MUSIC

April 9-15 Live Music Calendar

What's coming up at Northeast Florida clubs, bars and concert venues

BLIND BOYS GET AROUND: The Blind Boys of Alabama stop by for a set April 10 at Wanee Music Festival in Live Oak – the whole thing runs through April 12 – then they’re at Ponte Vedra Concert Hall on April 11.
Posted

CONCERTS THIS WEEK

CLAY COUNTY FAIR: Kellie Pickler, Sally Ann, Jamie Davis, Rion Paige, The Swon Brothers, Dennis Lee Band, The Sweeney Family Band, Stephen Carey, Thomas Rhett, Just Us Band, Deep Creek, Big Cyprus, David Milam, Cole Tomlinson, Chloe Channell, Crossroads & Steve Amburgey, Woods & Bridges Bluegrass, Wayne Worley, The Sheehans, Little Buck, Skeeter & Slim the Backwoods Boys, Willy’s Washboard Jamboree, Diamond Rio April 9-12, S.R. 16, Green Cove Springs, free admission, some concerts require tickets, claycountyfair.org.

AUTHORITY ZERO, DONALD SPENCE, PRIDELESS, STATUS FAUX 8 p.m. April 9 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $15, 398-7496.

DAVID JACOBS-STRAIN 7:30 p.m. April 9 at Mudville Music Room, 3104 Atlantic Blvd., St. Nicholas, 352-7008.

BLACKJACK BILLY 6 p.m. April 10 at Mavericks at the Landing, 2 Independent Dr., Downtown, $10-$15, 356-1110.

WANEE MUSIC FESTIVAL: The Allman Brothers Band, Trey Anastasio Band, Lynyrd Skynyrd, Tedeschi Trucks Band, Gov’t Mule, Jaimoe’s Jasssz Band, Umphrey’s McGee, Ziggy Marley, Blues Traveler, Chris Robinson Brotherhood, Hot Tuna Electric, moe., Rusted Root, Ivan Neville’s Dumpstaphunk, Royal Southern Brotherhood, Walter Trout, Rob Garza, Blind Boys of Alabama, Bobby Lee Rodgers, Melvin Seals & JGB, Futurebirds, Matt Schofield, Break Science, Sean Chambers, The Yeti Trio April 10-12 at Spirit of the Suwannee Music Park, 3076 95th Dr., Live Oak, $238, 386-364-1683.

STRUNG LIKE A HORSE 8 p.m. April 10 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $8, 398-7496.

THE BLIND BOYS OF ALABAMA 8 p.m. April 11 at Ponte Vedra Concert Hall, 1050 A1A N., $40-$45, 209-0399.

FRAMING HANLEY, DEAR ABBEY, SURVIVING SEPTEMBER, KNOCK FOR SIX, URSA MINOR 6:30 p.m. April 11 at Brewster’s Megaplex, 845 University Blvd. N., Arlington, $12, 223-9850.

TAMBOR 7:30 p.m. April 11 at Rain Dogs, 1045 Park St., Riverside, 379-4969.

NORTHE, DARKHORSE SALOON, WINTER WAVE, 

FJORD EXPLORER, CHIEFORA 8 p.m. on April 11 at Burro Bar, 100 E. Adams St., Downtown, free, 353-4686.

BRYCE ALASTAIR BAND, JUKE, DALTON STANLEY 8 p.m. on April 11 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $8, 398-7496.

GENERATOR, IN WHISPERS, APPALACHIAN DEATH TRAP 8 p.m. on April 11 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $8, 246-2473.

RAY WYLIE HUBBARD, THE 77D’s 8 p.m. on April 12 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $15, 398-7496.

KING EDDIE & PILI PILI 9 p.m.-1 a.m. April 12 at Island Girl, 7860 Gate Pkwy., Ste. 115, Southside, 854-6060.

WHITE FANG, DENNEY & THE JETS, THE MOLD 8 p.m. on April 12 at Burro Bar, 100 E. Adams St., Downtown, free, 353-4686.

SAM PACETTI, FOUR FAMILIES, SCOTT JONES DANCERS, CATHEDRAL ARTS PROJECT Starts at 10:30 a.m. on April 12 at Riverside Arts Market, 715 Riverside Ave., free.

UNIVERSAL GREEN, TOMBOI 7:30 p.m. on April 12 at Underbelly, 113 E. Bay St., Downtown, 353-6067.

DOPAPOD, GREENHOUSE LOUNGE 8 p.m. on April 12 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $12, 246-2473.

DIERKS BENTLEY, FRANKIE BALLARD, BROTHERS OSBORNE 7 p.m. on April 12 at St. Augustine Amphitheatre, 1340 A1A S., $46.50-$62.50, 209-0367.

OYSTER JAM MUSIC FEST: Split Tone, Be Easy, Michael Jordan, Rawmyst, S.P.O.R.E., Firewater Tent Revival, Beau Knott & the Burners, Mama Blue, Chris Williams, Brent Byrd, Rip Currents, Kia Nicole, Palm Trees & Powerlines April 12 and 13 at Metropolitan Park, 1410 Gator Bowl Blvd., Downtown, $10, theoysterjammusicfestival.com.

JON VEZNER 7:30 p.m. on April 13 at Mudville Music Room, 3104 Atlantic Blvd., St. Nicholas, 352-7008.

THE ZOMBIES, PAT SANSONE, THE AUTUMN DEFENSE 

8 p.m. on April 13 at Ponte Vedra Concert Hall, 1050 A1A N., $49.50-$59.50, 209-0399.

MOON TAXI, CHRIS WOODS 8 p.m. on April 13 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $15, 398-7496.

THE HILLBENDERS, GRANDPA’S COUGH MEDICINE 

7:30 p.m. on April 13 at Café Eleven, 501 A1A Beach Blvd., St. Augustine Beach, $15, 460-9311.

THE VALLEY ROOTS 9 p.m. on April 14 at Underbelly, 113 E. Bay St., Downtown, $5, 353-6067.

SONS OF FATHERS 8 p.m. on April 15 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $8, 398-7496.

BASS LINE BUMS, STATUS FAUX 8 p.m. on April 15 at Burro Bar, 100 E. Adams St., Downtown, $5, 353-4686.

LEDISI 8 p.m. on April 16 at The Florida Theatre, 128 E. Forsyth St., Downtown, $44-$74, 355-2787.

PURPLE 8 p.m. on April 16 at Burro Bar, 100 E. Adams St., Downtown, $5, 353-4686.

 

UPCOMING CONCERTS

LOCAL NATIVES April 17, Freebird Live

MITCH KUHMAN BAND April 17, Sangrias

GOO GOO DOLLS, RUN RIVER NORTH April 17, Ponte Vedra Concert Hall

BOGGSIE BRIGADE April 17, Jack Rabbits

MEAN MARY April 17, Mudville Music Room

MISS MASSIVE SNOWFLAKE April 17, Rain Dogs

WILLIAM BORG, SCHMITT, WEEKEND ATLAS April 17, Burro Bar

TINSLEY ELLIS April 18, Mojo Kitchen

CONSIDER THE SOURCE April 18, Underbelly 

TECH N9NE, KRIZZ KALIKO, JARREN BRENTON, PSYCH WARD DRUGGIES, FREDDIE GIBBS April 18, Brewster’s Edge

LESS THAN JAKE, SIDEREAL April 18, Jack Rabbits

CHRISTIAN LEE HUTSON, MATTEO QUMENTO, GARRETT ON ACOUSTIC April 18, Burro Bar

PASSAFIRE, LULLWATER April 18, Freebird Live

THE GOOTCH April 18, The Jacksonville Landing

WHARF RATZ April 18, Mellow Mushroom St. Augustine

CASKEY April 18, Brewster’s

DJ KEMIT, ANCIENT CITY April 18, 1904 Music Hall

ALL THINGS DONE, 3 KNIGHTS & A ROSE, ANDY JACOBS April 18, Murray Hill Theatre

LESS THAN JAKE, GENERAL TSO’S FURY April 19,
Jack Rabbits

THE RESOLVERS, UNIVERSAL GREEN, THE MESSENGERS April 19, Underbelly

MERCYGIRL, WHOSOEVER SOUTH April 19, Murray Hill Theatre

GERI X, MITAR, ROBBIE FREEMAN, KELLY WHITE April 19, Burro Bar

BLESSTHEFALL, SILVERSTEIN, THE AMITY AFFLICTION, SECRETS, HEARTIST April 19, Freebird Live

DARIUS RUCKER, ELI YOUNG BAND, COREY SMITH April 19, St. Augustine Amphitheatre

MEREDITH RAE, THE 77D’s, JOEY KERR April 19, Riverside Arts Market

SLAID CLEAVES April 19, Mudville Music Room

THE FRITZ, SQUEEDLEPUSS April 19, 1904 Music Hall

NATALIE NICOLE GREEN BAND April 19, Jax Landing

MISHKA, SARAH BLACKER April 20, Jack Rabbits

THE MESSENGERS, DE LIONS OF JAH, LIONASAURUS April 20, Freebird Live

HUEY MACK, COLLETTE CARR April 21, Jack Rabbits

KUNG FU, LUCKY COSTELLO April 21, 1904 Music Hall

AJ DAVILA, PLASTIC PINKS, UNITED TYLERS OF TYLER April 21, Burro Bar

MILLION DOLLAR QUARTET April 22, T-U Center

REHAB April 22, Jack Rabbits

NEW COKE April 22, Nobby’s

TODD SNIDER April 23, Ponte Vedra Concert Hall

HURT April 23, Brewster’s Megaplex

STOKESWOOD, JIMKATA, NORTHE, SPORE April 23, Underbelly

HUEY MACK April 24, Jack Rabbits

VANCE GILBERT April 24, Mudville Music Room

GRIZ, MICHAL MENERT, LATE NITE RADIO April 24, Freebird Live

JANA KRAMER April 24, Mavericks at the Landing

WHITE CHAPEL, CARNIFEX, WITHIN THE RUINS, CRUEL HAND April 24, Brewster’s Megaplex

ROOSEVELT COLLIER’S BIRTHDAY THROWDOWN: Ivan Neville & Dumpstaphunk, Herd of Watts, Parker Urban Band April 24, Underbelly

R. KELLY April 25, Veterans Memorial Arena

TAKING BACK SUNDAY, TONIGHT ALIVE, SLEEPWAVE
April 25, Freebird Live

YANCY CLEGG, MILLTOWN, SCOTT & MICHELLE DALZIEL April 25, Jack Rabbits

JACKYL, JESSE DUPREE April 25, Brewster’s

KRACKA JAXX April 25, The Jacksonville Landing

COON DOGGIN OUTLAWS April 25, Burro Bar

MASTER RADICAL, TOMMY HARRISON BAND, JAKE CALHOUN & THE CHASERS, MINE ALL MINE April 26, Freebird Live

TEXAS IN JULY, STRUCTURES, ERRA, MYKA, RELOCTE, ELITIST April 26, Atticus Bar

LARRY MANGUM April 26, Mudville Music Room

DICK DALE April 26, Jack Rabbits

WELCOME TO ROCKVILLE: Avenged Sevenfold, The Cult, Motorhead, Volbeat, Chevelle, Alter Bridge, Hellyeah, Adelitas Way, Rev Theory, Butcher Babies, Memphis May Fire, Chiodos, We as Human, Monster Truck, We Came as Romans, Middle Class Rut, Devour the Day April 26, Metropolitan Park

LAVILLA SCHOOL OF THE ARTS JAZZ BAND, CJ FLUHARTY, JULIE DURDEN, ERIC BOWDEN April 26, Riverside Arts Market

MASSEYVIBE, MATY NOYES, DIRTY AUTOMATIC April 26, Burro Bar

ANTIQUE ANIMALS April 27, Mellow Mushroom Jax Beach

SANTANA April 27, St. Augustine Amphitheatre

SOLE TOUR: Nate Holley, John Earle, Charlie Walker, Odd Rodd, Rachael Warfield, Matt Still April 27, Freebird Live

WELCOME TO ROCKVILLE: Korn, Rob Zombie, Five Finger Death Punch, Staind, Seether, Theory of a Deadman, Black Label Society, Black Stone Cherry, Trivium, Motionless in White, Skindred, The Pretty Reckless, Lacuna Coil, Fozzy, Kyng, Nothing More, Twelve Foot Ninja April 27, Metropolitan Park

BECCA STEVENS BAND April 27, Underbelly

UNDER THE STREETLAMP, GENTLEMAN’S RULE April 27, The Florida Theatre

EASY STAR ALL-STARS, CAS HALEY, BIG HOPE April 28, Freebird Live

CHUCK RAGAN & THE CAMARADARIE, JONNY TWO BAGS, BEAU CRUM April 28, Jack Rabbits

ROB THOMAS April 29, The Florida Theatre

POWERMAN 5000 April 29, Brewster’s Megaplex

M. WARD April 30, Ponte Vedra Concert Hall

AER April 30, Jack Rabbits

SUWANNEE RIVER JAM: Brantley Gilbert, Montgomery Gentry, The Mavericks, Chris Cagle, Justin Moore, The Charlie Daniels Band, Colt Ford, The Lacs, JJ Lawhorn April 30-May 3, Spirit of the Suwannee Music Park

JOHN LEGEND April 30, The Florida Theatre

AA DUO April 30, The Jacksonville Landing

LARRY MANGUM, JIM CARRICK, CHARLEY SIMMONS May 1, Mudville Music Room

BEAR HANDS May 1, Jack Rabbits

VEGABONDS May 1, Freebird Live

ONWARD, ETC. May 1, Underbelly

SAVING ABEL, LIKE A STORM May 1, Brewster’s Megaplex

THE MOVEMENT, THE HIP ABDUCTION May 2, Freebird Live

MODERN MEASURE, SIR CHARLES May 2, 1904 Music Hall

GAMBLE ROGERS FEST: Rev. Peyton’s Big Damm Band, The Duhks, Pierce Pettis, Gatorbone, Flagship Romance, WillowWacks, Michael Jordan, Cracker the Box, Colton McKenna, Jig to a Milestone May 2-4, St. Augustine

DA GUITAR STUDENT RECITAL May 3, Mudville Music Room

TREES SETTING FIRES, NOCTURNAL STATE OF MIND
May 3, Jack Rabbits

BRIT FLOYD May 4, The Florida Theatre

AMY GRANT May 4, T-U Center’s Jacoby Symphony Hall

THE REVEREND PEYTON’S BIG DAMM BAND May 4,
Jack Rabbits

ADRENALINE MOB May 4, Brewster’s Megaplex

EARL SWEATSHIRT May 5, Freebird Live

WILLIE NELSON & FAMILY, ALISON KRAUSS, UNION STATION, JERRY DOUGLAS May 6, St. Augustine Amphitheatre

CHARLES BRADLEY & HIS EXTRAORDINAIRES May 6, Freebird Live

JOHN WESLEY (Porcupine Tree) May 7, Jack Rabbits

TURKUAZ May 7, Underbelly

KATCHAFIRE, MAOLI May 7, Freebird Live

LYME IN THE SOUTH MUSIC FEST: Pat DiNizio (The Smithereens), Alisa Turner, Gregg Kirk (Zen Engines)
May 7, River City Brewing Company

COMBICHRIST May 8, Brewster’s Megaplex

THE HEAD AND THE HEART, LOST IN THE TREES May 8, Ponte Vedra Concert Hall

THE MAIN SQUEEZE May 8, 1904 Music Hall

PROPAGANDA May 9, Murray Hill Theatre

THE FAINT May 9, Freebird Live

THE FAB FOUR May 9, Ponte Vedra Concert Hall

BLITZEN TRAPPER May 9, Jack Rabbits

I SEE STARS, LIKE MOTHS TO FLAMES, GHOST TOWN, RAZIHEL, MISS FORTUNE May 9, Brewster’s Megaplex

PURPLE HATTER’S BALL: Beats Antique, Emancipator Ensemble, The New Mastersounds, The Heavy Pets, The Nth Power, DubConscious, Space Capone, Rising Appalachia, Greenhouse Lounge May 9-11, Suwannee Music Park

BEGGAR’S RIDE, MARK MANDEVILLE, RAIANNE RICHARDS May 10, Mudville Music Room

MARION CRANE, BLEEDING IN STEREO, GHOSTWITCH
May 10, Jack Rabbits

LETLIVE., ARCHITECTS, GLASS CLOUD, I THE MIGHTY May 10, Brewster’s Megaplex

SMELLS LIKE GRUNGE (Nirvana Cover Band) May 10, Burro Bar

MIKE PINTO, B-SIDE PLAYERS, OJO DE BUEY May 11, Freebird Live

SHAI HULUD May 11, Atticus Bar

HOLY WAVE May 12, Nobby’s

FALSETTA, DEAR ABBEY May 12, Jack Rabbits

THE AQUABATS!, KOO KOO KANGAROO May 13, Freebird Live

CONOR OBERST, DAWES May 13, Ponte Vedra Concert Hall

YOU KNEW ME WHEN May 13, Underbelly

ODESZA, KODAK TO GRAPH, LEGINGE May 14, The Original Café Eleven

CHER, CYNDI LAUPER May 14, Veterans Memorial Arena

MIKE SHACKELFORD May 14, Mudville Music Room

WOODY PINES May 15, Underbelly

GLADYS KNIGHT May 16, T-U Center

TEGAN & SARA, LUCIOUS, THE COURTNEYS May 16,
Ponte Vedra Concert Hall

CRAFT BEER FEST: Something Distant, More May 16, Veterans Memorial Arena

THE GIPSY KINGS May 16, The Florida Theatre

THE WINERY DOGS, BILLY SHEEHAN, MIKE PORTNOY, RICHIE KOTZEN May 16, Freebird Live

SCREAM OUT LOUD, THE OFFER May 17, Murray Hill Theatre

CHRIS BOTTI May 17, The Florida Theatre

SUPERSUCKERS May 18, Jack Rabbits

THE 1975 May 19, Freebird Live

JACK JOHNSON, ALO May 20, St. Augustine Amphitheatre

DALE CRICER, DELL SUGGS, BOB PATTERSON May 21, Mudville Music Room

STAGES & STEREOS, DARLING PARADE, THE ORPHAN THE POET May 21, Jack Rabbits

ANTIQUE ANIMALS May 22, Mellow Mushroom Jax Beach

CRANFORD HOLLOW May 22, Jack Rabbits

STYX, FOREIGNER, DON FELDER May 23, St. Augustine Amphitheatre

JAZZ FEST AFTER DARK: Fusebox Funk, Herd of Watts, Groove Coalition, Heavy Pets, Big Something, Squeedlepuss, Wobbly Toms, Guy & the Yehudas, Goliath Flores, The Dog Apollo, Rickolus, Civil Brute, Jeremiah Johnson, Arvid Smith, Albert Ayler Commemoration  May 23, Underbelly, 1904 Music Hall, Burro Bar, Dive Bar, The Volstead, Karpeles Manuscript Museum

JAZZ FEST AFTER DARK: Moon Hooch, SPORE, Lumagrove, Dewars, Four Families, Canary in the Coalmine, The Frontier Needs Heroes, Snake Blood Remedy, Cougar Barrel, The Weighted Hands, Christina Wagner, The Sh-Booms, Mama Blue, Skeleton Bros., Goliath Flores May 24, Underbelly, 1904 Music Hall, Burro Bar, Dive Bar, The Volstead, Karpeles Manuscript Museum

JAZZ FEST AFTER DARK: Tambor, Naughty Professor, Noisebender & Joe Yorio, JacksonVegas, Parker Urban Band, Project Improv, Willie Evans Jr., Paten Locke, Patrick Evan, Co-Alition, Universal Green, Whole Wheat Bread, All Night Wolves, Taylor Roberts May 25, Underbelly, 1904 Music Hall, Burro Bar, Dive Bar, The Volstead, Karpeles Manuscript Museum

OLD CROW MEDICINE SHOW May 25, St. Augustine Amphitheatre

LUCINDA WILLIAMS May 25, Ponte Vedra Concert Hall

UH HUH HER May 26, Jack Rabbits

STEEZ CLICK, NATHAN RYAN, PHAT J, JJ DAMON, POTENT DA ROCKSTAR, PINKYKILLA, THROWDOWN KID May 28, Brewster’s Pit

LADIES WITH LYRICS: Julie Durden, Rebecca Zapen, Brenda David May 30, Mudville Music Room

TRAVELIN’ LIGHT, DEE ABOOD May 31, Mudville Music Room

CHICAGO May 31, Metropolitan Park

U2 BY UV May 31, Freebird Live

SWITCHFOOT, THOUSAND FOOT KRUTCH May 31,
St. Augustine Amphitheatre

AMERICAN AQUARIUM, BRYCE ALASTAIR BAND June 2, Jack Rabbits

WEEZER June 6, St. Augustine Amphitheatre

DRIVE-BY TRUCKERS, WATER LIARS June 6, Ponte Vedra Concert Hall

GRIM ZIPPER TOUR: Scum, Dmize, Statik of Rx June 6, Brewster’s Megaplex

APPETITE FOR DESTRUCTION (Guns N’ Roses tribute band), RED & WHITE CRUE (Mötley Crüe tribute band), Poison’d June 6, Freebird Live

SONGWRITER’S CIRCLE ANNIVESARY: Larry Mangum, Mike Shackelford, Jamie DeFrates June 7, Mudville Music Room

BOSTON June 7, St. Augustine Amphitheatre

CHRISTOPHER CROSS June 7, Metropolitan Park

P.S. CANCER SUCKS BENEFIT: Parkridge, Rosedale, Winter Wave, Attis on the Pine June 7, Jack Rabbits

G-MAYN-FROST, ASKMEIFICARE, XXII, LEGIT, INFAMOUS June 10, Freebird Live

ACOUSTIC ALCHEMY June 12, Ponte Vedra Concert Hall

FLORIDA COUNTRY SUPERFEST: Luke Bryan, Jason Aldean, Eric Church, Miranda Lambert,
Florida Georgia Line, Little Big Town, Big & Rich, Easton Corbin, Colt Ford, Joe Nichols June 14-15, EverBank Field

AMB, PRAY, RAZORZ EDGE June 14, Brewster’s Roc Bar

SHAUN PEACE BAND June 14, Jack Rabbits

ROD MacDONALD June 14, Mudville Music Room

COUNTING CROWS, TOAD THE WET SPROCKET June 14, St. Augustine Amphitheatre

THE ROUGH & TUMBLE June 17, Burro Bar

GYPSY STAR, REBECCA ZAPEN June 19, Mudville Music Room

GOO GOO DOLLS, DAUGHTRY, PLAIN WHITE T’S June 19, St. Augustine Amphitheatre

ANDY KING’S SUMMER SOLSTICE SOIREE June 21, Mudville Music Room

CRANFORD HOLLOW June 25, Jack Rabbits

SUMMER HORNS: Dave Koz, Mindi Abair, Gerald Albright, Richard Elliot June 26, The Florida Theatre

JIM CARRICK, MAJA GIATANA June 26, Mudville Music Room

REBELUTION, IRATION, THE GREEN, STICK FIGURE, DJ MACKLE June 27, St. Augustine Amphitheatre

SOSOS June 28, Jack Rabbits

LEGIT, G MAYN FROST, ASKMEIFICARE, ALCATRAZ, PINKYKILLA, SYLENT VYLENTZ July 12, Freebird Live

DAVE MATTHEWS BAND July 15, Veterans Memorial Arena

RAY LAMONTAGNE, JENNY LEWIS, THE BELLE BRIGADE July 15, The Florida Theatre

JEREMY MESSERSMITH July 18, Jack Rabbits

CULTURAL PROFETICA June 25, Freebird Live

EMMYLOU HARRIS July 26, T-U Center

FALL OUT BOY, NEW POLITICS July 27, St. Augustine Amphitheatre

GAVIN DEGRAW, MATT NATHANSON July 31, St. Augustine Amphitheatre

ELLIS PAUL, DONNY BRAZILE Aug. 8, Original Café Eleven

ULTIMATE ELVIS BASH Aug. 9, The Florida Theatre

PANIC! AT THE DISCO, WALK THE MOON, YOUNGBLOOD HAWKE Aug. 16, St. Augustine Amphitheatre

CONNECTION FESTIVAL: Kermit Ruffins & the BBQ Swingers, Less Than Jake, Surfer Blood, Whole Wheat Bread, Treme Brass Band, Orquestra el Macabeo, La Quilombera, This Frontier Needs Heroes, Jackie Stranger, Weekend Atlas, Northe, Ego Killer, Jah Elect & the I Quality Band, Universal Green, Orange Air, Alexis Rhode, Ryvls, Professor Kilmure, Ruffians, The Gootch, AskMeIfICare, Dirty Automatic, Woven In, Garrett on Acoustic, Tom Bennett Band, Mondo Mike & the Po Boys, Artilect, Oscar Mike, Kana Kiehm, Parker Urban Band, Knock for Six, Never Ending Struggle Sept. 12-14, Downtown Jacksonville

1964: THE TRIBUTE Sept. 13, The Florida Theatre

MOTLEY CRUE, ALICE COOPER Oct. 19, Veterans Memorial Arena

 

CLUBS

AMELIA ISLAND, FERNANDINA BEACH

DAVID’S RESTAURANT & LOUNGE, 802 Ash St., 310-6049 John Springer every Tue.-Wed. Aaron Bing every Fri. & Sat.

DOG STAR TAVERN, 10 N. Second St., 277-8010 Working Class Stiff 9:30 p.m. every Tue.

PALACE SALOON, 117 Centre St., 491-3332 Schnockered 9:30 p.m. on April 13. Buck Smith every Tue.

THE SURF, 3199 S. Fletcher Ave., 491-8999 DJ Roc every Wed. Honey Badgers every Sat.

 

ARLINGTON, REGENCY

BREWSTER’S MEGAPLEX, 845 University Blvd. N., 

223-9850 Framing Hanley, Avenue of the Giants, Dear Abbey, Surviving September, Knock for Six, Ursa Minor on April 11. Ape Triple X, Seseley Monat on April 12

MVP’S SPORTS GRILLE, 12777 Atlantic Blvd., 221-1090 Live music 9 p.m. every Fri. & Sat.

 

AVONDALE, ORTEGA

CASBAH CAFE, 3628 St. Johns Ave., 981-9966 Goliath Flores every Wed. Live jazz every Sun. Live music every Mon.

ECLIPSE, 4219 St. Johns Ave., 387-3582 DJ Keith every Tue. DJ Free every Fri. DJ SuZi-Rok every Mon.

MOJO NO. 4, 3572 St. Johns Ave., 381-6670 Toots Lorraine & the Traffic 10 p.m. on April 18

 

BEACHES

(All venues in Jax Beach unless otherwise noted)

200 FIRST STREET, Courtyard, Neptune Beach, 249-2922 River City Bluez Band on April 11. Just Jazz on April 12

CULHANE’S IRISH PUB, 967 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 249-9595 Sing Song Selsuin 6:30 p.m. on April 13. Irish music every Sun.

FLYING IGUANA, 207 Atlantic Blvd., Neptune Beach, 

853-5680 Dirty Gringos 10 p.m. on April 11 & 12. Red Beard & Stinky E at 10 p.m. every Thur. Darren Corlew every Sun.

FLY’S TIE IRISH PUB, 177 E. Sailfish Dr., Atlantic Beach, 246-4293 Wes Cobb every Thur. Charlie Walker Mon.

FREEBIRD LIVE, 200 N. First St., 246-2473 Generator, Dear Abbey, In Whispers, Way Back Whensday, Appalachian Death Trap on April 11. Dopapod, Greenhouse Lounge on April 12. Local Natives, Moses Sumney on April 17. Passafire, Lullwater, Gravy on April 18

ISLAND GIRL CIGAR BAR, 108 First St., Neptune Beach, 372-0943 Kevin Ski on April 11. Caleb Joye on April 12

LANDSHARK CAFE, 1728 Third St. N., 246-6024 Open mic every Wed. Matt Still every Thur.

LYNCH’S IRISH PUB, 514 N. First St., 249-5181 Live music at 10 p.m. on April 11 & 12. Be Easy every Mon. Split Tone every Thur.

MELLOW MUSHROOM, 1018 N. Third St., 246-1500 Wheel House on April 9. Lumagrove on April 10. Wes Cobb on April 11. Doug MacRae Bluegrass Trio on April 12

MEZZA, 110 First St., Neptune Beach, 249-5573 Neil Dixon every Tue. Mike Shackelford every Thur.

MOJO KITCHEN, 1500 Beach Blvd., 247-6636 Tinsley Ellis 10 p.m. on April 18

NIPPERS BEACH GRILLE, 2309 Beach Blvd., 247-3300 King Edie & Pili Pili on April 10. Honey Badgers on April 13. Live music every Wed.-Sun.

NORTH BEACH BISTRO, 725 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 372-4105 The Crazy Daysies on April 11. Backtracks 51 on April 17

PIER CANTINA, 412 N. First St., 246-6454 Ryan Campbell & Charlie Walker every Fri. Split Tone every Sun.

RAGTIME TAVERN, 207 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 241-7877 Neil Dixon on April 9. Rough Mix on April 10 & 13. Lyons 9 p.m. on April 11 & 12

SHIM SHAM ROOM, 333 First St. N., Ste. 150, 372-0781 The Snacks Blues Band 8 p.m. April 15

SLIDERS SEAFOOD GRILLE, 218 First St., Neptune Beach, 246-0881 Billy Bowers at 2 p.m. on April 12

WIPEOUTS GRILL, 1589 Atlantic Blvd., Neptune Beach, 247-4508 Ralph E. on April 10. Amy Vickery on April 12

 

DOWNTOWN

1904 MUSIC HALL, 19 Ocean St. N. This Frontier Needs Heroes on April 9. 

BURRO BAR, 100 E. Adams St., 677-2977 Kitty Pryde, A Call for Kylie on April 9. Milo, Connor Hickey, On Guard April 10. Northe, Darkhorse Saloon, Winter Wave, Fjord Explorer, Chiefora on April 11. White Fang, Denney & The Jets, The Mold on April 12. Bass Line Bums, Status Faux on April 15. Purple on April 16

DOS GATOS, 123 E. Forsyth St., 354-0666 Ruffians on April 12. DJ NickFresh 9 p.m. every Sat.

FIONN MacCOOL’S, Jax Landing, Ste. 176, 374-1247 Braxton Adamson 5 p.m., live music 8:30 p.m. on April 11

JACKSONVILLE LANDING, 2 Independent Dr., 353-1188 One Spark Main Music Stage live music (lineup subject to change): Arvid Smith, Joseph Catolano, Jacob Creel, Fish Camp Krawl, Jesse Montoya, B.A.S.H., Mondo Mike & the Po Boys, Mama Blue, The Dog Apollo, Bread & Circus, Dalton Stanley, Master Radical, Brittany Lawrence, Sidereal, Cougar Barrel, Oscar Mike, Civil Brute, Grandpa's Cough Medicine, Ruffians, Ryvals, Meredith Rae Woodard, The Bright Side, Beau Knott & the Burners, Stephen Carey, Savannah Leigh Bassett, Jordan Poole, Jenni Reid, Flagship Romance, The Black Cat Bones, Herd of Watts, April 9-13

MARK’S DOWNTOWN, 315 E. Bay St., 355-5099 DJ Roy Luis every Wed. DJ Vinn Thur. DJ 007 every Fri. Bay Street every Sat.

MAVERICKS, Jax Landing, 2 Independent Dr., 356-1110 Blackjack Billy 6 p.m. on April 10. Joe Buck, Big Tasty Thur.-Sat.

UNDERBELLY, 113 E. Bay St., 353-6067 Universal Green, Tomboi on April 12. The Valley Roots on April 14

 

FLEMING ISLAND

MELLOW MUSHROOM, 1800 Town Center Blvd., 

541-1999 Live music Fri. & Sat.

WHITEY’S FISH CAMP, 2032 C.R. 220, 269-4198 One Nite Stand 9:30 p.m. on April 11. Love Monkey 9:30 p.m. on April 12. Open mic 9 p.m. every Thur. Deck music 5 p.m. Fri. & Sat., 4:30 p.m. Sun. DJ BG every Mon.

 

INTRACOASTAL WEST

CLIFF’S BAR & GRILL, 3033 Monument Rd., 645-5162 Ivey West Band on April 9. Rosco Caine on April 11 & 12

SALSA’S MEXICAN RESTAURANT, 13500 Beach Blvd., 992-8402 Live guitar music 6-9 p.m. every Tue. & Sat.

 

MANDARIN, JULINGTON

HARMONIOUS MONKS, 10550 Old St. Augustine, 

880-3040 Open mic: Synergy 8 p.m. every Wed. Dennis Klee & the World’s Most Talented Waitstaff 9 p.m. every Fri.

MONKEY’S UNCLE, 10503 San Jose Blvd., 260-1349 Live music on April 10

 

ORANGE PARK, MIDDLEBURG

THE HILLTOP, 2030 Wells, 272-5959 John Michael every Wed.-Sat.

PREVATT’S SPORTS BAR, 2620 Blanding Blvd., 282-1564 DJ Tammy 9 p.m. every Wed.

THE ROADHOUSE, 231 Blanding Blvd., 264-0611 Chilly Rhino on April 11. Live music every Thur.-Sat.

 

PONTE VEDRA, PALM VALLEY

ISLAND GIRL CIGAR BAR, 820 A1A N., 834-2492 Matt Collins on April 11. Paxton Stark on April 12

PUSSER’S GRILLE, 816 A1A N., 280-7766 Lance Neely on April 9. Mark O’Quinn on April 11. Jimmy Parrish & the Waves on April 13

TABLE 1, 330 A1A N., Ste. 208, 280-5515 The Quimby Duo on April 9. Gary Starling Jazz Band 7:30 p.m. on April 10. Paxton & Mike on April 11. Charlie Walker on April 12. Deron Baker on April 16

 

RIVERSIDE, WESTSIDE

KICKBACKS, 910 King St., 388-9551 Ray & Taylor 8:30 p.m. every Thur. Robby Shenk every Sun.

MURRAY HILL THEATRE, 932 Edgewood Ave. S., 

388-7807 Propaganda, Kidd Swift on April 9. Drew Palmer, Tambor on April 11. Poetry & Motion on April 12

RAIN DOGS, 1045 Park St., 379-4969 Askmeificare on April 10. Tambor on April 11. Miss Massive Snowflake on April 17

RIVERSIDE ARTS MARKET, 715 Riverside Ave., 389-2449 Cathedral Arts Project, Sam Pacetti, Four Families, Scott Jones Dancers starting 10:30 a.m. on April 12

TOM & BETTY’S, 4409 Roosevelt Blvd., 387-3311 Chelle Wilson on April 11

 

ST. AUGUSTINE

ANN O’MALLEY’S, 23 Orange St., 825-4040 Ricardo on April 9. Lonesome Bert on April 11. Go Get Gone on April 12. Smokin’ Joe open mic on April 15

CAFE ELEVEN, 501 A1A Beach Blvd., St. Augustine Beach, 460-9311 The Hillbenders, Grandpa’s Cough Medicine on April 13

CELLAR UPSTAIRS, 157 King St., 826-1594 The Mix on April 11. The 418 Band on April 12. Vinny Jacobs 2-5 p.m. on April 13

HARRY’S SEAFOOD, 46 Avenida Menendez, 824-7765 Billy Bowers 6 p.m. on April 9

KINGFISH GRILL, 252 Yacht Club Dr., 824-2111 Doug MacRae on April 10. Brady Reich on April 11. Michael Garrett on April 12. Mario Peral on April 13

MELLOW MUSHROOM, 410 Anastasia Blvd., 826-4040 Paper City Hustlers at 9 p.m. on April 11

MILL TOP TAVERN & LISTENING ROOM, 19-1/2 St. George St., 829-2329 Back From the Brink 9 p.m. on April 11. 2/3rds Band on April 12. Colton McKenna on April 13. Live music every Fri.-Sun.

SANGRIA’S, 35 Hypolita St., 827-1947 Mitch Kuhman 8:30 p.m. on April 17

TRADEWINDS, 124 Charlotte St., 829-9336 Those Guys on April 11 & 12. Matanzas Sun.-Thur. Elizabeth Roth Sat.

 

ST. JOHNS TOWN CENTER

BLACKFINN GRILLE, 4840 Big Island Dr., 345-3466 Live music 5 p.m. every Wed., 9 p.m. every Thur.-Sat.

SUITE, 4880 Big Island Dr., 493-9305 DJ Sinatra on April 10. Live music 9 p.m. every Fri. & Sat.

 

SAN MARCO, SOUTHBANK

JACK RABBITS, 1528 Hendricks Ave., 398-7496 Authority Zero, Donald Spence, Status Faux on April 9. Strung Like a Horse on April 10. Bryce Alastair Band, Juke, Dalton Stanley on April 11. Ray Wylie Hubbard, The 77D’s on April 12. Moon Taxi, Chris Woods on April 13. Sons of Fathers on April 15. The Decoration on April 16. Boggsie Brigade on April 17

MUDVILLE MUSIC ROOM, 3104 Atlantic Blvd., 352-7008 David Jacobs-Strain 7:30 p.m. on April 9. After Midnight on April 12. Jon Vezner & Don Henry on April 13. Mean Mary on April 17

 

SOUTHSIDE

ISLAND GIRL, 7860 Gate Pkwy., Ste. 115, 854-6060 Aaron Kyle on April 11. King Eddie & Pili Pili 9 p.m.-1 a.m. on April 12

LATITUDE 30, 10370 Philips Hwy., 365-5555 VJ Didactic at 9 p.m. on April 10. Boogie Freaks 9 p.m. on April 11 & 12

WILD WING CAFE, 4555 Southside Blvd., 998-9464 Chris Brinkley on April 9. Chilly Rhino on April 10. Syndicated on April 11. The Gootch on April 12

WORLD OF BEER, 9700 Deer Lake Ct., Ste. 1, 551-5929 Brent Byrd on April 11. D-Lo Thompson on April 17

WXYZ BAR, 4812 Deer Lake Dr. W., 998-4448 The Crazy Daysies 6 p.m. on April 10

 

SPRINGFIELD, NORTHSIDE

DAMES POINT MARINA, 4542 Irving Rd., 751-3043 Live music every Fri. & Sat.

HWY. 17 ROADHOUSE, 850532 U.S. 17, Yulee, 225-9211 Mike Miller Band 10 p.m. April 13. Live music Fri. & Sat. 

THREE LAYERS COFFEEHOUSE, 1602 Walnut St., 355-9791 Mama Blue April 15.

No comments on this story | Add your comment
Please log in or register to add your comment
 
Download our dojax app
What do you think? Browse
Who is Northeast Florida's 'Best Righteous Crusader' and why?
Best of Jax ballot released on July 30 will ask this question and many others