MUSIC

April 2-8 Live Music Calendar

What's coming up at Northeast Florida clubs, bars and concert venues

ANIMAL IMPACT: Roadkill Ghost Choir – an indie folk outfit out of Deland – will rock Underbelly on April 3 even though two band members are “simply illusions created from swamp gas.” Local favorites and Folio Weekly cover dudes Antique Animals jumpstart the action.
Posted

CONCERTS THIS WEEK

STEVE HACKETT
8:30 p.m. April 2 at Ponte Vedra Concert Hall, 1050 A1A N., Ponte Vedra Beach, $49.50-$69.50, 209-0399.

MOBB DEEP
8 p.m. April 2 at Underbelly, 113 E. Bay St., Downtown, $22, 353-6067.

TESSERACT, INTRONAUT, CLOUD KICKER
6 p.m. April 2 at Brewster’s Megaplex, 845 University Blvd. N., Arlington, $14, 223-9850.

JESSE COOK
8 p.m. April 3 at Ponte Vedra Concert Hall, 1050 A1A N., Ponte Vedra Beach, $36-$40, 209-0399.

PEPPINO D'AGOSTINO
7:30 p.m. April 3 at Mudville Music Room, 3104 Atlantic Blvd., St. Nicholas, 352-7008.

PAUL ANKA
7:30 p.m. April 3 at T-U Center’s Moran Theater, 300 W. Water St., Downtown, $48.50-$98.50, 633-6110.

ROADKILL GHOST CHOIR, ANTIQUE ANIMALS
9 p.m. April 3 at Underbelly, 113 E. Bay St., Downtown, $10, 353-6067.

T. MILLS, MOD SUN
7 p.m. April 3 at Brewster’s Megaplex, 845 University Blvd. N., Arlington, $12, 223-9850.

FISH OUT OF WATER
9 p.m. April 3 at Ragtime Tavern, 207 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 241-7877.

SOJA
8 p.m. April 3 at The Florida Theatre, 128 E. Forsyth St., Downtown, $23.50-$28.50, 355-2787.

RELIEF IN SLEEP, AMONGST THE FORGOTTEN, ALL THINGS DONE
8 p.m. April 3 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $8, 398-7496.

ROBERT CRAY BAND
8 p.m. April 4 at Ponte Vedra Concert Hall, 1050 A1A N., Ponte Vedra Beach, $49-$59, 209-0399.

ZACH MYERS (of Shinedown), JUSTIN MOORE (of Ingrim Hill), ELISIUM, JONATHON PRUITT, RAMONA QUIMBY
7 p.m. April 4 at Brewster’s Megaplex, 845 University Blvd. N., Arlington, $12, 223-9850.

HIPP STREET 8 p.m. April 4 at The Jacksonville Landing,
2 Independent Dr., Downtown, free, 353-1188.

THE MALAH, SPANKALICIOUS, FUTEXTURE, VLAD THE INHALER, BIT DEFF, TRILLUCINATION, LUMAGROVE, DAMBALLA, MATTHEW CONNOR 8 p.m. April 4 at 1904 Music Hall, 19 N. Ocean St., Downtown, $20.

GREYMARKET, MILO, DR SIRBROTHER, LAKE DISNEY
8 p.m. April 4, Burro Bar, 100 E. Adams St., Downtown, $5, 353-4686.

RHYTHM & RIBS: Sister Hazel, Red River Band, Grimes Alley, Elizabeth & the Grapes of Roth, Salt Driven Ride, Toots Lorraine & the Traffic, Emma Moseley Band, Delbert McClinton, Wobbly Toms, Lonesome Bert & The Skinny Lizards, The Lee Boys, The Corbitt Brothers, Clark Hill April 4-6 at Francis Field, 29 W. Castillo Dr., St. Augustine, $5 per day, rhythmandribs.net.

SPRINGING THE BLUES: Parker Urban Band, Brandon Santini, Joanne Shaw Taylor, Selwyn Birchwood April 4 at SeaWalk Plaza, 1 Beach Blvd., Jax Beach, free general admission, springingtheblues.com.

RED, DISCIPLE, BENJAH, SPOKEN, A LIFE SET APART
8 p.m. April 4 at Murray Hill Theatre, 932 Edgewood Ave. S., Riverside, $15-$20, 388-7807.

BEN TAYLOR, FLAGSHIP ROMANCE
8 p.m. April 4 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $12, 398-7496.

THE DOG APOLLO, OSCAR MIKE, NORTHE
8 p.m. April 4 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $8, 246-2473.

THE PAUL LUNDGREN BAND
9 p.m. April 4 & 5 at Ragtime Tavern, 207 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 241-7877.

GRANDPA'S COUGH MEDICINE
9 p.m. April 4 at Mellow Mushroom, 410 Anastasia Blvd., St. Augustine, 826-4040.

SPRINGING THE BLUES: Betty Fox, Woody & the Peckers, Jarekus Singleton, Moreland & Arbuckle, Diedre & Ruff Pro Band, Biscuit Miller & the Mix, Shane Dwight, Victor Wainwright & the WildRoots
April 5 at SeaWalk Plaza, 1 Beach Blvd., Jax Beach, free general admission, springingtheblues.com.

BOOGIE FREAKS
8 p.m. April 5 at The Jacksonville Landing, 2 Independent Dr., Downtown, free, 353-1188.

ELIZA GILKYSON, GRANT PEEPLES
7:30 p.m. April 5 at Mudville Music Room, 3104 Atlantic Blvd., St. Nicholas, $18, 352-7008.

THOMAS WYNN & THE BELIEVERS, THE IVEY WEST BAND
9 p.m. April 5 at Underbelly, 113 E. Bay St., Downtown, $8, 353-6067.

SLICK RICK 25TH ANNIVERSARY TOUR, IVAN, BIG BUCK$ CREW
8 p.m. April 5 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $20, 246-2473.

THE ORIGINAL WAILERS
9 p.m. April 5 at The Standard, 200 Anastasia Blvd., St. Augustine, $15-$20, 342-2187.

SUBTERRANEAN, DENVER, TRAP J, FOREST PEYTON
7 p.m. April 5 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks, San Marco, $10, 398-7496.

ROCKS N’ BLUNTS, DJ LOVELEE, CHRIS FOG, DOX, BOBBY NEWPORT, B3ATBUM
8 p.m. April 5 at 1904 Music Hall, 19 N. Ocean St., Downtown, $5.

FREDDY ROSARIO
7 p.m. April 5 at Murray Hill Theatre, 932 Edgewood Ave. S., Riverside, $10, 388-7807.

JESSECAROLE MONTOYA, SWEET SCARLETT, UNF JAZZ ENSEMBLE II
April 5 at Riverside Arts Market, 715 Riverside Ave., Riverside, free.

SOUTHEAST BEAST: Wonder Years, The Story So Far, A Loss for Words, Modern Life is War, A Call for Kylie, Bad Luck, Better Off, Citizen, Engraved, Fireworks, Front Porch Step, Hollow Tides, Hungover, Me & the Trinity, Nine Lives, Modern Baseball, On Guard, Pvris, Pinehurst, Real Friends, Refuge, Reign Supreme, Rescuer, Sack the City, Transcendence, We Still Dream, You Blew It!, Valor, Stick to Your Guns, Ringworm, DYS, Adaliah, Alpha and Omega, Barrier, Bent Life, Carry the Weight, Counterparts, Death Before Dishonor, Evergreen Terrace, Frameworks, From Knights to Kings, Hundredth, Incited, Malfunction, My Ticket Home, Naysayer, Point Blank, Relentless, Remembering Never, Rhythm of Fear, The Rival Within, Thick as Blood, Will to Die
April 5 & 6 at Brewster’s Megaplex, 845 University Blvd. N., Arlington, $60, 223-9850.

SPRINGING THE BLUES: Linda Grenville & Friends, John Miller & Baystreet, Mama Blue, Toots Lorraine & the Traffic, Eric Steckel, The Legendary JC’s, The Lee Boys, Kim Reteguiz & the Black Cat Bones April 6 at SeaWalk Plaza, 1 Beach Blvd., Jax Beach, free, springingtheblues.com.

JOHN THOMAS JAZZ GROUP
4 p.m. April 6, Culhane’s Irish Pub, 967 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 249-9595.

ANVIL, PRIMITIVE HARD DRIVE, A NEW DECREE, ALL THINGS DONE
8 p.m. April 6 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $15, 398-7496.

FOX STREET ALLSTARS
9 p.m. April 7 at Underbelly, 113 E. Bay St., Downtown, $5, 353-6067.

THE REIGN OF KINDO, STEEPWATER BAND, MATTHEW SANTOS
8 p.m. April 7 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $8, 398-7496.

AMOS LEE
8 p.m. April 7 at The Florida Theatre, 128 E. Forsyth St., Downtown, $35.50-$49.50, 355-2787.

TANTRIC, SOIL, ROCK N’ ROLL CHROME, WORLD GONE
6 p.m. April 8 at Brewster’s Megaplex, 845 University Blvd. N., Arlington, $15, 223-9850.

BUFFALO BUFFALO, I ANTHEM
9 p.m. April 8 at Underbelly, 113 E. Bay St., Downtown, free, 353-6067.

AUTHORITY ZERO, DONALD SPENCE, STATUS FAUX
8 p.m. April 9, Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $15, 398-7496.

DAVID JACOBS-STRAIN
7:30 p.m. April 9 at Mudville Music Room, 3104 Atlantic Blvd., St. Nicholas, 352-7008.

 

UPCOMING CONCERTS

BLACKJACK BILLY
April 10, Mavericks at the Landing

WANEE MUSIC FESTIVAL: The Allman Brothers Band, Trey Anastasio Band, Lynyrd Skynyrd, Tedeschi Trucks Band, Gov’t Mule, Jaimoe’s Jasssz Band, Umphrey’s McGee, Ziggy Marley, Blues Traveler, Chris Robinson Brotherhood, Hot Tuna Electric, moe., Rusted Root, Ivan Neville’s Dumpstaphunk, Royal Southern Brotherhood, Walter Trout, Rob Garza (Thievery Corporation), Blind Boys of Alabama, Bobby Lee Rodgers, Melvin Seals & JGB, Futurebirds, Matt Schofield, Break Science, Sean Chambers, The Yeti Trio
April 10-12, Spirit of the Suwannee Music Park

MILO, CONNOR HICKEY, ON GUARD
April 10, Burro Bar

THE CRAZY DAYSIES
April 11, North Beach Bistro

THE BLIND BOYS OF ALABAMA
April 11, P.V. Concert Hall

MIKE EPPS
April 11, T-U Center

FRAMING HANLEY
April 11, Brewster’s Megaplex

TAMBOR
April 11, Rain Dogs

BRYCE ALASTAIR BAND, JUKE, DALTON STANLEY
April 11, Jack Rabbits

GENERATOR, DEAR ABBY
April 11, Freebird Live

RAY WYLIE HUBBARD, THE 77Ds
April 12, Jack Rabbits

WHITE FANG, DENNEY & THE JETS, THE MOLD
April 12, Burro Bar

CATHEDRAL ARTS PROJECT, SAM PACETTI, FOUR FAMILIES, SCOTT JONES DANCERS
April 12, Riverside Arts Market

UNIVERSAL GREEN, TOMBOI
April 12, Underbelly

DOPAPOD, GREENHOUSE LOUNGE
April 12, Freebird Live

DIERKS BENTLEY, FRANKIE BALLARD, BROTHERS OSBORNE
April 12, St. Augustine Amphitheatre

OYSTER JAM MUSIC FEST: Split Tone, Be Easy, Michael Jordan, Rawmyst, S.P.O.R.E., Firewater Tent Revival, Beau Knott & the Burners, Mama Blue, Chris Williams, Brent Byrd, Rip Currents, Kia Nicole, Palm Trees & Powerlines
April 12-13, Metropolitan Park

JON VEZNER
April 13, Mudville Music Room

THE ZOMBIES
April 13, Ponte Vedra Concert Hall

MOON TAXI, CHRIS WOODS
April 13, Jack Rabbits

THE HILLBENDERS, GRANDPA’S COUGH MEDICINE
April 13, The Original Café Eleven

THE VALLEY ROOTS
April 14, Underbelly

SONS OF FATHERS
April 15, Jack Rabbits

LEDISI
April 16, The Florida Theatre

THE DECORATION
April 16, Jack Rabbits

LOCAL NATIVES
April 17, Freebird Live

MITCH KUHMAN BAND
April 17, Sangrias

GOO GOO DOLLS, RUN RIVER NORTH
April 17, P.V. Concert Hall

BOGGSIE BRIGADE
April 17, Jack Rabbits

MEAN MARY
April 17, Mudville Music Room

MISS MASSIVE SNOWFLAKE
April 17, Rain Dogs

CONSIDER THE SOURCE
April 18, Underbelly

TECH N9NE, KRIZZ KALIKO, JARREN BRENTON, PSYCH WARD DRUGGIES, FREDDIE GIBBS
April 18, Brewster’s Edge

LESS THAN JAKE, SIDEREAL
April 18, Jack Rabbits

PASSAFIRE, LULLWATER
April 18, Freebird Live

THE GOOTCH
April 18, The Jacksonville Landing

WHARF RATZ
April 18, Mellow Mushroom St. Augustine

CASKEY
April 18, Brewster’s

DJ KEMIT, ANCIENT CITY
April 18, 1904 Music Hall

ALL THINGS DONE, 3 KNIGHTS & A ROSE, ANDY JACOBS
April 18, Murray Hill Theatre

LESS THAN JAKE, GENERAL TSO’S FURY
April 19, Jack Rabbits

THE RESOLVERS, UNIVERSAL GREEN, THE MESSENGERS
April 19, Underbelly

BLESSTHEFALL, SILVERSTEIN, THE AMITY AFFLICTION, SECRETS, HEARTIST
April 19, Freebird Live

DARIUS RUCKER, ELI YOUNG BAND, COREY SMITH
April 19, St. Augustine Amphitheatre

MEREDITH RAE, THE 77Ds, JOEY KERR
April 19, Riverside Arts Market

SLAID CLEAVES
April 19, Mudville Music Room

THE FRITZ, SQUEEDLEPUSS
April 19, 1904 Music Hall

NATALIE NICOLE GREEN BAND
April 19, Jacksonville Landing

MISHKA, SARAH BLACKER
April 20, Jack Rabbits

HUEY MACK, COLLETTE CARR
April 21, Jack Rabbits

MILLION DOLLAR QUARTET
April 22, T-U Center

REHAB
April 22, Jack Rabbits

NEW COKE
April 22, Nobby’s

TODD SNIDER
April 23, Ponte Vedra Concert Hall

HURT
April 23, Brewster’s Megaplex

HUEY MACK
April 24, Jack Rabbits

VANCE GILBERT
April 24, Mudville Music Room

GRIZ, MICHAL MENERT
April 24, Freebird Live

JANA KRAMER
April 24, Mavericks at the Landing

WHITE CHAPEL, CARNIFEX, WITHIN THE RUINS, CRUEL HAND
April 24, Brewster’s Megaplex

THE CRAZY DAYSIES
April 25, Seven Bridges

TAKING BACK SUNDAY, TONIGHT ALIVE, SLEEPWAVE
April 25, Freebird Live

YANCY CLEGG
April 25, Jack Rabbits

JACKYL, JESSE DUPREE
April 25, Brewster’s

KRACKA JAXX
April 25, The Jacksonville Landing

TEXAS IN JULY, STRUCTURES, ERRA, MYKA, RELOCTE, ELITIST
April 26, Atticus Bar

LARRY MANGUM
April 26, Mudville Music Room

DICK DALE
April 26, Jack Rabbits

WELCOME TO ROCKVILLE: Avenged Sevenfold, The Cult, Motorhead, Volbeat, Chevelle, Alter Bridge, Hellyeah, Adelitas Way, Rev Theory, Butcher Babies, Memphis May Fire, Chiodos, We as Human, Monster Truck, We Came as Romans, Middle Class Rut, Devour the Day
April 26, Metropolitan Park

LaVILLA SCHOOL OF THE ARTS JAZZ BAND, JULIE DURDEN, CJ FLUHARTY, ERIC BOWDEN
April 26, Riverside Arts Market

ANTIQUE ANIMALS
April 27, Mellow Mushroom Jax Beach

SANTANA
April 27, St. Augustine Amphitheatre

SOLE TOUR: Nate Holley, John Earle, Charlie Walker, Odd Rodd, Rachael Warfield, Matt Still
April 27, Freebird Live

WELCOME TO ROCKVILLE: Korn, Rob Zombie, Five Finger Death Punch, Staind, Seether, Theory of a Deadman, Black Label Society, Black Stone Cherry, Motionless in White, Sick Puppies, Skindred, The Pretty Reckless, Lacuna Coil, Fozzy, Kyng, Nothing More, Twelve Foot Ninja April 27, Metropolitan Park

BECCA STEVENS BAND
April 27, Underbelly

UNDER THE STREETLAMP, GENTLEMAN’S RULE
April 27, The Florida Theatre

EASY STAR ALL-STARS, CAS HALEY, BIG HOPE
April 28, Freebird Live

CHUCK RAGAN & THE CAMARADARIE, JONNY TWO BAGS, BEAU CRUM
April 28, Jack Rabbits

ROB THOMAS
April 29, The Florida Theatre

POWERMAN 5000
April 29, Brewster’s Megaplex

M. WARD
April 30, Ponte Vedra Concert Hall

AER
April 30, Jack Rabbits

SUWANNEE RIVER JAM: Brantley Gilbert, Montgomery Gentry, The Mavericks, Chris Cagle, Justin Moore, The Charlie Daniels Band, Colt Ford, The Lacs, JJ Lawhorn
April 30-May 3, Spirit of the Suwannee Music Park

JOHN LEGEND
April 30, The Florida Theatre

AA DUO
April 30, The Jacksonville Landing

LARRY MANGUM, JIM CARRICK, CHARLEY SIMMONS
May 1, Mudville Music Room

BEAR HANDS
May 1, Jack Rabbits

VEGABONDS
May 1, Freebird Live

THE MOVEMENT, THE HIP ABDUCTION
May 2, Freebird Live

GAMBLE ROGERS FEST: Rev. Peyton’s Big Damm Band, The Duhks, Pierce Pettis, Gatorbone, Flagship Romance, WillowWacks, Michael Jordan, Cracker the Box, Colton McKenna, Jig to a Milestone May 2-4, St. Augustine

DA GUITAR STUDENT RECITAL May 3, Mudville Music Room

TREES SETTING FIRES, NOCTURNAL STATE OF MIND
May 3, Jack Rabbits

BRIT FLOYD
May 4, The Florida Theatre

AMY GRANT
May 4, T-U Center’s Jacoby Symphony Hall

REVEREND PEYTON’S BIG DAMM BAND
May 4, Jack Rabbits

ADRENALINE MOB
May 4, Brewster’s Megaplex

WILLIE NELSON & FAMILY, ALISON KRAUSS, UNION STATION, JERRY DOUGLAS
May 6, St. Augustine Amphitheatre

CHARLES BRADLEY & HIS EXTRAORDINAIRES
May 6, Freebird Live

TURKUAZ
May 7, Underbelly

KATCHAFIRE, MAOLI
May 7, Freebird Live

LYME IN THE SOUTH MUSIC FEST: Pat DiNizio (of The Smithereens), Alisa Turner, Gregg Kirk (of Zen Engines)
May 7, River City Brewing Company

COMBICHRIST
May 8, Brewster’s Megaplex

THE HEAD AND THE HEART, LOST IN THE TREES
May 8, Ponte Vedra Concert Hall

THE MAIN SQUEEZE
May 8, 1904 Music Hall

PROPAGANDA
May 9, Murray Hill Theatre

THE FAINT
May 9, Freebird Live

THE FAB FOUR
May 9, Ponte Vedra Concert Hall

BLITZEN TRAPPER
May 9, Jack Rabbits

I SEE STARS, LIKE MOTHS TO FLAMES, GHOST TOWN, RAZIHEL, MISS FORTUNE
May 9, Brewster’s Megaplex

PURPLE HATTER’S BALL: Beats Antique, Emancipator Ensemble, New Mastersounds, The Heavy Pets, The Nth Power, DubConscious, Space Capone, Rising Appalachia, Greenhouse Lounge
May 9-11, Suwannee Music Park

BEGGAR’S RIDE, MARK MANDEVILLE, RAIANNE RICHARDS
May 10, Mudville Music Room

MARION CRANE, BLEEDING IN STEREO, GHOSTWITCH
May 10, Jack Rabbits

LETLIVE., ARCHITECTS, GLASS CLOUD, I THE MIGHTY
May 10, Brewster’s Megaplex

SMELLS LIKE GRUNGE (Nirvana Cover Band)
May 10, Burro Bar

MIKE PINTO, B-SIDE PLAYERS, OJO DE BUEY
May 11, Freebird Live

SHAI HULUD
May 11, Atticus Bar

HOLY WAVE
May 12, Nobby’s

FALSETTA, DEAR ABBEY
May 12, Jack Rabbits

THE AQUABATS!, KOO KOO KANGAROO
May 13, Freebird Live

CONOR OBERST, DAWES
May 13, Ponte Vedra Concert Hall

YOU KNEW ME WHEN
May 13, Underbelly

CHER, CYNDI LAUPER
May 14, Veterans Memorial Arena

MIKE SHACKELFORD
May 14, Mudville Music Room

WOODY PINES
May 15, Underbelly

GLADYS KNIGHT
May 16, T-U Center

TEGAN & SARA, LUCIOUS, THE COURTNEYS
May 16, Ponte Vedra Concert Hall

CRAFT BEER FEST: Something Distant
May 16, Veterans Memorial Arena

THE GIPSY KINGS
May 16, The Florida Theatre

SCREAM OUT LOUD, THE OFFER
May 17, Murray Hill Theatre

CHRIS BOTTI
May 17, The Florida Theatre

SUPERSUCKERS
May 18, Jack Rabbits

THE 1975
May 19, Freebird Live

JACK JOHNSON, ALO
May 20, St. Augustine Amphitheatre

DALE CRICER, DELL SUGGS, BOB PATTERSON
May 21, Mudville Music Room

STAGES & STEREOS, DARLING PARADE, THE ORPHAN THE POET
May 21, Jack Rabbits

ANTIQUE ANIMALS
May 22, Mellow Mushroom Jax Beach

CRANFORD HOLLOW
May 22, Jack Rabbits

STYX, FOREIGNER, DON FELDER
May 23, St. Augustine Amphitheatre

JAZZ FEST AFTER DARK: Fusebox Funk, Herd of Watts, Groove Coalition, Heavy Pets, Big Something, Squeedlepuss, Wobbly Toms, Guy & the Yehudas, Goliath Flores, The Dog Apollo, Rickolus, Civil Brute, Jeremiah Johnson, Arvid Smith, Albert Ayler Commemoration
May 23, Underbelly, 1904 Music Hall, Burro Bar, Dive Bar, The Volstead, Karpeles Manuscript Museum

JAZZ FEST AFTER DARK: Moon Hooch, SPORE, Lumagrove, Dewars, Four Families, Canary in the Coalmine, The Frontier Needs Heroes, Snake Blood Remedy, Cougar Barrel, The Weighted Hands, Christina Wagner, The Sh-Booms, Mama Blue, Skeleton Bros., Goliath Flores May 24, Underbelly, 1904 Music Hall, Burro Bar, Dive Bar, The Volstead, Karpeles Manuscript Museum

JAZZ FEST AFTER DARK: Tambor, Naughty Professor, Noisebender & Joe Yorio, JacksonVegas, Parker Urban Band, Project Improv, Willie Evans Jr., Paten Locke, Patrick Evan, Co-Alition, Universal Green, Whole Wheat Bread, All Night Wolves, Taylor Roberts
May 25, Underbelly, 1904 Music Hall, Burro Bar, Dive Bar, The Volstead, Karpeles Manuscript Museum

OLD CROW MEDICINE SHOW
May 25, St. Augustine Amphitheatre

LUCINDA WILLIAMS
May 25, Ponte Vedra Concert Hall

UH HUH HER
May 26, Jack Rabbits

STEEZ CLICK, NATHAN RYAN, PHAT J, JJ DAMON, POTENT DA ROCKSTAR, PINKYKILLA, THROWDOWN KID
May 28, Brewster’s Pit

LADIES WITH LYRICS: Julie Durden, Rebecca Zapen, Brenda David
May 30, Mudville Music Room

TRAVELIN’ LIGHT, DEE ABOOD
May 31, Mudville Music Room

CHICAGO
May 31, Metropolitan Park

U2 BY UV
May 31, Freebird Live

WEEZER
June 6, St. Augustine Amphitheatre

DRIVE-BY TRUCKERS, WATER LIARS
June 6, Ponte Vedra Concert Hall

GRIM ZIPPER TOUR: Scum, Dmize, Statik of Rx
June 6, Brewster’s Megaplex

APPETITE FOR DESTRUCTION (Guns N’ Roses tribute), RED & WHITE CRUE (Mötley Crüe tribute), Poison’d
June 6, Freebird Live

LARRY MANGUM, MIKE SHACKELFORD, JAMIE DEFRATES
June 7, Mudville Music Room

BOSTON
June 7, St. Augustine Amphitheatre

CHRISTOPHER CROSS
June 7, Metropolitan Park

G-MAYN-FROST, ASKMEIFICARE, XXII, LEGIT, INFAMOUS
June 10, Freebird Live

FLORIDA COUNTRY SUPERFEST: Luke Bryan, Jason Aldean, Eric Church, Miranda Lambert,
Florida Georgia Line, Little Big Town, Big & Rich, Easton Corbin, Colt Ford, Joe Nichols
June 14-15, EverBank Field

AMB, PRAY, RAZORZ EDGE
June 14, Brewster’s Roc Bar

SHAUN PEACE BAND
June 14, Jack Rabbits

ROD MacDONALD
June 14, Mudville Music Room

COUNTING CROWS, TOAD THE WET SPROCKET
June 14, St. Augustine Amphitheatre

THE ROUGH & TUMBLE
June 17, Burro Bar

GYPSY STAR, REBECCA ZAPEN
June 19, Mudville Music Room

GOO GOO DOLLS, DAUGHTRY, PLAIN WHITE T’S
June 19, St. Augustine Amphitheatre

MERCYGIRL, WHOSOEVER SOUTH
June 21, Murray Hill Theatre

ANDY KING’S SUMMER SOLSTICE SOIREE
June 21, Mudville Music Room

CRANFORD HOLLOW
June 25, Jack Rabbits

SUMMER HORNS: Dave Koz, Mindi Abair, Gerald Albright, Richard Elliot
June 26, The Florida Theatre

JIM CARRICK, MAJA GIATANA
June 26, Mudville Music Room

REBELUTION, IRATION, THE GREEN, STICK FIGURE, DJ MACKLE
June 27, St. Augustine Amphitheatre

SOSOS
June 28, Jack Rabbits

LEGIT, G MAYN FROST, ASKMEIFICARE, ALCATRAZ, PINKYKILLA, SYLENT VYLENTZ
July 12, Freebird Live

DAVE MATTHEWS BAND
July 15, Veterans Memorial Arena

RAY LAMONTAGNE, JENNY LEWIS, THE BELLE BRIGADE
July 15, The Florida Theatre

JEREMY MESSERSMITH
July 18, Jack Rabbits

CULTURAL PROFETICA
June 25, Freebird Live

FALL OUT BOY, NEW POLITICS
July 27, St. Aug. Amphitheatre

GAVIN DEGRAW, MATT NATHANSON July 31,
St. Augustine Amphitheatre

ULTIMATE ELVIS BASH
Aug. 9, The Florida Theatre

PANIC! AT THE DISCO, WALK THE MOON, YOUNGBLOOD HAWKE Aug. 16, St. Augustine Amphitheatre

CONNECTION FESTIVAL: Kermit Ruffins & the BBQ Swingers, Less Than Jake, Surfer Blood, Whole Wheat Bread, Treme Brass Band, Orquestra el Macabeo, La Quilombera, This Frontier Needs Heroes, Jackie Stranger, Weekend Atlas, Northe, Ego Killer, Jah Elect & the I Quality Band, Universal Green, Orange Air, Alexis Rhode, Ryvls, Professor Kilmure, Ruffians, The Gootch, AskMeIfICare, Dirty Automatic, Woven In, Garrett on Acoustic, Tom Bennett Band, Mondo Mike & the Po Boys, Artilect, Oscar Mike, Kana Kiehm, Parker Urban Band, Knock for Six, Never Ending Struggle
Sept. 12-14, Downtown Jacksonville

1964: THE TRIBUTE
Sept. 13, The Florida Theatre

MOTLEY CRUE, ALICE COOPER
Oct. 19, Veterans Memorial Arena

 

CLUBS

AMELIA ISLAND, FERNANDINA BEACH

DAVID’S RESTAURANT & LOUNGE, 802 Ash St., 310-6049 John Springer every Tue.-Wed. Aaron Bing every Fri. & Sat.

DOG STAR TAVERN, 10 N. Second St., 277-8010 Working Class Stiff 9:30 p.m. every Tue.

PALACE SALOON, 117 Centre St., 491-3332 Schnockered 9:30 p.m. April 6. Buck Smith every Tue.

THE SURF, 3199 S. Fletcher Ave., 491-8999 Brent Byrd 6 p.m. April 4. DJ Roc every Wed. Honey Badgers every Sat.

 

ARLINGTON, REGENCY

BREWSTER’S MEGAPLEX, 845 University Blvd. N., 223-9850 Tesseract, Intronaut, Cloud Kicker 6 p.m. April 2. T. Mills, Mod Sun April 3. Zach Myers, Justin Moore, Jonathon Pruitt April 4. Southeast Beast: Stick to Your Guns, Ringworm, DYS, Adaliah, Alpha & Omega, Barrier, Bent Life, Carry the Weight, Discourse, Death Before Dishonor, Evergreen Terrace, From Knights to Kings, My Ticket Home, Point Blank, Remembering Never, Rhythm of Fear, Rival Within, Thick as Blood, Will to Die April 6. Wonder Years, The Story So Far, Modern Life is War, A Call for Kylie, A Loss for Words, Bad Luck, Better Off, Front Porch Step, Hollow Tides, Me & the Trinity, Modern Baseball, Nine Lives, On Guard, Real Friends, Reign Supreme, Sack the City, We Still Dream, You Blew It! April 5. Tantric, World Gone April 8

MVP’S SPORTS GRILLE, 12777 Atlantic Blvd., 221-1090 Live music 9 p.m. every Fri. & Sat.

 

AVONDALE, ORTEGA

CASBAH CAFE, 3628 St. Johns Ave., 981-9966 Goliath Flores every Wed. Live jazz every Sun. Live music every Mon.

ECLIPSE, 4219 St. Johns Ave., 387-3582 DJ Keith every Tue. DJ Free every Fri. DJ SuZi-Rok every Mon.

MOJO NO. 4, 3572 St. Johns Ave., 381-6670 Toots Lorraine & the Traffic 10 p.m. April 18

 

BEACHES

(All venues in Jax Beach unless otherwise noted)

200 FIRST STREET, Courtyard, Neptune Beach, 249-2922 Live music April 4 & 5

CULHANE’S IRISH PUB, 967 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 249-9595 John Thomas Group 4 p.m. (Senior Life Foundation fundraiser) April 6. Irish music every Sun.

FLYING IGUANA, 207 Atlantic Blvd., Neptune Beach, 853-5680 Red Beard & Stinky E 10 p.m. every Thur. Darren Corlew every Sun.

FLY’S TIE IRISH PUB, 177 E. Sailfish Dr., Atlantic Beach, 246-4293 Wes Cobb every Thur. Charlie Walker Mon.

FREEBIRD LIVE, 200 N. First St., 246-2473 The Dog Apollo, Oscar Mike, Northe April 4. Slick Rick 25th Anniversary Tour, Ivan & the Big Buck$ Crew April 5. 

ISLAND GIRL CIGAR BAR, 108 First St., Neptune Beach, 372-0943 Brady Reich April 4. Mark O’Quinn April 5

LANDSHARK CAFE, 1728 Third St. N., 246-6024 Open mic every Wed. Matt Still every Thur.

LYNCH’S IRISH PUB, 514 N. First St., 249-5181 Live music 10 p.m. April 4 & 5. Be Easy Mon. Split Tone every Thur.

MELLOW MUSHROOM, 1018 N. Third St., 246-1500 Ryan Crary & D-Lo Thompson April 2. Firewater Tent Revival April 3. Orange Juice April 5

MEZZA, 110 First St., Neptune Beach, 249-5573 Neil Dixon every Tue. Mike Shackelford every Thur.

MOJO KITCHEN, 1500 Beach Blvd., 247-6636 Shane Dwight 9 p.m. April 4 & 5

NIPPERS BEACH GRILLE, 2309 Beach Blvd., 247-3300 Cloud 9 April 2. Pili Pili April 3. Live music Wed.-Sun.

NORTH BEACH BISTRO, 725 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 372-4105 Neil Dixon April 4. Sidetrack April 5

PIER CANTINA, 412 N. First St., 246-6454 Ryan Campbell & Charlie Walker every Fri. Split Tone every Sun.

RAGTIME TAVERN, 207 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 241-7877 Billy Bowers April 2. Fish Out of Water April 3. Paul Lundgren Band 9 p.m. April 4 & 5. Bread & Butter April 6

SHIM SHAM ROOM, 333 First St. N., Ste. 150, 372-0781 The Snacks Blues Band 8 p.m. April 8

WIPEOUTS GRILL, 1589 Atlantic Blvd., Neptune Beach, 247-4508 Jaxx or Better 7 p.m. April 3

 

DOWNTOWN

1904 MUSIC HALL, 19 Ocean St. N. The Malah, Futexture, Spankalicious, Bit Deff, Trillucination, Lumagrove, Damballa, Matthew Connor April 4. Rocks N’ Blunts, DJ Lovelee, Chris Fog, Dox, Bobby Newport, B3atbum April 5

BURRO BAR, 100 E. Adams St., 677-2977 Greymarket, Milo, Dr. Sirbrother, Lake Disney April 4

DOS GATOS, 123 E. Forsyth St., 354-0666 DJ NickFresh
9 p.m. every Sat.

FIONN MacCOOL’S, Jax Landing, Ste. 176, 374-1247 Braxton Adamson 5 p.m., live music 8:30 p.m. April 4

JACKSONVILLE LANDING, 2 Independent Dr., 353-1188 Suns Kick-Off: Kracka Jaxx 5-9 p.m. April 2. Hipp Street 8 p.m.-1 a.m. April 4. Boogie Freaks 8 p.m.-1 a.m. April 5. Radio 80 April 6. One Spark Main Music Stage April 9-13

MARK’S DOWNTOWN, 315 E. Bay St., 355-5099 DJ Roy Luis Wed. DJ Vinn Thur. DJ 007 every Fri. Bay Street every Sat.

MAVERICKS, Jax Landing, 2 Independent Dr., 356-1110 Blackjack Billy 6 p.m. April 10. Joe Buck, Big Tasty Thur.-Sat.

UNDERBELLY, 113 E. Bay St., 353-6067 Mobb Deep 8 p.m. April 2. Roadkill Ghost Tour, Antique Animals April 3. Thomas Wynn & the Believers, The Ivey West Band April 5. Doug Stanhope April 6. Fox Street Allstars April 7. Buffalo, Buffalo, I Anthem April 8

 

FLEMING ISLAND

MELLOW MUSHROOM, 1800 Town Center Blvd., 541-1999 Live music Fri. & Sat.

WHITEY’S FISH CAMP, 2032 C.R. 220, 269-4198 Mojo Roux 9:30 p.m. April 4 & 5. Open mic 9 p.m. every Thur. Deck music 5 p.m. Fri. & Sat., 4:30 p.m. Sun. DJ BG every Mon.

 

INTRACOASTAL WEST

CLIFF’S BAR & GRILL, 3033 Monument Rd., 645-5162 Big Baby Live 8 p.m. April 2. Big Engine April 4 & 5

SALSA’S MEXICAN RESTAURANT, 13500 Beach Blvd., 992-8402 Live guitar music 6-9 p.m. every Tue. & Sat.

 

MANDARIN, JULINGTON

HARMONIOUS MONKS, 10550 Old St. Augustine, 880-3040 Open mic: Synergy 8 p.m. every Wed. Dennis Klee & the World’s Most Talented Waitstaff 9 p.m. every Fri.

MONKEY’S UNCLE, 10503 San Jose Blvd., 260-1349 Chrome Heart 8 p.m. April 3

 

ORANGE PARK, MIDDLEBURG

THE HILLTOP, 2030 Wells, 272-5959 John Michael Wed.-Sat.

PREVATT’S SPORTS BAR, 2620 Blanding Blvd., 282-1564 DJ Tammy 9 p.m. every Wed.

THE ROADHOUSE, 231 Blanding Blvd., 264-0611 Live music every Thur.-Sat.

 

PONTE VEDRA, PALM VALLEY

ISLAND GIRL CIGAR BAR, 820 A1A N., 834-2492 Paul Miller April 4. Lance Neely April 5

PUSSER’S GRILLE, 816 A1A N., 280-7766 The Crazy Daysies 6 p.m. April 3. Live music every Fri. & Sat. SoundStage Sun.

TABLE 1, 330 A1A N., Ste. 208, 280-5515 The Rubies 7:30 p.m. April 4. Ben Haley April 5. Quimby Duo April 9

 

RIVERSIDE, WESTSIDE

KICKBACKS, 910 King St., 388-9551 Ray & Taylor 8:30 p.m. every Thur. Robby Shenk every Sun.

MURRAY HILL THEATRE, 932 Edgewood Ave. S., 388-7807 Red, Disciple, Benjah, Spoken, A Life Set Apart, Josh Howell April 4. Freddy Rosario April 5. The Glorious Unseen April 6. Propaganda, Kidd Swift April 9

RIVERSIDE ARTS MARKET, 715 Riverside Ave., 389-2449 Jessecarole Montoya, Sweet Scarlett, UNF Jazz Ensemble II 10:30 a.m. April 5

 

ST. AUGUSTINE

ANN O’MALLEY’S, 23 Orange St., 825-4040 Doug McRae April 2. Circus Mutt April 4. Irish Echoes April 5. Smokin’ Joe open mic April 8

CELLAR UPSTAIRS, 157 King St., 826-1594 The Committee April 4 & 5. Vinny Jacobs 2-5 p.m. April 6

HARRY’S SEAFOOD, 46 Avenida Menendez, 824-7765 Billy Bowers 6 p.m. April 9

MELLOW MUSHROOM, 410 Anastasia Blvd., 826-4040 Grandpa’s Cough Medicine at 9 p.m. April 4

MILL TOP TAVERN & LISTENING ROOM, 19 1/2 St. George St., 829-2329 Go Get Gone 9 p.m. April 4 & 5. Brent Byrd April 6. Live music every Fri.-Sun.

THE STANDARD, 200 Anastasia Blvd., 342-2187 The Original Wailers 9 p.m. April 5

SANGRIA’S, 35 Hypolita St., 827-1947 Mitch Kuhman 8:30 p.m. April 4

TRADEWINDS, 124 Charlotte St., 829-9336 Matanzas Sun.-Thur. Elizabeth Roth Sat.

 

ST. JOHNS TOWN CENTER

BLACKFINN GRILLE, 4840 Big Island Dr., 345-3466 Live music 5 p.m. every Wed., 9 p.m. every Thur.-Sat.

SUITE, 4880 Big Island Dr., 493-9305 Surviving September 8 p.m. April 7. Live music 9 p.m. every Fri. & Sat.

 

SAN MARCO, SOUTHBANK

JACK RABBITS, 1528 Hendricks Ave., 398-7496 Relief In Sleep, Amongst The Forgotten, All Things Done April 3. Ben Taylor, Flagship Romance April 4. Subterranean, Denver, Forest Peyton April 5. Anvil, Primitive Hard Drive, A New Decree, All Things Done April 6. The Reign of Kindo, Steepwater Band, Matthew Santos April 7. Authority Zero, Status Faux April 9

MUDVILLE MUSIC ROOM, 3104 Atlantic Blvd., 352-7008 Peppino D’Agostino 7:30 p.m. April 3. Grant Peeples, Eliza Gilkyson 7:30 p.m. April 5. David Jacobs-Strain 7:30 p.m. April 9

 

SOUTHSIDE

ISLAND GIRL, 7860 Gate Pkwy., Ste. 115, 854-6060 Michael C April 4. Paxton Stark April 5

LATITUDE 30, 10370 Philips Hwy., 365-5555 VJ Didactic at 9 p.m. April 3. Blonde Ambition 9 p.m. April 4 & 5

WILD WING CAFE, 4555 Southside Blvd., 998-9464 Chris Brinkley April 2. Chilly Rhino April 3. Contraband April 4. Ghost Radio April 5

WXYZ BAR, 4812 Deer Lake Dr. W., 998-4448 The Crazy Daysies 6 p.m. April 10

 

SPRINGFIELD, NORTHSIDE

DAMES POINT MARINA, 4542 Irving Rd., 751-3043 Live music every Fri. & Sat.

HWY. 17 ROADHOUSE, 850532 U.S. 17, Yulee, 225-9211 Cupid’s Alley 10 p.m. April 4 & 5. Live music Fri. & Sat. 

THREE LAYERS COFFEEHOUSE, 1602 Walnut St., 355-9791 Dane Davenport 7 p.m. April 3. Savanna Bassett April 4.

No comments on this story | Add your comment
Please log in or register to add your comment
 
Download our dojax app
What do you think? Browse
Who is the scariest person in Northeast Florida?
Post your review here …