LA DISPUTE
March 16, Brewster’s Megaplex

IRISH TO THE END
March 16, The Pioneer Barn

TAKE THE STAGE-4 DONNY: His Name Was Iron, Fit for Rivals, Grandpa’s Cough Medicine, Canary in the Coalmine, Tom Bennett Band, P.U.B., Superjam
March 16, Jack Rabbits

NATURAL LIFE MUSIC FEST: Rion Paige, HoneyHoney, The WillowWacks, The Autumn Defense, Sarah Jarosz, Della Mae
March 16, Metropolitan Park

REDRICK SULTAN
March 17, Burro Bar

THE BLACK DAHLIA MURDER, GORGUTS, NOISEM
March 17, Jack Rabbits

GEORGE THOROGOOD & THE DESTROYERS
March 19, The Florida Theatre

WE BUTTER THE BREAD WITH BUTTER, LIONS LIONS, HONOUR CREST
March 19, Jack Rabbits

NOBRA NOMA, SKYBISON
March 19, Burro Bar

HIROYA TSUKAMOTO, SAM PACETTI, MICHAEL JORDAN
March 20, Mudville Music Room

SUWANNEE SPRINGFEST: The Avett Brothers, Del McCoury Band, Punch Brothers, Sam Bush Band, Southern Soul Assembly, Jason Isbell, Travelin’ McCoury Jam, Donna the Buffalo, Steep Canyon Rangers, Jim Lauderdale, Greensky Bluegrass, Willie Sugarcaps, The Duhks, Aoife O’Donovan, Floodwood, Ralph Roddenbery, Grandpa’s Cough Medicine, Whetherman, Canary in the Coalmine, The Royal Tinfoil, Holy Ghost Tent Revival, ny, Big Cosmo, Habanera Honeys, Tammerlin, The New 76ers, JacksonVegas, Quartermoon, James Justin & Co., Rosco Bandana, SOSOS, The Whiskey Gentry, Bibb City Ramblers, 2-Foot Level, Henhouse Prowlers, Come Back Alice, Gypsy Wind, Nook & Cranny, Beartoe, Mickey Abraham’s Acoustic Ensemble
March 20-23, Spirit of the Suwannee Music Park

MOULLINEX, MARBEYA SOUND
March 21, Underbelly

MIDDLE CLASS RUT, BRICK & MORTAR, DINOSAUR PILEUP
March 21, Jack Rabbits

PINK MARTINI
March 21, The Florida Theatre

JOSHUA SCOTT JONES, JORDYN STODDARD
March 21, The Original Café Eleven

EMMA MOSELEY BAND
March 21, Freebird Live

LADYSMITH BLACK MAMBAZO
March 22, Florida Theatre

SCOTLAND’S BATTLEFIELD BAND
March 22, Mudville Music Room

WE ARE THE IN CROWD, WILLIAM BECKETT, SET IT OFF, STATE CHAMPS, CANDY HEARTS
March 22, Jack Rabbits

THE MOODY BLUES
March 22, St. Augustine Amphitheatre

MARY OCHER
March 22, Burro Bar

PIPESTONE
March 22, Freebird Live

HELIOS HAND, SURVIVING SEPTEMBER, KNOCK FOR SIX, TREES SETTING FIRES, ABOLISH THE RELICS, GLASS APOSTLE, DR. SIRBROTHER, DIRTY AUTOMATIC
March 22, Brewster’s Megaplex

DALTON STANLEY
March 22, Murray Hill Theatre

MARC COHN DUO
March 23, Ponte Vedra Concert Hall

THE DEVIL WEARS PRADA, THE GHOST INSIDE, I KILLED THE PROM QUEEN, DANGERKIDS
March 23, Murray Hill Theatre

SCOTLAND’S BATTLEFIELD BAND
March 23, Culhane’s 

THE TURNPIKE TROUBADOURS
March 24, Jack Rabbits

THE SUITCASE JUNKET
March 25, Underbelly

DOC HANDY
March 25, Mudville Music Room

DAVE HAUSE, NORTHCOTE
March 26, Jack Rabbits

DANGERMUFFIN
March 26, 1904 Music Hall

GET THE LED OUT
March 27, The Florida Theatre

JOHN FLYNN
March 27, Mudville Music Room

DIRTY BOURBON RIVER SHOW
March 27, Underbelly

DRIVIN N CRYIN’
March 27, Freebird Live

YOUR 33 BLACK ANGELS
March 27, Burro Bar

YONAS, PELL, DRAZAH
March 27, Jack Rabbits

THE BRONX WANDERERS
March 28, Thrasher-Horne Center 

FORTUNATE YOUTH
March 28, Freebird Live

LORETTA LYNN
March 28, The Florida Theatre

GOSPEL FEST: Erica Atkins-Campbell, Deitrick Haddon, Le’Andria Johnson, Jessica Reedy, Dorothy Norwood, Todd Dulaney
March 28, Metro Park

PROTEST THE HERO, BATTLECROSS, SAFETY FIRE, INTERVALS, NIGHT/VERSUS
March 28, Jack Rabbits

RUFFIANS, SUNSPOTS
March 28, Burro Bar

GORAN IVANOVIC
March 28, The Original Café Eleven

STILL ON THE HILL
March 29, Mudville Music Room

SLIDE INTO SPRING MUSIC & CRAFT BEER FESTIVAL
March 29, Fernandina Beach

CULTURA PROFETICA
March 29, Freebird Live

2 CHAINZ, DAVID FROST March 29, Brewster’s Megaplex

THE MOWGLIS, MISTERWIVES, BURIED BEDS
March 29, Jack Rabbits

COUNTRY TRIBUTE TO WOMEN OF THE MILITARY: Darryl Worley, Morgan Frazier, Jamie Davis, Rion Paige
March 29, Mavericks at the Landing

RIVERS AND LAKES
March 30, Jack Rabbits

CARRIE NATION & THE SPEAKEASY, MUDTOWN, TAIL LIGHT REBELLION
March 30, Burro Bar

AARON BING
March 30, T-U Center

STEVE POLITZ, DONNY BRAZILE
March 30, Café Eleven

THE FUNERAL & THE TWILIGHT, BURNT HAIR, PROSTRATE, VASES
March 31, Burro Bar

ALL TIME LOW, MAN OVERBOARD, HAND GUNS
April 1, Freebird Live

STEVE HACKETT
April 2, Ponte Vedra Concert Hall

MOBB DEEP
April 2, Underbelly

TESSERACT
April 2, Brewster’s Megaplex

JESSE COOK
April 3, Ponte Vedra Concert Hall

PEPPINO DEAUGUSTINO
April 3, Mudville Music Room

PAUL ANKA
April 3, T-U Center’s Moran Theater

T. MILLS
April 3, Brewster’s Megaplex

SOJA
April 3, The Florida Theatre

RELIEF IN SLEEP, AMONGST THE FORGOTTEN
April 3, Jack Rabbits

SPRINGING THE BLUES FESTIVAL
April 4-6, Jax Beach

ROBERT CRAY BAND
April 4, P.V. Concert Hall

ZACH MYERS (of Shinedown)
April 4, Brewster’s Megaplex

THE MALAH, SPANKALICIOUS, FUTEXTURE
April 4, 1904 Music Hall

GRANT PEEPLES
April 5, Mudville Music Room

THOMAS WYNN & THE BELIEVERS, THE IVEY WEST BAND
April 5, Underbelly

SLICK RICK 25TH ANNIVERSARY TOUR
April 5, Freebird Live

SOUTH EAST BEAST
April 5-6, Brewster’s Megaplex

DOUG STANHOPE
April 6, Underbelly

ANVIL, PRIMITIVE HARD DRIVE, ALL THINGS DONE
April 6, Jack Rabbits

THE REIGN OF KINDO
April 7, Jack Rabbits

AMOS LEE
April 7, The Florida Theatre

TANTRIC, SOIL
April 8, Brewster’s Megaplex

AUTHORITY ZERO
April 9, Jack Rabbits

WANEE MUSIC FESTIVAL: The Allman Brothers Band, Trey Anastasio Band, Lynyrd Skynyrd, Tedeschi Trucks Band, Gov’t Mule, Jaimoe’s Jasssz Band, Umphrey’s McGee, Ziggy Marley, Blues Traveler, The Chris Robinson Brotherhood, Hot Tuna Electric, moe., Rusted Root, Ivan Neville’s Dumpstaphunk, Soulive, Royal Southern Brotherhood, Walter Trout, Rob Garza (Thievery Corporation), Blind Boys of Alabama, Bobby Lee Rodgers, Melvin Seals & JGB, Futurebirds, Matt Schofield, Break Science, Sean Chambers, The Yeti Trio
April 10-12, Spirit of the Suwannee Music Park

THE BLIND BOYS OF ALABAMA
April 11, P.V. Concert Hall

MIKE EPPS
April 11, T-U Center

RAY WYLIE HUBBARD, THE 77D’S
April 12, Jack Rabbits

WHITE FANG, DENNEY & THE JETS, THE MOLD
April 12, Burro Bar

DOPAPOD, GREENHOUSE LOUNGE
April 12, Freebird Live

OYSTER JAM MUSIC FEST
April 12-13, Metropolitan Park

JON VEZNER
April 13, Mudville Music Room

THE ZOMBIES
April 13, Ponte Vedra Concert Hall

MOON TAXI
April 13, Jack Rabbits

THE VALLEY ROOTS
April 14, Underbelly

THE DECORATION
April 16, Jack Rabbits

LEDISI
April 16, The Florida Theatre

LOCAL NATIVES
April 17, Freebird Live

MITCH KUHMAN BAND
April 17, Sangrias

MEAN MARY
April 17, Mudville Music Room

CONSIDER THE SOURCE
April 18, Underbelly

TECH N9NE, KRIZZ KALIKO, JARREN BRENTON, PSYCH WARD DRUGGIES, FREDDIE GIBBS
April 18, Brewster’s Edge

LESS THAN JAKE
April 18, Jack Rabbits

PASSAFIRE, LULLWATER
April 18, Freebird Live

CASKEY
April 18, Brewster’s

THE RESOLVERS, UNIVERSAL GREEN, THE MESSENGERS
April 19, Underbelly

MERCYGIRL, WHOSOEVER SOUTH
April 19, Murray Hill Theatre

BLESSTHEFALL, SILVERSTEIN, THE AMITY AFFLICTION, SECRETS, HEARTIST
April 19, Freebird Live

DARIUS RUCKER, ELI YOUNG BAND, COREY SMITH
April 19, St. Augustine Amphitheatre

SLAID CLEAVES
April 19, Mudville Music Room

MISHKA, SARAH BLACKER
April 20, Jack Rabbits

REHAB
April 22, Jack Rabbits

TODD SNIDER
April 23, Ponte Vedra Concert Hall

HURT
April 23, Brewster’s Megaplex

VANCE GILBERT
April 24, Mudville Music Room

GRIZ, MICHAL MENERT
April 24, Freebird Live

JANA KRAMER
April 24, Mavericks at the Landing

TAKING BACK SUNDAY, TONIGHT ALIVE, SLEEPWAVE
April 25, Freebird Live

LARRY MANGUM
April 26, Mudville Music Room

DICK DALE
April 26, Jack Rabbits

WELCOME TO ROCKVILLE: Avenged Sevenfold, The Cult, Motorhead, Volbeat, Chevelle, Alter Bridge, Hellyeah, Adelitas Way, Rev Theory, Butcher Babies, Memphis May Fire, Chiodos, We as Human, Monster Truck, We Came as Romans, Middle Class Rut, Devour the Day
April 26, Metropolitan Park

WELCOME TO ROCKVILLE: Korn, Rob Zombie, Five Finger Death Punch, Staind, Seether, Theory of a Deadman, Black Label Society, Black Stone Cherry, Trivium, Motionless in White, Sick Puppies, Skindred, The Pretty Reckless, Lacuna Coil, Fozzy, Kyng, Nothing More, Twelve Foot Ninja
April 27, Metropolitan Park

ANTIQUE ANIMALS
April 27, Mellow Mushroom Jax Beach

SANTANA
April 27, St. Augustine Amphitheatre

THE SOLE TOUR: Nate Holley, John Earle, Charlie Walker, Rachael Warfield, Odd Rodd, Matt Still
April 27, Freebird Live

EASY STAR ALL-STARS, CAS HALEY, BIG HOPE
April 28, Freebird Live

CHUCK RAGAN & THE CAMARADARIE, JONNY TWO SHOES, BEAU CRUM
April 28, Jack Rabbits

ROB THOMAS
April 29, The Florida Theatre

M. WARD
April 30, Ponte Vedra Concert Hall

JOHN LEGEND
April 30, The Florida Theatre

SUWANNEE RIVER JAM: Brantley Gilbert, Montgomery Gentry, The Mavericks, Chris Cagle, Justin Moore, The Charlie Daniels Band, Colt Ford, The Lacs, JJ Lawhorn
April 30-May 3, Spirit of the Suwannee Music Park

LARRY MANGUM, JIM CARRICK, CHARLEY SIMMONS 
May 1, Mudville Music Room

DA GUITAR STUDENT RECITAL
May 3, Mudville Music Room

BRIT FLOYD
May 4, The Florida Theatre

AMY GRANT
May 4, T-U Center Jacoby Symphony Hall

WILLIE NELSON, ALISON KRAUSS, UNION STATION, JERRY DOUGLASS
May 6, St. Augustine Amphitheatre

TURKUAZ
May 7, Underbelly

COMBICHRIST
May 8, Brewster’s Megaplex

THE HEAD AND THE HEART
May 8, P.V. Concert Hall

THE HEAD AND THE HEART, LOST IN THE TREES
May 8, Ponte Vedra Concert Hall

PROPAGANDA
May 9, Murray Hill Theatre

PURPLE HATTER’S BALL: Beats Antique, Emancipator Ensemble, The New Mastersounds, The Heavy Pets, The Nth Power, DubConscious, Space Capone, Rising Appalachia, Greenhouse Lounge
May 9-11, Suwannee Music Park

THE FAB FOUR
May 9, Ponte Vedra Concert Hall

THE FAINT
May 9, Freebird Live

MARION CRANE, BLEEDING IN STEREO, GHOSTWITCH
May 10, Jack Rabbits

BEGGAR’S RIDE, MARK MADEVILLE, RAIANNE RICHARDS
May 10, Mudville Music Room

MARION CRANE, BLEEDING IN STEREO, GHOSTWITCH
May 10, Jack Rabbits

LETLIVE., ARCHITECTS, GLASS CLOUD, I THE MIGHTY
May 10, Brewster’s Megaplex

MIKE PINTO, B-SIDE PLAYERS, OJO DE BUEY
May 11, Freebird Live

CONOR OBERST, DAWES
May 13, Ponte Vedra Concert Hall

YOU KNEW ME WHEN
May 13, Underbelly

CHER, CYNDI LAUPER
May 14, Veterans Memorial Arena

MIKE SHACKELFORD
May 14, Mudville Music Room

WOODY PINES
May 15, Underbelly

GLADYS KNIGHT
May 16, T-U Center

GIPSY KINGS
May 16, Florida Theatre

TEGAN & SARA, LUCIOUS, THE COURTNEYS
May 16, Ponte Vedra Concert Hall

THE 1975
May 19, Freebird Live

JACK JOHNSON, ALO
May 20, St. Augustine Amphitheatre

DALE CRICER, DELL SUGGS, BOB PATTERSON
May 21, Mudville Music Room

ANTIQUE ANIMALS
May 22, Mellow Mushroom Jax Beach

STYX, FOREIGNER, DON FELDER
May 23, St. Augustine Amphitheatre

LADIES WITH LYRICS: Julie Durden, Rebecca Zapen, Brenda David
May 30, Mudville Music Room

WEEZER
June 6, St. Augustine Amphitheatre

DRIVE-BY TRUCKERS
June 6, Ponte Vedra Concert Hall

SONGWRITER’S CIRCLE ANNIVESARY: Larry Mangum, Mike Shackelford, Jamie DeFrates
June 7, Mudville Music Room

FLORIDA COUNTRY SUPERFEST: Luke Bryan, Jason Aldean, Eric Church, Miranda Lambert,
Florida Georgia Line, Little Big Town, Big & Rich, Easton Corbin, Colt Ford, Joe Nichols
June 14-15, EverBank Field

ROD MacDONALD
June 14, Mudville Music Room

GYPSY STAR, REBECCA ZAPEN
June 19, Mudville Music Room

MERCYGIRL, WHOSOEVER SOUTH
June 21, Murray Hill Theatre

DAVE MATTHEWS BAND
July 15, Veterans Memorial Arena

FALL OUT BOY, NEW POLITICS
July 27, St. Augustine Amphitheatre

ULTIMATE ELVIS BASH
Aug. 9, The Florida Theatre

PANIC! AT THE DISCO, WALK THE MOON, YOUNGBLOOD HAWKE
Aug. 16, St. Augustine Amphitheatre

1964: A TRIBUTE TO THE BEATLES
Sept. 13, Florida Theatre

MOTLEY CRUE, ALICE COOPER
Oct. 19, Veterans Memorial Arena

 

CLUBS

AMELIA ISLAND, FERNANDINA BEACH

DAVID’S RESTAURANT & LOUNGE, 802 Ash St., 310-6049 John Springer every Tue.-Wed. Aaron Bing every Fri. & Sat.

DOG STAR TAVERN, 10 N. Second St., 277-8010 Working Class Stiff 9:30 p.m. every Tue.

THE PALACE SALOON, 117 Centre St., 491-3332 Schnockered 9:30 p.m. March 9. Buck Smith every Tue.

THE SURF, 3199 S. Fletcher Ave., 491-8999 DJ Roc at 6 p.m. every Wed. Richard Smith 6 p.m. Fri. Honey Badgers every Sat.

 

ARLINGTON, REGENCY

BREWSTER’S MEGAPLEX, 845 University Blvd. N., 

223-9850 Alesana, Get Scared, Hearts & Hands, Farewell My Love, Megosh March 9. Bobaflex, Nocturnal State of Mind March 11. Jack Russell’s Great White March 13

MVP’S SPORTS GRILLE, 12777 Atlantic Blvd., 221-1090 Live music 9 p.m. every Fri. & Sat.

 

AVONDALE, ORTEGA

CASBAH CAFE, 3628 St. Johns Ave., 981-9966 Goliath Flores every Wed. Live jazz every Sun. Live music every Mon.

ECLIPSE, 4219 St. Johns Ave., 387-3582 DJ Keith every Tue. DJ Free every Fri. DJ SuZi-Rok every Mon.

MOJO NO. 4, 3572 St. Johns Ave., 381-6670 Grandpa’s Cough Medicine March 7. Wes Cobb March 14

 

BEACHES

(All venues in Jax Beach unless otherwise noted)

200 FIRST STREET, Courtyard, Neptune Beach, 249-2922 Brandon Kellner 7 p.m. March 7. Just Jazz March 8

CULHANE’S IRISH PUB, 967 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 249-9595 Dublin City Ramblers 7 p.m. March 13. Irish music every Sun.

FLYING IGUANA, 207 Atlantic Blvd., Neptune Beach,
853-5680 Bread & Butter 10 p.m. March 7 & 8. Red Beard & Stinky E 10 p.m. every Thur. Darren Corlew every Sun.

FLY’S TIE IRISH PUB, 177 E. Sailfish Dr., Atlantic Beach, 246-4293 Wes Cobb every Thur. Charlie Walker Mon.

FREEBIRD LIVE, 200 N. First St., 246-2473 Hopsin, DJ Hoppa, Funk Volume, Legit, Denver 7 p.m. March 5. Rittz, Jelly Roll, Simple Natural 8 p.m. March 6. J. Roddy Waltson & the Business, Clear Plastic Masks, On Guard 8 p.m. March 7. Warrior King & the One Sound Band, De Lions of Jah, Jah Elect & the I Quality Band, Kana Kiehm, 74 Soundsystem 7 p.m. March 8. Tribal Seeds, Stick Figure, Seedless March 13

ISLAND GIRL BAR, 108 First St., Neptune Beach, 372-0943 Live music March 7 & 8

LANDSHARK CAFE, 1728 Third St. N., 246-6024 PowerBall, Clarence Blowfly Reid 8 p.m. March 5. TJ Hookers, Fortitude March 8. Open mic every Wed. Matt Still every Thur.

LYNCH’S IRISH PUB, 514 N. First St., 249-5181 Ozone Baby 10 p.m. March 7 & 8. Be Easy Mon. Split Tone every Thur.

MELLOW MUSHROOM, 1018 N. Third St., 246-1500 Paul Miller 8 p.m. March 5. Firewater Tent Revival March 6. Wes Cobb March 7

MEZZA LUNA, 110 First St., Neptune Beach, 249-5573 Neil Dixon every Tue. Mike Shackelford & Rick Johnson every Thur.

NORTH BEACH BISTRO, 725 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 372-4105 Kurt Lanham March 6. Elizabeth Rogers March 7. Billy Bowers 7:30 p.m. March 8

PIER CANTINA, 412 N. First St., 246-6454 Ryan Campbell & Charlie Walker every Fri. Split Tone every Sun.

RAGTIME TAVERN, 207 Atlantic Blvd., Atlantic Beach,
241-7877 Billy Bowers 7 p.m. March 5. Cloud 9 at 8 p.m. March 6, 7 & 8. The Druids March 9

WIPEOUTS GRILL, 1589 Atlantic Blvd., Neptune Beach,
247-4508 Billy Bowers 9:30 p.m. March 7


DOWNTOWN

1904 MUSIC HALL, 19 Ocean St. N. He Is Legend, On Guard 9 p.m. March 5. Split Tone, Tough Junkie, Dialectable Beats 8 p.m. March 7

ATTICUS BAR, 325 W. Forsyth St., 634-8813 Comeback Kid, Backtrack, Xibalba, Downpresser, To the Wind 8 p.m. March 8

BURRO BAR, 100 E. Adams St., 677-2977 Six Time Losers
6 p.m. March 5. Darsombra, National Diary, Bliss Place 8 p.m. March 6. Spirits & The Melchizedek Children, The Highway 8 p.m. March 7. Leverage Models, Woven In, Winter Wave 8 p.m. March 8. Curtin March 10

DOS GATOS, 123 E. Forsyth St., 354-0666 DJ NickFresh 9 p.m. every Sat.

FIONN MacCOOL’S, Jax Landing, Ste. 176, 374-1247 Spade McQuade 6-9 p.m. March 6. Braxton Adamson 5-8 p.m., Brett Foster Duo 8:30 p.m. March 7. Ron Perry Duo
8:30 p.m. March 8

JACKSONVILLE LANDING, 2 Independent Dr., 353-1188 Catch the Groove 8 p.m.-1 a.m. March 7. Sun Jammer 8 p.m.-1 a.m. March 8. Local Music Showcase 4-8 p.m. March 9. Full Throttle 6-10 p.m. March 13. Live music every Fri. & Sat.

MARK’S DOWNTOWN, 315 E. Bay St., 355-5099 DJ Roy Luis every Wed. DJ Vinn every Thur. DJ 007 every Fri. Bay Street every Sat.

MAVERICKS, Jax Landing, 2 Independent Dr., 356-1110 Dropkick Murphys, Lucero, Skinny Lister 6 p.m. March 6. Dustin Lynch 6 p.m. March 7. Joe Buck, Big Tasty spin
Thur.-Sat.

UNDERBELLY, 113 E. Bay St., 353-6067 Spiritual Rez & the Messengers 8 p.m. March 5. The Republik 9 p.m. March 8

 

FLEMING ISLAND

MELLOW MUSHROOM, 1800 Town Center Blvd., 541-1999 Live music Fri. & Sat.

WHITEY’S FISH CAMP, 2032 C.R. 220, 269-4198 Fat Cactus 9:30 p.m. March 7 & 8. Deck music at 5 p.m. every Fri. & Sat., 4:30 p.m. every Sun. DJ BG every Mon.

 

INTRACOASTAL WEST

CLIFF’S BAR & GRILL, 3033 Monument Rd., 645-5162 Pronounced (Lynyrd Skynyrd) the Tribute 8 p.m. March 5

SALSA’S MEXICAN RESTAURANT, 13500 Beach Blvd., 992-8402 Live guitar music 6-9 p.m. every Tue. & Sat.

 

MANDARIN, JULINGTON

HARMONIOUS MONKS, 10550 Old St. Augustine, 

880-3040 Open mic: Synergy 8 p.m. every Wed. Dennis Klee & the World’s Most Talented Waitstaff 9 p.m. every Fri.

 

ORANGE PARK, MIDDLEBURG

THE HILLTOP, 2030 Wells, 272-5959 John Michael every Wed.-Sat.

PREVATT’S SPORTS BAR, 2620 Blanding Blvd., 282-1564 Four Barrel 9 p.m. March 7. DJ Tammy 9 p.m. every Wed.

THE ROADHOUSE, 231 Blanding Blvd., 264-0611 Southern Ruckus 10 p.m. March 7 & 8. Live music 9 p.m. every Thur.-Sat.

 

PONTE VEDRA, PALM VALLEY

ISLAND GIRL CIGAR BAR, 820 A1A N., 834-2492 Live music March 7 & 8

PUSSER’S GRILLE, 816 A1A N., 280-7766 Live music every Fri. & Sat. SoundStage Sun.

TABLE 1, 330 A1A N., Ste. 208, 280-5515 Deron Baker at 6 p.m. March 5. Gary Starling Jazz Band 7:30 p.m. March 6. Paxton & Mike 7:30 p.m. March 7. WillowWacks
7:30 p.m. March 8

 

RIVERSIDE, WESTSIDE

KICKBACKS, 910 King St., 388-9551 Ray & Taylor 8:30 p.m. every Thur. Robby Shenk every Sun.

MURRAY HILL THEATRE, 932 Edgewood Ave. S., 

388-7807 KJ-52, Jason Dunn, DJ Will, Neek Smif at 7 p.m. March 6. Blood Water Benefit: Jars of Clay, Samuel Sanders at 8 p.m. March 7

RIVERSIDE ARTS MARKET, 715 Riverside Ave. Mike King, The Mumbles, Pine Forest School of the Arts March 8

 

ST. AUGUSTINE

A1A ALE WORKS, 1 King St., 829-2977 Christopher Dean Band March 13-15

ANN O’MALLEY’S, 23 Orange St., 825-4040 Scuttered the Bruce March 7. 3 Pint Harmony March 8 & 9

CAFE ELEVEN, 501 A1A Beach Blvd., St. Augustine Beach, 460-9311 Pierce Pettis March 13

CELLAR UPSTAIRS, 157 King St., 826-1594 The Committee from 7-11 p.m. March 7. Billy Buchanan 2-5 p.m., The Committee 7-11 p.m. March 8. Vinny Jacobs 2 p.m.
March 9

MELLOW MUSHROOM, 410 Anastasia Blvd., 826-4040 Paper City Hustlers March 7. Grandpa’s Cough Medicine at 9 p.m. March 14

MILL TOP TAVERN & LISTENING ROOM, 19 1/2 St. George St., 829-2329 Live music 9 p.m. March 7 & 8. Todd & Molly Jones every Wed. Aaron Esposito every Thur. 

TRADEWINDS, 124 Charlotte St., 829-9336 Hootch 9 p.m. March 7 & 8. Matanzas every Sun.-Thur. Elizabeth Roth 1 p.m. every Sat.

 

ST. JOHNS TOWN CENTER

BLACKFINN GRILLE, 4840 Big Island Dr., 345-3466 Live music 5 p.m. every Wed., 9 p.m. every Thur.-Sat.

SUITE, 4880 Big Island Dr., 493-9305 Live music 9 p.m. every Fri. & Sat.

 

SAN MARCO, SOUTHBANK

JACK RABBITS, 1528 Hendricks Ave., 398-7496 Surfer Blood, Wake Up, Northe 8 p.m. March 5. General Tso’s Fury, Askultura, Little Jerks 8 p.m. March 6. Matrimony, Speaking Cursive, Little Books 9 p.m. March 8. Agent Orange, Poor Richards 8 p.m. March 9. Diamond Plate, East of the Wall, Dirty Automatic 8 p.m. March 10. Les Racquet, The Accomplices, Worth Road 8 p.m. March 12

MUDVILLE MUSIC ROOM, 3104 Atlantic Blvd., 352-7008 Mike Shackelford 7:30 p.m. March 5. The Kennedys 7:30 p.m. March 6. Amy Speace 7:30 p.m. March 8. Dana Cooper 7:30 p.m. March 13. 

 

SOUTHSIDE

ISLAND GIRL, 7860 Gate Pkwy., Ste. 115, 854-6060 Live music 8 p.m. March 7 & 8

LATITUDE 30, 10370 Philips Hwy., 365-5555 VJ Didactic at 9 p.m. March 6. Band vs DJ at 9 p.m. March 7. Blonde Ambition 9 p.m. March 8

SEVEN BRIDGES, 9735 Gate Parkway N., 997-1999 Live music Fri. & Sat.

WILD WING CAFE, 4555 Southside Blvd., 998-9464 Chris Brinkley March 5. Chilly Rhino March 6 & 8. Shotgun Redd March 7. Pop Muzik or Chilly Rhino rotate every Wed.

 

SPRINGFIELD, NORTHSIDE

DAMES POINT MARINA, 4542 Irving Rd., 751-3043 Live music every Fri. & Sat.

HIGHWAY 17 ROADHOUSE TAVERN, 850532 U.S. 17, Yulee, 225-9211 Live music 9 p.m. every Fri. & Sat.

No comments on this story | Add your comment
Please log in or register to add your comment
 
Download our dojax app
What do you think? Browse
What Is the Most Shameful Thing to Admit in Northeast Florida?
Post your review here …