MUSIC

LIVE MUSIC CALENDAR MAY 7-MAY 13

What's coming up at Northeast Florida clubs, bars and concert venues

WAIT, WHAT? The psycho-surf rockers of Daikaiju dress as kabuki-masked mystery men and shred epically in a mad, mad, interactive live show. (The Japanese word daikaiju means “giant monster.” Godzilla is the most famous.) The Huntsville, Ala.-based four-piece (yes, Huntsville) grounds its prog-metal riffs and math-rock complexity in surf rock for a May 13 show at Shanghai Nobby’s in St. Augustine.
Posted

CONCERTS THIS WEEK 

JOHN WESLEY (of Porcupine Tree), ARTILECT 8 p.m. May 7 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $10, 398-7496.

TURKUAZ CD Release Show 8 p.m. May 7 at Underbelly, 113 E. Bay St., Downtown, free, 353-6067.

KATCHAFIRE, MAOLI, JAMEN 8 p.m. May 7 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $15, 246-2473.

RED BLACK MAIN, BRITTNEY LAWRENCE, THE GRAVE DIGGERS 5 p.m. May 7 at Jacksonville Landing, 2 Independent Dr., Downtown, free, 353-1188.

CHARLIE & THE FOXTROTS, RADIO BIRDS, GOVERNOR'S CLUB 7 p.m. May 7 at Burro Bar, 100 E. Adams St., Downtown, free, 353-4686.

JON PARDI, KIMBERLY PAIGE 5:30 p.m. May 8 at TPC Sawgrass, 110 Championship Way, Ponte Vedra Beach, 

$25-$100, 273-3235.

MARY BRAGG, DIXIE RODEO 7:30 p.m. May 8 at Mudville Music Room, 3104 Atlantic Blvd., St. Nicholas, 352-7008.

COMBICHRIST, WILLIAM CONTROL, NEW YEARS DAY, ULTRA SUCK MEGA FUXXX, PRANAYAM 7 p.m. May 8 at Aqua, 11000 Beach Blvd., Southside, $17, 997-2063.

GO ASK ALICE 6 p.m. May 8 at Jacksonville Landing, 2 Independent Dr., Downtown, free, 353-1188.

THE HEAD AND THE HEART, LOST IN THE TREES 8 p.m. May 8 at Ponte Vedra Concert Hall, 1050 A1A N., $30, 209-0399.

THE MAIN SQUEEZE 8 p.m. May 8 at 1904 Music Hall, 19 N. Ocean St., Downtown, $10.

PROPAGANDA, SWOOPE, JGIVENS, KIDD SWIFT, DJ EFECHTO 8 p.m. May 9 at Murray Hill Theatre, 932 Edgewood Ave. S., Murray Hill, $8-$12, 388-3179.

THE FAINT, REPTAR, SOLID GOLDBERG 8 p.m. May 9 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $15, 246-2473.

THE FAB FOUR 8 p.m. May 9 at Ponte Vedra Concert Hall, 1050 A1A N., $42.50, 209-0399.

BLITZEN TRAPPER, MATRIMONY 8 p.m. May 9 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $15, 398-7496.

CLOUD 9 9 p.m. May 9 & 10 at Ragtime Tavern, 207 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 241-7877.

I SEE STARS, LIKE MOTHS TO FLAMES, GHOST TOWN, RAZIHEL, MISS FORTUNE 6 p.m. May 9 at 1904 Music Hall, 19 N. Ocean St., Downtown, Arlington, $15-$18, 223-9850.

THE REMAINS 9:30 p.m. May 9 & 10 at Whitey’s Fish Camp, 2032 C.R. 220, Fleming Island, 269-4198.

TONY FURTADO, BRENT BYRD 8 p.m. May 9 at Café Eleven, 501 A1A Beach Blvd., St. Augustine Beach, $15, 460-9311.

BLUEPRINT, COUNT BASS D, DJ RARE GROOVE 8 p.m. May 9 at Burro Bar, 100 E. Adams St., Downtown, $5, 353-4686.

PURPLE HATTER’S BALL: Beats Antique, Emancipator Ensemble, New Mastersounds, The Heavy Pets, The Nth Power, Space Capone, Rising Appalachia, Greenhouse Lounge May 9-11, Suwannee Music Park, Live Oak, 364-1683.

BEGGAR’S RIDE, MARK MANDEVILLE, RAIANNE RICHARDS 7:30 p.m. May 10, Mudville Music Room, 3104 Atlantic Blvd., St. Nicholas, 352-7008.

MARION CRANE CD RELEASE PARTY, BLEEDING IN STEREO, GHOSTWITCH 8 p.m. May 10 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $8, 398-7496.

LETLIVE., ARCHITECTS, GLASS CLOUD, I THE MIGHTY 6 p.m. May 10, Underbelly, 113 E. Bay St., Downtown, $13, 353-6067.

SMELLS LIKE GRUNGE (Nirvana cover band) 8 p.m. May 10 at Burro Bar, 100 E. Adams St., Downtown, $5, 353-4686.

GARRETT ON ACOUSTIC, LAUREN FINCHAM & BLUE HORSE, COUGAR BARREL Starts at 10:30 a.m., May 10 at Riverside Arts Market, 715 Riverside Ave., 389-2449, free.

ASHTON TAYLOR, BETHANY & THE TROUBADOURS, CHELSEA SADDLER 8 p.m. May 10 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $8, 246-2473.

BRYCE ALASTAIR BAND, TOM BENNETT, BRENT BYRD 8 p.m. May 10 at 1904 Music Hall, 19 N. Ocean St., Downtown, $12.

MIKE PINTO, B-SIDE PLAYERS, OJO DE BUEY 8 p.m. May 11 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $15, 246-2473.

SHAI HULUD 7:30 p.m. May 12 at Underbelly, 113 E. Bay St., Downtown, $10, 353-6067.

HOLY WAVE, BLUEPRINT, COUNT BASS D, DJ RARE GROOVE 8 p.m. May 12 at Shanghai Nobby’s, 10 Anastasia Blvd., St. Augustine, 547-2188.

FALSETTA, DEAR ABBEY 8 p.m. May 12 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $8, 398-7496.

THE AQUABATS!, KOO KOO KANGAROO 6:30 p.m. on May 13 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $18, 246-2473.

DAIKAIJU 9 p.m. May 13 at Shanghai Nobby’s, 10 Anastasia Blvd., St. Augustine, $5, 547-2188.

CONOR OBERST, DAWES 8 p.m. May 13 at Ponte Vedra Concert Hall, 1050 A1A N., $35, 209-0399.

YOU KNEW ME WHEN 9 p.m. May 13 at Underbelly, 113 E. Bay St., Downtown, $5, 353-6067.

ODESZA, KODAK TO GRAPH, LEGINGE 8 p.m. May 14 at Original Café Eleven, 501 A1A Beach Blvd., St. Augustine Beach, $8, 460-9311.

CHER, CYNDI LAUPER 7:30 p.m. May 14 at Veterans Memorial Arena, 300 A. Philip Randolph Blvd., $26.50-$105.50, 379-5196.

MIKE SHACKELFORD 7:30 p.m. May 14 at Mudville Music Room, 3104 Atlantic Blvd., St. Nicholas, 352-7008.

V-8 DEATH CAR, CHIEFORIA, MASTER RADICAL 8 p.m. May 14 at Burro Bar, 100 E. Adams St., Downtown, $5, 353-4686.

ARPETRIO 8 p.m. May 14 at 1904 Music Hall, 19 N. Ocean St., Downtown, $7.

UPCOMING CONCERTS

ON GUARD May 15, Jack Rabbits

WOODY PINES May 15, Underbelly

MICHAEL FEINBERG May 15, The Parlour

FRANKIE BALLARD May 15, Mavericks

HANGMAN’S CROWN, GUT THEM LIKE PIGS May 16, Burro Bar

DIGDOG May 16, Jack Rabbits

GLADYS KNIGHT May 16, T-U Center

TEGAN & SARA, LUCIOUS, THE COURTNEYS May 16, Ponte Vedra Concert Hall

CRAFT BEER FEST: Something Distant May 16, Veterans Memorial Arena

THE GIPSY KINGS May 16, The Florida Theatre

THE WINERY DOGS, BILLY SHEEHAN, MIKE PORTNOY, RICHIE KOTZEN May 16, Freebird Live

SCREAM OUT LOUD, THE OFFER May 17, Murray Hill Theatre

CHRIS BOTTI May 17, The Florida Theatre

BOONDOX, BUKSHOT, AQUALEO May 17, Aqua

SUNSPOTS, MADDY’S TWIN May 17, Freebird Live

MARK WILLIAMS & BLUE HORSE, CLARAN SONTAG, 

PINE FOREST SCHOOL OF THE ARTS May 17, Riverside Arts Market

LYME IN THE SOUTH MUSIC FEST: Pat DiNizio (of The Smithereens), Alisa Turner, Gregg Kirk (of Zen Engines) 

May 17, River City Brewing Company

JERRY GARCIA BAND COVER BAND May 17, Jack Rabbits

WILLIE NELSON & FAMILY, ALISON KRAUSS, UNION STATION, JERRY DOUGLAS May 18, St. Augustine Amphitheatre

ROCK ON THE RIVER: Fitz & the Tantrums, Kongos, Sleeper Agent, Wild Cub, Orwells May 18, The Jacksonville Landing

CANDY KANE May 18, Mudville Music Room

SUPERSUCKERS, GORILLA CANDY, DARKHORSE SALOON 

May 18, Jack Rabbits

THE 1975 May 19, Freebird Live

JACK JOHNSON, ALO May 20, St. Augustine Amphitheatre

DALE CRICER, DELL SUGGS, BOB PATTERSON May 21, Mudville Music Room

STAGES & STEREOS, DARLING PARADE, THE ORPHAN THE POET May 21, Jack Rabbits

ANTIQUE ANIMALS May 22, Mellow Mushroom Jax Beach

CRANFORD HOLLOW May 22, Jack Rabbits

STYX, FOREIGNER, DON FELDER May 23, St. Augustine Amphitheatre

WORTH ROAD, SUMERLIN, AS WE ARE, RYVLS, 3 KNIGHTS AND A ROSE May 23, Murray Hill Theatre

JAZZ FEST AFTER DARK: Fusebox Funk, Herd of Watts, Groove Coalition, Heavy Pets, Big Something, Squeedlepuss, Wobbly Toms, Guy & the Yehudas, Goliath Flores, The Dog Apollo, Rickolus, Civil Brute, Jeremiah Johnson, Arvid Smith, Albert Ayler Commemoration 

May 23, Underbelly, 1904 Music Hall, Burro Bar, Dive Bar, The Volstead, Karpeles Manuscript Museum

JAZZ FEST AFTER DARK: Moon Hooch, SPORE, Lumagrove, Dewars, Four Families, Canary in the Coalmine, The Frontier Needs Heroes, Snake Blood Remedy, Cougar Barrel, The Weighted Hands, Christina Wagner, The Sh-Booms, Mama Blue, Skeleton Bros., Goliath Flores, Albert Ayler Commemoration May 24, Underbelly, 1904 Music Hall, Burro Bar, Dive Bar, The Volstead, Karpeles Museum

BRENT BYRD, SAVANNA LEIGH BASSETT, JORDYN STODDARD May 24, Riverside Arts Market

PRIMITIVE HARD DRIVE May 24, Jack Rabbits

BOOTSY COLLINS May 25, Mavericks

OFF JAZZ CONCERT: Musiq Soulchild May 25, Florida Theatre

JAZZ FEST AFTER DARK: Tambor, Naughty Professor, Noisebender & Joe Yorio, JacksonVegas, Parker Urban Band, Project Improv, Willie Evans Jr., Paten Locke, Patrick Evan, Co-Alition, Universal Green, Whole Wheat Bread, All Night Wolves, Taylor Roberts, Albert Ayler Commemoration May 25, Underbelly, 1904 Music Hall, Burro Bar, Dive Bar, The Volstead, Karpeles Manuscript Museum

OLD CROW MEDICINE SHOW May 25, St. Augustine Amphitheatre

LUCINDA WILLIAMS May 25, Ponte Vedra Concert Hall

UH HUH HER May 26, Jack Rabbits

MAYDAY! May 27, Jack Rabbits

STEEZ CLICK, NATHAN RYAN, PHAT J, JJ DAMON, POTENT DA ROCKSTAR, PINKYKILLA, THROWDOWN KID May 28, Aqua

KEVIN GATES May 29, Aqua

TARRUS RILEY & THE BLACK SOIL BAND, DEAN FRASIER

May 29, Freebird Live

LADIES WITH LYRICS: Julie Durden, Rebecca Zapen, Brenda David May 30, Mudville Music Room

MARUTA, PANSPERMIA, CUTE & CUDDLY KITTENS, LEPROSY May 30, Burro Bar

BREAD & CIRCUS, DANIEL AMEDEE, BETHANY & THE TROUBADOURS, WEEKEND ATLAS, CATALYST May 30, Jack Rabbits

PRIMITIVE HARD DRIVE, PIPESTONE, A NEW DECREE 

May 30, Freebird Live

TRAVELIN’ LIGHT, DEE ABOOD May 31, Mudville Music Room

CHICAGO May 31, Metropolitan Park

JESSE MONTOYA, PRETTY POLICE STATE, SPIRAL BOUND, JACOB CREEL May 31, Riverside Arts Market

DISPLACE, HOLEY MISS MOLEY May 31, Underbelly

U2 BY UV May 31, Freebird Live

SWITCHFOOT, THOUSAND FOOT KRUTCH May 31, St. Augustine Amphitheatre

MARUTA, PANSPERMIA, CUTE & CUDDLY KITTENS, LEPROSY May 31, Burro Bar

JEREMIAH DALY, COREY KILGANNON, ALEXIS RHODE, JACOB HUDSON, SUMMER GOODMAN May 31, Murray Hill Theatre 

MATT HIRES, THE WILD AFTER, KYLE COX June 1, Jack Rabbits

AMERICAN AQUARIUM, BRYCE ALASTAIR BAND June 2, Jack Rabbits

ANDREW JACKSON JIHAD, CHEAP GIRLS, DOGBRETH June 5, Jack Rabbits

SCUM, DMIZE, STATIK OF RX June 6, Aqua 

WEEZER June 6, St. Augustine Amphitheatre

DRIVE-BY TRUCKERS, WATER LIARS June 6, Ponte Vedra Concert Hall

GRIM ZIPPER TOUR: Scum, Dmize, Statik of Rx June 6, Aqua

APPETITE FOR DESTRUCTION (Guns N’ Roses tribute), RED & WHITE CRUE (Mötley Crüe tribute), Poison’d June 6, Freebird Live

ARCHNEMESIS June 6, 1904 Music Hall

SONGWRITER’S CIRCLE ANNIVESARY: Larry Mangum, Mike Shackelford, Jamie DeFrates June 7, Mudville Music Room

BOSTON June 7, St. Augustine Amphitheatre

CHRISTOPHER CROSS June 7, Metropolitan Park

P.S. CANCER SUCKS BENEFIT: Parkridge, Rosedale, Winter Wave, Attis on the Pine June 7, Jack Rabbits

ANIMALS AS LEADERS, CONQUERING DYSTOPIA, CHON 

June 8, Murray Hill Theatre

G-MAYN-FROST, ASKMEIFICARE, XXII, LEGIT, INFAMOUS 

June 10, Freebird Live

THE PAPER JETS June 10, Jack Rabbits

THRILL KILL KULT June 10, Aqua

TREEHOUSE!, SUN DRIED VIBES, WHO RESCUED WHO 

June 11, Jack Rabbits

ACOUSTIC ALCHEMY June 12, Ponte Vedra Concert Hall

MOVE LIVE June 12, Florida Theatre

FOXY SHAZAM, LARRY & HIS FLASK June 13, Freebird Live

OTTMAR LIEBERT, LUNA NEGRA June 13, Ponte Vedra Concert Hall

MIDNITE, 100% ST. CROIX ROOTS June 13, Jack Rabbits

THE CORBITT BROTHERS, LEFTY WILLIAMS BAND, APPLEBUTTER EXPRESS June 13, Underbelly

FLORIDA COUNTRY SUPERFEST: Luke Bryan, Jason Aldean, Eric Church, Miranda Lambert, Florida Georgia Line, Little Big Town, Big & Rich, Easton Corbin, Colt Ford, Joe Nichols June 14-15, EverBank Field

AMB, PRAY, RAZORZ EDGE June 14, Aqua

SHAUN PEACE BAND June 14, Jack Rabbits

ROD MacDONALD June 14, Mudville Music Room

COUNTING CROWS, TOAD THE WET SPROCKET June 14, 

St. Augustine Amphitheatre

THE ROUGH & TUMBLE June 17, Burro Bar

PLASTIC PLANETS June 17, Jack Rabbits

TERRAVITA, J. RABBIT June 18, Freebird Live

ANDY GRAMMER June 19, Freebird Live

GYPSY STAR, REBECCA ZAPEN June 19, Mudville Music Room

GOO GOO DOLLS, DAUGHTRY, PLAIN WHITE T’S 

June 19, St. Augustine Amphitheatre

ZOSO (Ultimate Led Zeppelin Experience) 

June 19, Mavericks

HUMMING HOUSE June 19, Jack Rabbits

OKOA REFUGE BENEFIT: Grey Paluszynski, Be Easy 

June 20, Murray Hill Theatre

MERCYGIRL, WHOSOEVER SOUTH June 21, Murray Hill Theatre

ANDY KING’S SUMMER SOLSTICE SOIREE June 21, Mudville Music Room

PAUL McCARTNEY June 22, Veterans Memorial Arena

CRANFORD HOLLOW June 25, Jack Rabbits

SUMMER HORNS: Dave Koz, Mindi Abair, Gerald Albright, Richard Elliot June 26, Florida Theatre

JIM CARRICK, MAJA GIATANA June 26, Mudville Music Room

REBELUTION, IRATION, THE GREEN, STICK FIGURE, DJ MACKLE June 27, St. Augustine Amphitheatre

SEVEN HANDLE CIRCUS June 27, Jack Rabbits

SOSOS June 28, Jack Rabbits

THE WOODGRAINS June 29, Jack Rabbits

CHRIS HENRY July 3, Mudville Music Room

THE PURE ZEPPELIN EXPERIENCE July 4, Freebird Live

LEGIT, G MAYN FROST, ASKMEIFICARE, ALCATRAZ, PINKYKILLA, SYLENT VYLENTZ July 12, Freebird Live

DAVE MATTHEWS BAND July 15, Veterans Memorial Arena

RAY LAMONTAGNE, JENNY LEWIS, THE BELLE BRIGADE 

July 15, The Florida Theatre

JEREMY MESSERSMITH July 18, Jack Rabbits

ALL NEW ATMOSPHERE July 20, Jack Rabbits

OPOSSUMHOLLER, POOR RICHARDS, THE SENSES, SNAKE BLOOD REMEDY July 24, Jack Rabbits

CULTURAL PROFETICA July 25, Freebird Live

YING YANG TWINS July 25, Jack Rabbits

EMMYLOU HARRIS July 26, T-U Center

FALL OUT BOY, NEW POLITICS July 27, St. Augustine Amphitheatre

THE SOULSHINE TOUR: Michael Franti & Spearhead, SOJA, Brett Dennen, Trevor Hall July 30, St. Augustine Amphitheatre

GAVIN DEGRAW, MATT NATHANSON July 31, St. Augustine Amphitheatre

ELLIS PAUL, DONNY BRAZILE Aug. 8, Original Café Eleven

ULTIMATE ELVIS BASH Aug. 9, The Florida Theatre

CROSBY, STILLS & NASH Aug. 10, St. Augustine Amphitheatre

ROCK N’ BLUES FEST: Johnny Winter, Edgar Winter, Vanilla Fudge, Peter Rivera, Kim Simmonds Aug. 14, The Florida Theatre

PANIC! AT THE DISCO, WALK THE MOON, YOUNGBLOOD HAWKE Aug. 16, St. Augustine Amphitheatre

THE FRESH BEAT BAND Aug. 22, St. Augustine Amphitheatre

ZZ TOP, JEFF BECK Sept. 7, St. Augustine Amphitheatre

THREE DOORS DOWN ACOUSTIC Sept. 7, Florida Theatre

CONNECTION FESTIVAL: Kermit Ruffins & the BBQ Swingers, Less Than Jake, Surfer Blood, Whole Wheat Bread, Treme Brass Band, Orquestra el Macabeo, La Quilombera, This Frontier Needs Heroes, Jackie Stranger, Weekend Atlas, Northe, Ego Killer, Jah Elect & the I Quality Band, Universal Green, Orange Air, Alexis Rhode, Ryvls, Professor Kilmure, Ruffians, The Gootch, AskMeIfICare, Dirty Automatic, Woven In, Garrett on Acoustic, Tom Bennett Band, Mondo Mike & the Po Boys, Artilect, Oscar Mike, Kana Kiehm, Parker Urban Band, Knock for Six, Never Ending Struggle Sept. 12-14, Downtown Jacksonville

1964: THE TRIBUTE Sept. 13, The Florida Theatre

MOTLEY CRUE, ALICE COOPER Oct. 19, Veterans Memorial Arena

LOS LONELY BOYS Oct. 21, The Florida Theatre

CELTIC THUNDER Nov. 15, The Florida Theatre

JOE BONAMASSA Dec. 16, The Florida Theatre

 

CLUBS

 

AMELIA ISLAND, FERNANDINA BEACH

DAVID’S RESTAURANT & LOUNGE, 802 Ash St., 310-6049 John Springer every Tue.-Wed. Aaron Bing every Fri. & Sat.

DOG STAR TAVERN, 10 N. Second St., 277-8010 Working Class Stiff at 9:30 p.m. every Tue.

PALACE SALOON, 117 Centre St., 491-3332 Buck Smith every Tue.

THE SURF, 3199 S. Fletcher Ave., 491-8999 Brett Foster at 6 p.m. on May 13. DJ Roc every Wed. Honey Badgers every Sat.

 

ARLINGTON, REGENCY

MVP’S SPORTS GRILLE, 12777 Atlantic Blvd., 221-1090 Live music 9 p.m. every Fri. & Sat.

AVONDALE, ORTEGA

CASBAH CAFE, 3628 St. Johns Ave., 981-9966 Goliath Flores at 8 p.m. every Wed. Live jazz every Sun. Live music every Mon.

ECLIPSE, 4219 St. Johns Ave., 387-3582 DJ Keith every Tue. DJ Free every Fri. DJ SuZi-Rok every Mon.

MELLOW MUSHROOM, 3611 St. Johns Ave., 388-0200 Live music every Sat.

MOJO NO. 4, 3572 St. Johns Ave., 381-6670 Wes Cobb 10 p.m. on May 23. Live music every Fri. & Sat.

 

BEACHES

(All venues in Jax Beach unless otherwise noted)

200 FIRST STREET, Courtyard, Neptune Beach, 249-2922 Tammerlin at 7:30 p.m. on May 9. Just Jazz on May 10

BILLY’S BOATHOUSE, 2321 Beach Blvd., 241-9771 Jetty Cats at 6 p.m. on May 9. Kurt Lanham at noon, Jetty Cats at 5 p.m. on May 11. Live music every Thur., Fri. & Sun.

CANTINA MAYA, 1021 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 

247-3227 Live music May 9-12

CASA MARINA HOTEL, 691 First St. N., 270-0025 Charlie Walker at 2 p.m. on May 11

CULHANE’S IRISH PUB, 967 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 249-9595 Robbie & Felix May 9. Irish music 6:30 p.m. every Sun.

FLYING IGUANA, 207 Atlantic Blvd., Neptune Beach, 853-5680 3 the Band 10 p.m. on May 9. DeFunk at 10 p.m. on May 10. Red Beard & Stinky E 10 p.m. every Thur. Darren Corlew 1:30 p.m. every Sun.

FLY’S TIE IRISH PUB, 177 E. Sailfish Dr., Atlantic Beach, 246-4293 Wes Cobb every Thur. Charlie Walker every Mon.

FREEBIRD LIVE, 200 N. First St., 246-2473 Katchafire, Maoli, Jamen at 8 p.m. on May 7. The Faint, Reptar, Solid Goldberg at 8 p.m. on May 9. Ashton Taylor, Bethany & The Troubadours, Chelsea Saddler, Daniel Johns on May 10. Mike Pinto, B-Side Players, Ojo De Buey at 8 p.m. on May 11. The Aquabats!, Koo Koo Kangaroo at 6:30 p.m. on May 13. The Winery Dogs, Billy Sheehan, Mike Portnoy, Richie Kotzen on May 16

GREEN ROOM BREWING, 228 N. Third St., 201-9283 DiCarlo Thompson at 9 p.m. on May 10

ISLAND GIRL CIGAR BAR, 108 First St., Neptune Beach, 372-0943 Live music every Fri. & Sat.

JAXON SOCIAL, 1161 Beach Blvd., 595-5660 Spade McQuade at 9 p.m. on May 9. Old City at 9 p.m. on May 10. Live music every Sat.

LANDSHARK CAFE, 1728 Third St. N., 246-6024 Open mic every Wed. Matt Still every Thur.

LYNCH’S IRISH PUB, 514 N. First St., 249-5181 Barrett Jockers every Wed. Split Tone every Thur. Dirty Pete every Sun. Be Easy every Mon. Ryan Campbell every Tue.

MELLOW MUSHROOM, 1018 N. Third St., 246-1500 Legacy on May 8. Wes Cobb on May 10. Herd of Watts on May 15

MEZZA, 110 First St., Neptune Beach, 249-5573 Neil Dixon every Tue. Mike Shackelford every Thur.

MOJO KITCHEN, 1500 Beach Blvd., 247-6636 Live music every Fri.

NIPPERS BEACH GRILLE, 2309 Beach Blvd., 247-3300 Live music every Wed.-Sun.

NORTH BEACH BISTRO, 725 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 372-4105 Larry & the Backtracks at 7:30 p.m. on May 9

RAGTIME TAVERN, 207 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 241-7877 Small Fish on May 7. The Lyons on May 8. Cloud 9 at 9 p.m. on May 9 & 10. Bread & Butter on May 11. Billy Bowers on May 14

THE SHIM SHAM ROOM, 333 First St. N., 372-0781 Live music every Mon. & Thur. DJ Nick Fresh every Fri.

WIPEOUTS GRILL, 1589 Atlantic Blvd., Neptune Beach, 247-4508 Dial Tone 7-11 p.m. on May 8. Mike Lyons 9:30 p.m.-mid. on May 9

 

DOWNTOWN

1904 MUSIC HALL, 19 Ocean St. N. The Violent 5 on May 7. The Main Squeeze at 8 p.m. on May 8. Bryce Alastair Band, Tom Bennett, Brent Byrd at 8 p.m. on May 10. Arpetrio on May 14. Live music every Thur.-Sat. & Mon.

BURRO BAR, 100 E. Adams St., 353-4686 Charlie & the Foxtrots, Radio Birds, Governor's Club on May 7. Blueprint, Count Bass D, DJ Rare Groove on May 9. Smells Like Grunge (Nirvana cover band) 8 p.m. on May 10. V-8 Death Car, Chieforia, Master Radical at 8 p.m. on May 14. Live music every Wed.-Sat.

DOS GATOS, 123 E. Forsyth St., 354-0666 DJ NickFresh 9 p.m. every Sat.

FIONN MacCOOL’S, Jax Landing, Ste. 176, 374-1247 Spade McQuade 5-8 p.m. on May 7. Braxton Adamson 5-8 p.m., Chuck Nash Duo 8:30 p.m. on May 9. Spade McQuade 8 p.m. on May 10

JACKSONVILLE LANDING, 2 Independent Dr., 353-1188 Red Black Main, Brittney Lawrence & the Grave Diggers 5-9 p.m. on May 7. Go Ask Alice from 6-10 p.m. on May 8. Boogie Freaks 8 p.m.-mid. on May 9. Rick Arcusa Band, The Gootch 8 p.m.-1 a.m. May 10. Live music every Thur.-Sat.

MARK’S DOWNTOWN, 315 E. Bay St., 355-5099 DJ Roy Luis every Wed. DJ Vinn Thur. DJ 007 every Fri. Bay Street every Sat.

MAVERICKS, Jax Landing, 2 Independent Dr., 356-1110 Justin Adams at 8 p.m. on May 9. Joe Buck, Big Tasty every Thur.-Sat.

UNDERBELLY, 113 E. Bay St., 353-6067 Turkuaz CD release show at 8 p.m. on May 7. Truthful Justice on May 8. Showcase, Dani Deahl on May 9. Letlive., Architects, Glass Cloud, I the Mighty at 6 p.m. on May 10. Shai Hulud at 7:30 p.m. on May 12. You Knew Me When at 9 p.m. on May 13. Woody Pines on May 15

 

FLEMING ISLAND

MELLOW MUSHROOM, 1800 Town Center Blvd., 541-1999 Jim Essery on May 9. Live music every Fri. & Sat.

WHITEY’S FISH CAMP, 2032 C.R. 220, 269-4198 The Remains 9:30 p.m. on May 9 & 10. Open mic 9 p.m. every Thur. Deck music at 5 p.m. every Fri. & Sat., 4:30 p.m. Sun. DJ BG every Mon.

 

INTRACOASTAL WEST

CLIFF’S BAR & GRILL, 3033 Monument Rd., 645-5162 Big Engine at 9 p.m. on May 9. Cupid's Alley at 9 p.m. on May 10. Live music every Wed., Fri. & Sat. Open mic every Tue.

SALSA’S MEXICAN RESTAURANT, 13500 Beach Blvd., 992-8402 Live guitar music 6-9 p.m. every Tue. & Sat.

 

MANDARIN, JULINGTON

GATORS DOCKSIDE, 485 S.R. 13 N., Ste. 1, 230-4353 Sandy Lythgoe & Biker Bob from 2-6 p.m. on May 11. Bonnie & Clyde Duo 2-6 p.m. on May 17. Bonnie & Clyde open mic 2-6 p.m. on May 18

HARMONIOUS MONKS, 10550 Old St. Augustine, 880-3040 Open mic: Synergy 8 p.m. every Wed. World’s Most Talented Waitstaff 9 p.m. every Fri.

MONKEY’S UNCLE, 10503 San Jose Blvd., 260-1349 Live music May 8

 

ORANGE PARK, MIDDLEBURG

THE HILLTOP, 2030 Wells, 272-5959 John Michael every Wed.-Sat.

PREVATT’S SPORTS BAR, 2620 Blanding Blvd., 282-1564 DJ Tammy 9 p.m. every Wed. 

THE ROADHOUSE, 231 Blanding Blvd., 264-0611 Stump Water 10 p.m. on May 9 & 10. DJ Big Mike 10 p.m. every Thur. Live music every Fri. & Sat.

TNT LOUNGE & LIQUOR, 5406 C.R. 218, 406-4710 Joe Oliff 9:30 p.m. on May 9 & 10

PONTE VEDRA, PALM VALLEY

PUSSER’S GRILLE, 816 A1A N., 280-7766 Lance Neely 6 p.m. May 7. Aaron Koerner 6 p.m. May 8 & 14. Dopelimatic 8 p.m. May 9. Yankee Slickers 8 p.m. May 10. King Eddie & Pili Pili at 6 p.m. on May 11. Live music every Wed.-Sun.

TABLE 1, 330 A1A N., Ste. 208, 280-5515 Jesse Cruce 6 p.m. on May 7. Gary Starling Jazz Band on May 8. Quimby Duo at 7:30 p.m. on May 9. WillowWacks at 7:30 p.m. on May 10. Deron Baker at 6 p.m. on May 14. Live music every Wed.-Sat.

 

RIVERSIDE, WESTSIDE

KICKBACKS, 910 King St., 388-9551 Ray & Taylor 8:30 p.m. every Thur. Robby Shenk every Sun.

MURRAY HILL THEATRE, 932 Edgewood Ave. S., 388-7807 Propaganda, Swoope, JGivens, Kidd Swift, DJ Efechto at 8 p.m. on May 9. City Wide Prom at 7:30 p.m. on May 10. Lastwatch, Ursa Minor on May 13. Scream Out Loud, The Offer May 17. Live music every Fri. & Sat.

RAINDOGS, 1045 Park St., 379-4969 Queef Huffer, Leprosy at 8 p.m. on May 11

RIVERSIDE ARTS MARKET, 715 Riverside Ave., 389-2449 Garrett on Acoustic, Lauren Fincham & Blue Horse, Cougar Barrel starting at 10:30 a.m. on May 10

 

ST. AUGUSTINE

ANN O’MALLEY’S, 23 Orange St., 825-4040 Lonesome Bert & the Skinny Lizard 8:30 p.m. May 9. The Afterwhile 8:30 p.m. May 10. Brent Byrd 4 p.m. May 11. Ricardo May 12. Open mic with Smokin Joe every Tue.

CAFE ELEVEN, 501 A1A Beach Blvd., St. Augustine Beach, 460-9311 Tony Furtado, Brent Byrd 8 p.m. May 9. Odesza, Kodak to Graph, LeGinge 8 p.m. May 14

CELLAR UPSTAIRS, 157 King St., 826-1594 Rick Levy & the Falling Bones May 9. Chillula May 10. Vinny Jacobs May 11

HARRY’S SEAFOOD, 46 Avenida Menendez, 824-7765 Billy Bowers 6 p.m. on May 7

KINGFISH GRILL, 252 Yacht Club Dr., 824-2111 Doug McRae 6 p.m. May 8. Katherine Archer at 7 p.m. on May 9

MELLOW MUSHROOM, 410 Anastasia Blvd., 826-4040 Paper City Hustlers on May 9. Live music every Fri.

MILL TOP TAVERN & LISTENING ROOM, 19-1/2 St. George St., 829-2329 Adam Lee at 9 p.m. on May 7. Go Get Gone at 9 p.m. on May 9. The Impediments at 9 p.m. on May 10. Colton McKenna at 1 p.m. on May 11. Aaron Esposito 9 p.m. every Thur. David Strom at 9 p.m. every Mon. Donny Brazile at 9 p.m. every Tue.

SANGRIA’S, 35 Hypolita St., 827-1947 Mitch Kuhman 6-10 p.m. on May 1. Live music every Thur.

SHANGHAI NOBBY'S, 10 Anastasia Blvd., 547-2188 Holy Wave, Blueprint, Count Bass D, DJ Rare Groove at 8 p.m. on May 12. Daikaiju at 9 p.m. on May 13

THE STANDARD, 200 Anastasia Blvd., 274-2090 Rising Appalachia at 7 p.m. on May 7

TRADEWINDS, 124 Charlotte St., 829-9336 Live music 9 p.m. May 9 & 10. Matanzas every Sun.-Thur. Elizabeth Roth every Sat. Keith Godwin & the Rio Grande Band every Sun.

 

ST. JOHNS TOWN CENTER

BLACKFINN GRILLE, 4840 Big Island Dr., 345-3466 Live music 5 p.m. every Wed., 9 p.m. every Thur.-Sat.

SUITE, 4880 Big Island Dr., 493-9305 Live music 9 p.m. every Fri. & Sat.

 

SAN MARCO, SOUTHBANK

JACK RABBITS, 1528 Hendricks Ave., 398-7496 John Wesley (Porcupine Tree), Artilect at 8 p.m. on May 7. Blitzen Trapper, Matrimony at 8 p.m. on May 9. Marion Crane CD release party, Bleeding in Stereo, Ghostwitch at 8 p.m. on May 10. Falsetta, Dear Abbey at 8 p.m. on May 12. Lakeview Drive, The Kickdrums on May 13. On Guard on May 15

MUDVILLE MUSIC ROOM, 3104 Atlantic Blvd., 352-7008 Mary Bragg, Dixie Rodeo at 7:30 p.m. May 8. Beggar’s Ride, Mark Mandeville, Raianne Richards at 7:30 p.m. May 10. Mike Shackelford, Steve Shanholtzer, Eddy Cotton, Tyler Denning, Luke Peacock at 7:30 p.m. May 14

RIVER CITY BREWING COMPANY, 835 Museum Circle, 

398-2299 Lyme in the South Music Fest: Pat DiNizio, Alisa Turner, Gregg Kirk on May 7

 

SOUTHSIDE, BAYMEADOWS

AQUA, 11000 Beach Blvd., 997-2063 Combichrist, William Control, New Years Day, Ultra Suck Mega Fuxx, Pranayam at 7 p.m. on May 8

ISLAND GIRL, 7860 Gate Pkwy., Ste. 115, 854-6060 Live music every Fri. & Sat.

LATITUDE 30, 10370 Philips Hwy., 365-5555 VJ Didactic on May 8. Blonde Ambition at 9 p.m. on May 9 & 10. Live music every Thur.-Sat.

MY PLACE BAR & GRILL, 9550 Baymeadows Rd., 737-5299 Chuck Nash Band May 9. Carl & the Black Lungs May 10. Fat Cactus every Mon. Chuck Nash every Tue.

PURE NIGHTCLUB, 8206 Philips Hwy., 800-694-1253 City Limits, Wale 9 p.m. on May 8

WILD WING CAFE, 4555 Southside Blvd., 998-9464 Chris Brinkley May 7. Chilly Rhino May 8. Kurt Lanham, Georgia Southern May 10

WORLD OF BEER, 9700 Deer Lake Ct., Ste. 1, 551-5929 Roshambeaux 8 p.m. on May 8

WXYZ BAR, 4812 Deer Lake Dr. W., 998-4448 DJ Bizzi at 8 p.m. every other Fri.

 

SPRINGFIELD, NORTHSIDE

HWY. 17 ROADHOUSE, 850532 U.S. 17, Yulee, 225-9211 Live music every Fri. & Sat.

RAZZLES SPORTS BAR, 8209 W. Beaver St., 562-8487 River City Kats at 7 p.m. on May 7 & 14

THREE LAYERS COFFEEHOUSE, 1602 Walnut St., 355-9791 Open mic at 7 p.m. on May 8. Doug & Heather at 8 p.m. on May 10. Live music every Sat.

No comments on this story | Add your comment
Please log in or register to add your comment
 
Download our dojax app
What do you think? Browse
Do you think the pension deal is good for Jacksonville?
Post your review here …